Sonnwende (2013)

K filmu jsem se dostal totálně nepostižen informacemi (včetně "textu distributora"), takže zpočátku působil natolik zmateně, že jsem dost tápal v tom, jaký je vlastně příběh, ale od poloviny se začal vyjasňovat a film začínal dávat smysl, přesto držel v napětí... Je to ale chladné, ledové a nedotknutelné... i ty pozitivní záběry se zlomí... a otázky, ty... A Roxane tu roli podle mne zvládla výborně a přesvědčivě, jednou by z ní něco mohlo být... Škoda pro většinu lidí, že (nejspíš) není česká distribuce.

Mýty a legendy (2014) (seriál)

Přiznám se, že jsem neviděl všechny díly celé, ale to, co jsem viděl mě dokonale utvrdilo v tom, že jde o unikátní směs tří úžasných a cenných alchymistických esencí - jisté legendy, esoterických žvástů a nudy... celkově bych řekl, že výsledkem seancí tvůrců tohoto dokumentárního seriálu je dílo zaměřené na ruské turisty, kteří se vypravili na západ od Moskvy. Ale jestli se to někomu, kdo má vhled do jiných sfér a dimenzí než já, líbí, je to jeho věc... Ale jen tak mimochodem, jakou má například s mystikou Prahy souvislost přehlídka sortimentu (např. svíčky vyráběné jenom za nejvyšší sluneční aktivity) nějakého čarodějnického obchodu?

Pivo: Průvodce pro zasvěcené (2004) (seriál)

Je třeba podotknout, že název je pro člověka obklopeného pivní kulturou či "kulturou" velmi zavádějící a nové informace velmi omezené. Nicméně z některých komentářů zde vyplývá obvyklá česká zapšklost, že jenom my považujeme čské pivo za nejlepší - poměrně dobře je to (alespoň co se týká velkých pivovarů) zhodnoceno v posledním díle ;-) Ke komentáři +sfinx+e by mělo být podotknuto, že pivo v dnešní podobě zas až tak staré není a to, co vařili jeho keltští předci mělo nejspíše blízko ke konzistenci starého chleba namočeného pro vepříky... Nu, možná má pravdu, možná se u nás tolik s tím pivem nezměnilo. Každopádně lehký dokumentík, kterému nemusíte věnovat příliš hlubokou pozornost, ale, pokud vidíte za vlastní pivní břich, urazit by nemusel...

Biblické příběhy: Ježíš (1999) (TV film)

Tohle zpracování nabízí spoustu nebiblické invence, která mě zpočátku zásadně rušila, ale pak jsem si na ni nějak zvykl a nemůžu říct, že by mi většina připadala úplně mimo. Už proto, že mě nenapadá jiné zpracování, kde by Ježíš byl tak živý a lidský jako tady. Mám totiž zásadní pochybnosti o jeho neustálé póze důstojného a odtažitého vznešeného proroka, jak je zobrazován ve většině filmů. I když některé výkony jsou dost nedokonalé a obsazení některých postav se mi taky zrovna nelíbí. Ale scény pokoušení (zvl. Getsemanská zahrada) a závěrečná scéna jsou rozhodně nápadité

Květy války (2011)

Nutně se vkrádá srovnání s Nanking! Nanking! a navzdory rozpačitému začátku (ne, že by ty bojové scény byly špatné, ale Bale tam příšerně ztrácí) to nedopadlo u mě nakonec tak špatně. Ale je to brutální, tak jak to Asiaté umí.

Jan Hus (2015) (TV film)

Příliš rozporuplný film. Spousta historických chyb, větších či menších i naprostých detailů (lavice v kostele, krájení chleba, brk na psaní, zcela moderní vzájemné chování, ženy na univerzitě,... prostě středověk tu moc středověce nepůsobí), místy příšerná hudba... jo, a někdy příliš hubení kněží a necharismatický Hus. A další. Na druhou stranu poměrně slušný vizuál a vystihnutí některých prvků (zkaženost církve, vychytralost, rozpolcenost v Čechách, oddémonizování Zikmunda) a postav, včetně jistého mesiášského pocitu Husa (ale taky jeho strachu). Tahle stopáž tomu svědčí, také tomu svědčí menší epičnost než u Vávry. Toho rozhodně předčí dialogy a jistý novátorský přístup k tématu. Klidné, pomalé scény ve druhé polovině jsou znatelně lepší, než první polovička. Myslím, že vidět to má smysl a celé se to výrazně zlepšuje (krom hudby).

Na odsiecz Wiedniowi (1983)

Podobnou kvalitu dnes točí tak maximálně BBC s počítačovou grafikou. Poláci to zvládli v roce 1983. Tahle kombinace dokumentu a dokudrama s prakticky celovečerní stopáží je nabytá informacemi, vystačí si s pár mapkami, obrázky a hranými scénami (i když u některých mám dojem, že byly zrecyklovány z "sienkiewiczovských" filmů. Veškerou dokumentárnost obstará neutrální komentář. Je to dokument starého stylu, který ale je dost dramatický na to, abyste se na něj vydrželi dívat a měli pocit, že sledujete nedokumentární film. Jenom škoda, že člověk moc dobře ví, jak to dopadne...

Saddam, le meilleur ennemi de l'Amérique (2005) (TV film)

Zajímavě objektivní, spousta originálních záběrů. S podivem je, jak hluboko dokument ve zkoumání vztahu Západu a Husajna jde. Taky je skvělou ilustrací dvou věcí: 1) cynismu a strážení pouze a jen vlastních zájmů velmocí a 2) jak to dopadne, když si někdo začne hrát na velmoc a má na to asi jako VB bez spojenců. To vše bez odsuzování jedné nebo druhé strany, ani jedna nebyla dobrá.

Slunečnice (1970)

Možná je to zvláštní, ale mívám občas sympatie s postavami, s nimiž to autoři prvoplánově nezamýšleli... ať už jde o Pašu a Táňu u Pasternaka nebo o postavu Ljudmily Saveljevy. Možná není zahrána nejlíp z celého filmu, ale její příběh mi přišel v mnohém osudovější... a tak mi ten konec vlastně připadal pozitivní... Nicméně film je důkazem, že v jistých věcech se člověk šťourat nemá, jinak zjistí možná spíš to, oč nestojí.

Divoký Balkán (2009) (TV film)

Příroda, kterou dokument zobrazuje, je úžasná, spousta záběrů je nádherných. Bohužel spousta jich je také planých a dokument hluboce sráží pitomý komentář. Středozemi si dovedu představit na spoustě míst, i na Balkáně, ale podsouvání tohoto v každé druhé větě mě fakt nebavilo. Nemluvě o tom, že ve vodě, je vydře "aerodynamický tvar těla" k ničemu, asi by spíš ocenila hydrodynamický tvar...