Koruna (2016) (seriál)

Nabubrelá veľkovýpravná nuda, na ktorej však vidno investované peniaze. Všetko od kostýmov, lokácií, výpravy a dobovej atmosféry je fantastické, no obrovský problém je v tom, že tento seriál jednoducho nemá dej. Tým, že sa drží (jakž-takž) histórie, nefunguje dramaturgicky (manželské problémy Alžbety a Phillipa), ale hlavne sa vo väčšine dielov riešia banálne suchopárnosti typu kto bude kráľovnin tajomník alebo či si Alžbeta zoberie Phillipovo priezvisko. A to naviac takým spôsobom, ktorý totálne podkopáva kráľovninu postavu, ktorá si takmer vždy na začiatku dielu stojí za svojím, aby ju v neskorších minútach niekto veľmi jednoducho presvedčil o opaku, a ona tak otočí a zmení svoj názor/poruší sľub, a vo výsledku vyzerá ako prázdna bábka bez kúsku osobnosti. Všetka česť rejžovi, scenáristovi a kameramanovi, že dokážu z ničotných a plochých zápletiek vytrieskať aspoň zdanie drámy, keď sa však človek trošku zamyslí, čo sa na obrazovke deje, veľmi ľahko odhalí tú prázdnotu, ktorou The Crown bezpochyby je.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Každých pár rokov sa k Band of Brothers vraciam, aby som opäť ostal v nemom úžase, a to či už z hlučných surových akčných scén alebo tých tichších, ľudských, medzi bravúrne napísanými postavami. Minimum patriotizmu, len riadna dávka vojny so všetkým, čo k tomu patrí. A deviaty diel je zdrvujúce emocionálne peklo.

Zabiják & bodyguard (2017)

Ako komédia zúfalo nevtipné, aj keď sa o to úporne snaží, a ako akčný film na dnešnú dobu jednoducho podpriemerné, a to aj s príšernou zápletkou. Trailer a obsadenie navnadilo, ale všetko zaujímavé alebo nedajbože vtipné bolo v ukážkach vyzradené, a že je toho sakra málo.

Wonder Woman (2017)

3 je málo, 4 je veľa. Wonder Woman je príbehovo konzistentná komiksovka, ktorej dobové zasadenie do prvej svetovej vojny ma potešilo (lebo tá sa príliš v podobných mainstreamových filmoch neobjavuje). No zároveň je to ďalší z tuctových filmov DC/Marvel univerza, ktorý má formulaický príbeh a nevýrazného záporáka s predigitalizovaným záverom, hodným Snyderovho mena v kolónke "story by".

Rašómon (1950)

Japonská verzia tradičnej "who-dunnit murder mystery" pod Kurasowovou taktovkou, a to so sociálnym presahom a zaujímavými myšlienkami. P.S.: Za tie všetkovyzrádzajúce popisky na čsfd by som vraždil.

Hra o trůny (2011) (seriál)

1. séria - 95% 2. séria - 85% Rozhodne to nie je presný opis kníh, čo je niekedy dobre a niekedy zle. Tvorcovia pridávajú vlastné myšlienky (viac násilia, vulgarizmu) a občas aj postavy, niektoré dostávajú oveľa viac priestoru než v knihách, niektoré tam ani nie sú, čo je ale v globále väčšinou výhoda, keďže to nie je úplný otrocký prepis. Samozrejme, potom nasleduje večná dilema čitateľov, ktorí si rôzne dôležité scény predstavovali inak, ale celkovo sa scenáristi popasovali s extrémne ťažkou predlohou mimoriadne dobre a väčšinou sú ich "vylepšenia" deju skutočne prínosmi. 3. séria : Od tretej série som som očakával poriadnu nálož - a tú som aj, až na pár drobností, dostal. Ťažko teraz povedať, či rozdelenie knihy do 2 sérií bol šťastný krok, to sa uvidí až o rok, no zatiaľ som maximálne spokojný. Okrem fantastickej Red Wedding, ktorá bola zfilmovaná naozaj excelentne, som sa tešil aj na Jamieho premenu - opäť na výbornú, a ocenil som aj vložky s Ramsaym a Theonom, ktoré boli popisované až v piatej knihe. Linka s Daenerys tradične, ako u každej série, kvalitná, no zakončenie posledného dielu bolo jednoducho neuspokojujúce - rovnako ako aj v minulej sérii aj teraz prišiel vrchol s deviatym dielom a akokoľvek dôležité veci sa odohrali v poslednom, v myšlienkach som sa stále vracal k Dažďom Kastameru. Každopádne sa teším na ďalšie udalosti z knihy a verím, že si scenáristi naďalej zachovajú nadpriemerný štandard a aj zo štvrtej knihy vyťažia to najlepšie - lebo tá je jednoznačne najslabšia...95 % 4. séria : Štvrtá séria pokračuje v duchu tretej, so šokujúcimi zvratmi na každom rohu, vynikajúcou akciou a znova takmer dokonale adaptuje udalosti z tretej knihy. Či už sa jedná o Joffreyho smrť, súboj Oberyn vs. The Mountain, bitka o Čierny hrad, Tyrionov súd alebo jeho finálne zúčtovanie so svojim otcom - jedná sa o parádnu jazdu bez zakopnutia. Trocha zamrzí absencia istej postavy na konci štvrtej série, na ktorú každý čitateľ čakal, no treba uznať, že táto séria ponúkla toľko dej meniacich udalostí a zvratov, že to až taký prešľap nie je. A najlepší diel - tentoraz celého seriálu, nie len série - je ako inak, deviaty, odohrávajúci sa celý na Zdi. Škoda len, že zlatá éra GoT sa zrejme skončila, a nás už čakajú len tie slabšie knihy. Možno však tvorcovia ešte prekvapia a vytiahnu pár es z rukávu - a to minimálne jedno maju zaručené. 100 % 5. séria: Žiadne eso nebolo vytiahnuté, a viacmenej táto séria dopadla presne, ako som očakával. To znamená, že bola najslabšia. Každopádne v svete GoT je aj tá najslabšia séria sakramentsky silná oproti konkurencii a svoje kvality nepopierateľné má. Tentoraz prišiel vrchol výnimočne s ôsmou epizódou namiesto deviatej, a že to bol teda poriadny vrchol. Vôbec celá Jonova linka v tejto sérii bola nezvyčajne silná, a o to tragickejšia v záveri, ktorý, pevne verím, neznamená úplný koniec. V Kings Landing sa diali nemenej podstatné veci, kde si po Tywinovej vražde chcela zaistiť teplé miestečko pri moci Cersei, ktorá nakoniec fatálne zlyhala, na čo sa po toľkých jej machináciách bola radosť pozerať. Taký Dorne bol však jednoznačne najslabšou zložkou celej série aj spolu s pochybne zahranými Sand Snakes, jediné plus, ako vždy, bol Bronn a jeho hlášky. Stannis the Mannis prichystal nemalé prekvapenie, aj pre čitateľov kníh, a stal sa z neho veľmi rýchlo public enemy nr. 2 (samozrejme po Ramsaym). Arya mala síce celkom solídny dej, no ani náhodou taký kvalitný ako v predchádzajúcich sériách. Sansu komentovať ani nebudem, to je škoda reči, tá si zopakovala svoju pozíciu z prvej/druhej série, kedy stála po boku Joffreyho. Stále veľmi kvalitná séria, ktorá sa však predchodcom nemôže rovnať (s výnimkou čistej extázy, ktorou bol "Hardhome"). Otázka teraz je, ako sa popasujú so šiestou sériou, keďže knihy už došli. Celkom sa toho totiž obávam. 85% 6. séria: Pff. Moje obavy boli plané. Knihy došli, a akoby práve vďaka tomu sa trocha rozkolísaný dej z piatej série posunul tak razantým tempom, že som pomaly každý diel strácal dych nad novými zvratmi. Či už sa jedná o Jonovo zmŕtvychvstanie, o zápletku na Iron Islands, Aryin návrat domov (aj keď po mierne pochybnom záverečnom súboji s Waif) alebo po dýke do srdca, ktorou bol Hold the door. A Battle of the Bastards, to bol jeden z najlepších dielov (ak nie najlepší) seriálu, so zobrazením stredovekej bitky tak brutálne, surovo a autenticky, že človek ani nedýcha. Siedma séria bude naisto epická. 95% 7. séria: Ledva sa začala, už sa aj skončila. Siedma séria trpí, vďaka svojej skrátenej dĺžke na 7 dielov, istou uspechanosťou, ktorá sa prejavuje predovšetkým expresným cestovaním naprieč celým kontinentom - tento neduh vo všetkej svojej kráse dokonale ukazuje 6. diel, ktorý síce obsahuje veľkolepú bitvu s walkermi, no zároveň aj logické kiksy v podobe Gendryho, ktorý stihne šprint ku Zdi aby poslal havrana Daenerys, aby ich priletela zachrániť, zatiaľ čo Jon a spol sedia na zadku a ubehne tak pol dňa. Medzitým walkeri poslušne čakajú na Dany (tu sa dá polemizovať, že Night King čakal na Dany práve kvôli drakom, ale ťažko povedať, či vôbec vedel, že Dany priletí alebo nie). Mimo tieto vady na kráse opäť veľmi kvalitná séria, zase o niečo prepracovanejšia v poli efektov, a poteší rovnako stretávanie a interakcie postáv, ktoré sa doteraz nestretli. Finále vynikajúce, Baeliš konečne prekabátený, Arya+Sansa chvalabohu spolupracujú (príliš sa dejovej linke "Arya zradí Sansu a naopak" nedalo veriť, lebo bola opäť uspechaná), Cersei vypiekla so všetkými a Night King so svojou armádou konečne prerazil vo veľkolepom štýle zeď (na to, koľko času v siedmej sérii ubehlo, vďaka spomenutému cestovaniu, walkeri veľmi poslušne čakali dosť dlhú dobu, kým sa odvážili vyraziť na juh od Zdi). Len to čakanie na poslednú sériu, ktorá má podľa mňa príliš málo dielov, aby mohla pôsobiť ucelene, bude nekonečné. 90%

Bio Ráj (1988)

Kinematografia je, ako zrejme pre väčšinu ľudí na tejto stránke, mojou srdcovkou, no Bio Raj som napriek peknej hudbe pretrpel nudou. A to hovorím o SE verzii, runtime niečo cez 120 minút. Jednoducho ma to emocionálne úplne obišlo a ani k jednej postave som si nedokázal vytvoriť hlbší vzťah.

Lion (2016)

Remeselne tomu nemám moc čo vytknúť, akurát možno s blížiacim sa koncom prílišnú snahu o dolovanie emócií. Ono vôbec prvá polovica, s mladým Saroom v Indii, je fantastická a prostredie Indie okulahodiace, no ako sa strihne o 20 rokov neskôr, príbeh začne kráčať v jasne vychodených šľapajách a až do konca je to jazda na slzopudnú istotu. Tých filmov o hľadaní a znovunájdení stratených členov rodiny je totiž milión a tento neprináša na stôl nič výnimočné. Štvrtú hviezdičku však nechávam za naozaj výbornú prvú polovicu.

Žít (1952)

Hlavne prvá polovica skvelá, s Kedžiho vyrovnávaním sa s osudom a hľadaním niečoho, niekoho, s kým by mohol stráviť svoj čas a naplniť zmysel svojho života, ktorý mu uniká pomedzi prsty. Škoda toho, že akonáhle to "niečo" nájde, dej poskočí o 5 mesiacov dopredu a začne vykresľovať život hlavnej postavy prostredníctvom iných ľudí, prevažne byrokratov, čo síce ponúka zaujímavý, alternatívny pohľad na jeho posledné mesiace života, no uberá to na zážitku. Natočené je to však opäť vynikajúco.

Ip Man (2008)

Bitky sú solídne a choreografia slušná, no je ich príliš málo. Všetko, čo sa medzi nimi odohráva, je chabá náhrada príbehu, ktorý zlyháva v pacingu a ako akási kvázi dráma z čias druhej svetovej vojny totálne zlyháva.