John Wick 2 (2017)

O kus lepšie než jednotka, so správnym dávkovaním akcie v pestrých, neopozeraných lokáciách, akurát ten záver v zrkadlovom bludisku, aj keď zmodernizovaný, je ako vystrihnutý z nejakého fláku s Brucom Willisom z deväťdesiatok. Vizuál je oku lahodiaci, headshoty sa rozdávajú na počkanie a John Wick je opäť nezastaviteľná mašina, k absolútnej spokojnosti mi však stále chýba buď lepší príbeh alebo originálnejšia akcia (ktorá je výborná a efektné nasnímaná, ale nepríliš originálna).

Logan: Wolverine (2017)

Viac než dôstojné rozlúčenie s hneď dvoma zásadnými postavami X-univerza, s mäsitou, krvavou akciou a surovými emóciami. Len tak trochu škoda istých slabších miest, ktoré film rozťahujú viac než je nutné - stopáž tak 1.50h a bol by to ideál. Aj napriek tomu však jeden z najlepších "superhrdinských" filmov posledných rokov.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Moana je rámcovo úplne tradičná disney rozprávka, ktorá dejovo ohúriť nedokáže. Lenže! Sympatickí hrdinovia, exotické kulisy a nádherná, hravá animácia ju povyšujú na ďalšiu úroveň. A to ani nespomínam retardovanú sliepku.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Partizánske Star Wars, ktoré je súčasne úplne odlišné aj také isté ako ostatné filmy v univerze - také isté hlavne v štruktúre deju, čo je niekedy na škodu. No vzhľadom na to, že sa jedná o jednorázovku, si môže film dovoliť také veci, aké si v závere dovolí a vie tak emočne silne zapôsobiť, že dodá starej trilógii ešte o niečo väčší punc osudovosti. Čo je asi to úplné maximum, v čo mohol Rogue One dúfať. Plus musím kvitovať "vysvetlenie", prečo sa dá Hviezda Smrti zničiť tak, ako sa dá. Ak nás každý rok majú čakať takto kvalitné Star Wars filmy, sem s tým.

Moonlight (2016)

Podľa popisu sa dá očakávať tradičný oscar bait, no v skutočnosti je Moonlight osobným, citlivým svedectvom chlapca, resp. muža, ktorý sa snaží vyrovnávať s utláčaním a ťažkými podmienkami okolia rôznymi spôsobmi, no neždíma pri tom emócie lacno (možno akurát pri jednej scéne), a pôsobí relatívne autenticky. Nie moc príjemný film, no výborná dráma.

Doktor Strange (2016)

Vidieť Doctora Strangea pár rokov dozadu (aspoň takých 5-6), bol by som zrejme nadšený. V dnešnej záplave superhero filmov, kedy mám pocit, že každý mesiac vychádza nový, však pomerne všedné, a to či už príbehom alebo postavami - mimo všetkých tých cool efektov, ktoré zvyšujú atraktivitu filmu.

Místo u moře (2016)

Depresívna komorná dráma, ktorá príliš netlačí na city a vie zapôsobiť. Dokonalá rola pre Afflecka, pretože tu môže dať vyniknúť svojmu hereckému talentu alá kôl v plote - tie nominácie na glóby a Oscara nepochopím.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Gibson vyniká presne tam, kde je to úplne jasné - v akcii a násilí. Preto je celá druhá polovica filmu po režijnej stránke takmer dokonalá, so všetkým tým surovým zabíjaním a poletujúcimi časťami tela, aké sa dá od Mela očakávať. Trocha to škrípe formulaickosťou na rodinnej fronte, ktorá je príliš preromantizovaná, no aspoň ponúka kontrast k druhej polovici na bojisku. Vec, ktorá mi však vadila počas celého filmu je (rovnako typická pre Mela ako násilie) pátos. Bolo ho tu priveľa, a to či už doma alebo na vojne. Celkovo však výborný brutálny vojnový snímok s notnou dávkou heroizmu, ktorý však aj vďaka dobrým hereckým výkonom vie zahrať na emócie.

Příchozí (2016)

Možno som spravil chybu v tom, že som si po zhliadnutí traileru prečítal poviedku, pretože som bol nedočkavý, do čoho sa Villeneuve tentokrát pustil. A tá mi vyrazila dych, vo všetkej svojej nepredvídateľnosti, vďaka filozofickému rozmeru, životnému príbehu, ktorý sa skrýval za nálepkou sci-fi. A možno preto ma film nejak neohúril, pretože mi bolo všetko jasné. Nechápte ma zle, Arrival je výborná adaptácia, ktorá potenciál pomerne ťažkej predlohy zužitkovala chvályhodne. No čitateľov poviedky príliš nemá čím priklincovať do sedačky. Rovnako ma trochu zamrzela skratovitosť lingvistickej zložky filmu, ktorá bola v poviedke fascinujúca a zaberala veľkú časť príbehu. Pre divákov neznalých predlohy a so správnym rozpoložením toto však musí byť silný zážitok.

Sherlock (2010) (seriál)

1. séria - 95% 2.séria - 100%. A to som si akurát myslel (podľa modernej TV a filmovej produkcie) že naozaj kvalitné detektívky s inteligentnými príbehmi sú pasé. Briti po 100x ukázali, že vedia a tentoraz sa predviedli v plnej paráde. Je už vážne zbytočné zmieňovať prepracované charaktery, od Sherlocka cez Moriartyho až po Lestradea je to herecká fantázia, príbehy sú až neuveriteľne do bodky premyslené a vypointované a Moriarty je kriminálny génius, ako sa patrí. Každý jeden herec v tomto seriáli mi skutočne sedí do svojej postavy, každý jeden fantastický diel je pre mňa poriadna dávka na utíšenie závislosti. A ten posledný druhej série sa nedá ani popísať. Čakal som cliffhanger ako v prípade prvej, dostal som ešte niečo viac. Som skutočne zvedavý aj plný obáv, ako to tvorcovia vysvetlia, ale vzhľadom na to, že som nečakal, že druhá séria kvalitatívne prevýši prvú, si nemyslím, že moje obavy budú opodstatnené. Presne takýto seriál mi chýbal. 3. séria - 70% Studená sprcha. Akoby Sherlocka prebrali iní scenáristi, bez vízie, bez kvalitných prípadov a sústredili sa na vtipy, predvídateľné zápletky a samoúčelné zvraty. Prvý diel obsahuje síce fajn službu fanúšikom - teórie ohľadom Sherlockovho prežitia boli spracované naozaj zábavne. Aj to prvé stretnutie Johna s Sherlockom po 2 rokoch sa dalo - no mimo to bol centrálny prípad o ničom. V druhom dieli sa scenáristi utrhli z reťaze a priniesli asi najbláznivejší diel seriálu (opitý Sherlock stojí za to), no hlavne v druhej polovici smrdel naťahovaním a hlavný prípad bol opäť fádny, trocha pritiahnutý za vlasy a predvídateľný. V prvých dvoch sériách boli stopy nenápadne rozhádzané počas celého dielu, tu bijú do očí a divák si vie poskladať aspoň polku prípadu sám. Tretí diel je naviac znova naťahovaná fraška, kombinujúca vraždiacu Mary (wtf?) a Sherlockovho údajne doposiaľ najhoršieho nepriateľa. Ktorý nemá žiadne dôkazy o ničom, všetky informácie má len vo svojom "paláci mysli", ale samozrejme treba ho zabiť, lebo twist. Moriarty na konci už je len taká horkosladká bodka za frustrujúcou sériou. Na ďalšie diely, ak sa ich dočkáme aspoň v r. 2016 (neskutočne dlhé prestávky medzi sériami, zvlášť ak majú byť podobným sklamaním ako séria tretia) sa už príliš neteším. 4. séria - 55% Preboha. Tretia séria bola oproti tomuto paskvilu masterpiece. Prvý diel bol výrazným sklamaním, napriek tomu, že začal dobre a divák bol natešený, ako Sherlock znova rieši "obyčajný" prípad mŕtveho syna. A vtom ho Sherlock vyrieši praštenou dedukciou za dve minúty, a začne sa skutočná zápletka, ktorá je celá o Mary. A je jednoducho podpriemerná, hodiaca sa možno akurát do epizódy Homelandu. A potom príde ten neskutočne stupídny telenovelovitý záver, ktorý dočista pochováva akékoľvek dobré pocity z dielu. Mary hádzajúca sa do strely a Watson obviňujúci Sherlocka, že je to jeho vina (wtf??!), lebo je potreba vytvárať drámu. Aj keď tá dráma nedáva žiaden zmysel. Druhý diel je o čosi lepší, sústredenejší, no zase v ňom vystupuje "ten najhorší zločinec, s akým sa Sherlock doposiaľ stretol". Už to vyznieva smiešne. Logika hapruje, na konci vysvitne že Sherlockova závislosť bola od začiatku plánovaná, lebo Mary natočila nahrávku, kde odkazuje Sherlockovi, že musí zachrániť Watsona (ach bože), a že jediný dôvod, ako to spraviť, je, aby sa Sherlock vystavil nebezpečenstvu. Vykonštruované až za hrob. Ale koniec dielu je fantastický a navnadí na záverečný, s prísľubom, že konečne príde na rad tradičný Sherlockovský diel. Chyba. Posledný diel je nielen neuveriteľným sklamaním, ale obsahuje aj neskutočne stupídny dej s toľkými logickými dierami a opäť vykonštruovanými zvratmi, až to nie je možné. Takže máme veriť tomu, že Eurus si vie jedným rozhovorom zotročiť akéhokoľvek človeka? Na tom stojí celý diel, pretože vďaka tomu dokáže uväzniť Sherlocka a spol. na ostrove, a pritom je to pomaly scifi. A máme veriť tomu, že Sherlock veľmi pohodlne zabudol na svoju sestru? A na Redbearda? Ktorý nie je pes, ale jeho najlepší kamarát? A prečo si vôbec o ňom myslel, že je pes? Aha, lebo twist. A holčička v lietadle je v skutočnosti Eurus, ktorá chce len OBJATIE a všetko je zrazu ok?? A tá lacná montáž na úplnom konci s Maryiným voiceoverom to malo byť dôstojné rozlúčenie so seriálom? A Moriarty? To bol ten najväčší gimmick celého seriálu, aj s celým jeho "Miss me?" z konca tretej série, lebo bol použitý len klamanie diváka, bol absolútne bez zmyslu. Neverím, čo sa zo Sherlocka stalo. Priblblí scenáristi sa snažia napísať príbeh o geniálnom detektívovi, pohoria na plnej čiare a ešte sú hrdí na to, aké zamotané príbehy vymýšľajú. Paskvil.