Zúčtování (2016)

Účtovník sa snaží diváka presvedčiť, že má sofistikovaný scenár pomocou všetkých tých flashbackov a použitého štýlu rozprávania, no to je len kamufláž, ktorá zakrýva to, čím v skutočnosti je, a to "len" solídnym akčným thrillerom, ktorý sa vyvíja pomerne dynamicky, no v závere to pochováva jedným absurdným zvratom. Akonáhle si človek poskladá všetky kúsky mozaiky, zistí, že v skutočnosti nejde o nič originálne či dôvtipné.

Sebevražedný oddíl (2016)

Film som videl prvýkrát s niekoľkomesačným odstupom od premiéry v extended verzii, takže som približne vedel, do čoho sa púšťam, a že nejde o film roka. A napriek tomu som sklamaný a rozčarovaný. Jednak z tempa, ktoré sa začne nebezpečne zadrhávať už počas toho, ako jednotka prvý raz vyrazí do ulíc, ale hlavne z toho, ako sú postavy vyložene špatne napísané. Ich motivácie nefungujú, všetko je skratkovité, jedno klišé speje k druhému a celý film pôsobí ako pozlátené hovno. To hovno je veľmi štýlové, to mu nemožno uprieť, no stále neskutočne páchne. A Letov Joker mi teda absolútne nesadol. P.S.: Kapitán Bumerang s jeho troma hodenými bumerangami za celý film je skutočný MVP.

Týpci a zbraně (2016)

Vzhľadom na profil režiséra a zaradenia pomimo iné žánre aj do komédie som čakal trocha viac vtipu, ten tu absentuje takmer úplne. Napriek tomu, klobúk dole, od filmu som veľa nečakal (opäť vzhľadom na profil režiséra) a aj keď sa v niektorých momentoch príliš snaží byť takým mixom Obchodníka so smrťou a Vlka z Wall Street (ani jednomu nesiaha ani po päty), funguje v celku OK. Rozumej nečakaj veľkoleposť vyššie zmienených filmov, a budeš sa dobre baviť.

Cooltúra (2016)

Plytký "dokument", ktorý nerobí nič iné, než len zliepa na seba nenaväzujúce scény, ktorých obsah snáď pre všetkých Slovákov nemôže byť ničím prekvapujúcim, a bez nejakej vlastnej myšlienky či posolstva tak nejak plynie ďalej až do konca. Snáď len ten nábôženský fanatizmus na záver dokáže trochu šoknúť, inak je celá Cooltúra bez zmyslu.

Panství Downton (2010) (seriál)

1. séria: Jeden z tých seriálov, ktoré ma chytia hneď po prvom diele. Pritom dej nie je nikterak prevratný, no tá plejáda zaujímavých a fantasticky zahratých postáv, spolu s dobovou atmosférou a výbornými dialógmi spôsobí to, že človek musí hltať diel za dielom. 85% 2. séria: 85% 3. séria: 80% Napriek tomu, že seriál nič nestratil zo svojich dramaturgických kvalít, začína v istých prípadoch okúšať limonádové vody. Viaceré zvraty sú vykonštruované, a začína sa mi nepozdávať, ako sa veci samé od seba vedia vyriešiť (vzťah Mary a Matthewa, ktorému dá požehnanie jeho ex, Matthewovo dedictvo, ktorým môže Downton zachrániť..). A Robert sa mi ako postava celkom zhnusil, lebo sa z neho stal tvrdohlavý, konzervatívny (tu sa dá polemizovať, že taký bol vždy) hlupák, ktorý ešte aj SPOILER len pár dní po smrti svojej dcéry bezcitne rieši situáciu okolo krstu malej Sybil a vôbec sa javí ako stroj bez emócií. Ďalšie negatívum vidím v tom, že príliš málo času bolo venované dôsledkom zmieneného úmrtia, pár týždňov/mesiacov ubehne, a Downton funguje zase akoby sa nič nestalo. Takýto prístup neguje dopad tak závažného zvratu. 4. séria: 75% Neviem si spomenúť na takmer nič podstatné, čo sa v tejto sérii stalo, SPOILER okrem znásilnenia Anny. Ešte aj vianočný špeciál, kde sa toho zvykne udiať trikrát viac než v celej sérii, bol relatívne zbytočný. Áno, Edith má dieťa a zase jej zmizol potenciálny ženích, a Carson nie je ochotný pomôcť starému známemu, lebo, a toto odhalenie sa naťahuje pár dielov, si žena, do ktorej bol zamilovaný, vybrala miesto neho jeho známeho. A toto symbolizuje väčšinu zvratov, ktoré sa v neskorších sériách Downtonu dejú, totiž že sú vždy mierne vykonštruované alebo rovno len pre efekt a nedávajú príliš zmysel. Viď vianočný špeciál, ktorý sa odohráva rok po poslednom dieli - Anna daruje pani Hughesovej Batesov kabát na charitu. A čože je v kapse toho kabátu? No pravdaže lístok na vlak z dňa, kedy Bates odišiel do Londýna, aby zavraždil muža, čo znásilnil Annu. A pravdaže pani Hughesová si tento deň pamätá, a dráma je na svete. 5. séria: 70% V piatej sérii sa len doťahujú neukončené príbehy zo štvrtej, a to buď hodne nezaujímavým štýlom, alebo rovno stupídnym - viď vyšetrovanie Greenovej vraždy. Scenáristi akoby nevedeli, čo s niektorými postavami robiť, perfektný príklad je Anna+Bates - v minulých sériách sa dráma vytvorila z toho, že Bates bol uväznený za vraždu svojej ex, teraz sa len situácia otočí a Annu zavrú za vraždu Greena - lebo svedok si po ROKU spomenie, že videl Greena rozprávať sa pred vraždou s postavou malého vzrastu. A Anna bola vtedy v Yorku, tým pádom to musela byť Anna, tým pádom ju polícia musí zavrieť a tým pádom je dráma na svete. Bates sa samozrejme obetuje a napíše polícii list, kde sa priznáva, aby Annu oslobodil, napriek tomu, že je nevinný - Annu teda oslobodia a čo sa stane ďalej? Molesley s Baxterovou, v snahe očistiť Batesovo meno, sa vydajú po Yorkských krčmách s jeho fotkou, aby sa pýtali hostinských, či si nepamätajú, že tam pred ROKOM bol na obed. A, samozrejme, jeden hostinský si po ROKU spomenie, a tým je Bates oslobodený. Už ma fakt nebavia tieto vykonštruované zápletky, len málo vecí pôsobí v seriáli prirodzene (ešte aj tá Carsonova žiadosť o ruku príde z ničoho nič, len aby sa nejak uzavrela séria). Šiestu sériu dávam z povinnosti len preto, lebo je posledná. 6. séria: 60% Ach jaj. Keby viem, aký odpor si k postavám a celému seriálu nakoniec vypestujem, ani by som s ním nezačal. A to prvé dve série boli skutočne výborné. A čože sa stalo v tej poslednej? Scenáristi sa narýchlo snažili našróbovať aspoň náznak zániku aristokratov, a tak Barrow počas celej série lamentoval, ako si musí hľadať novú prácu. A dajaké opletačky s vedením nemocnice. Toľko k tomu. V prvých dieloch ma vyložene rozčúlilo, že skutočne vysvitlo, že Greena nezabil ani Bates, ani Anna, ale nejaká no name ženská, ktorá sa, ako inak, po ROKU priznala (a to, že Bates šiel, resp. chcel ísť zabiť Greena v ten istý deň, ako ho skutočne zabila táto ženská, bola proste len náhodička). Ďalší dôkaz toho, ako tento seriál cucá zvraty z prsta a vyrába drámu z ničoho. Molesley sa stal učiteľom, Baxterová na každého hádzala svoj nevinný úsmev, Anna po prvýkrát od začiatku seriálu nemala svoju typickú utýranú rolu - resp. najprv si prešla nejakým tým potratom či dvoma, samozrejme. Na horných poschodiach panstva sa dejú nemenej uzívané veci - treba v poslednej sérii predsa nasilu nanútiť nové lásky pre Mary a Edith. A po pár stretnutiach je Tom samozrejme do morku kostí presvedčený, že Henry Talbot je pre Mary ten pravý, napriek tomu že ona ho odmieta. Daj si poradiť Mary, Tom predsa tvoju životnú lásku spozná lepšie než ty. A vianočné finále bol jeden veľký zcukornatelý grc - čakal som happyend, to áno, ale nie v takomto merítku, preboha...Všetko sa do bodky dokonale vyriešilo, každý sa dal dokopy so svojou polovičkou (Mary s Henrym, Edith s Bertiem, Isobel s Mertonom, Daisy s Andym, Patmorová s tým starcom z farmy, ešte aj Branson s redaktorkou, aby toho nebolo málo), Mary čaká dieťa, Robert si konečne začne vážiť Coru, lebo mu Rose otvorí oči, Carsonovi drbnú Parkinsona, aby sa Barrow mohol stať butlerom, Anne sa narodí syn a lady Violet sa uzmieri s Corou. Toto všetko v priebehu 1,5h, a to som určite niečo zabudol. Veď je to na smiech. Totálne nezvládnutý scenár a postavy. Celý seriál drží nad vodou len vynikajúca produkcia, kostýmy, a dobový feeling. Inak úplne mimo.

Strážce pořádku (2010) (seriál)

1. séria: Jediná výhoda Justified oproti ostatným seriálom (aspoň pri pohľade na prvú sériu) je Timothy Olyphant. Ten chlap má charizma, do svojej role sedí a vie predať aj lacnejšie hlášky. No mimo to seriál ničím iným nevyčnieva. Zo začiatku epizódové zápletky ponúknu trocha humoru, neskoršie diely sa zase sústreďujú na hlavnú dejovú líniu, no dokopy sa to nikdy poriadne nenakopne a celá prvá séria pôsobí prevažne priemerne. 70%

Star Trek: Do neznáma (2016)

Toto je tak nevýrazný, neoriginálny, tuctový a uzívaný film, že jediné, čo ho odlišuje od jednej epizódy seriálu je väčší rozpočet na triky a stopáž. Skutočne mi na um nepríde jediná scéna, na ktorú by som si mohol hoc aj po týždni spomenúť. Nuda a šeď, a príbeh je, veľmi skromně řečeno, sklamaním. Jediné, čo to ako tak zachraňuje, je občasná hláška.

Než jsem tě poznala (2016)

Približne do poslednej štvrtiny celkom príjemne ubiehajúca, priemerná a predvídateľná romantika. Vďaka tej šablónovitosti sa dá v hrubosti očakávať osud postáv, no spôsob, akým je v závere dosiahnutý, ma núti zobrať jednu hviezdičku, pretože je vykonštruovaný, umelý, pseudofilozofický a jednoducho debilný.

Strážci - Watchmen (2009)

Snyderov (doposiaľ) najlepší film, a zároveň jedna z najlepších komiksových adaptácií vôbec. Takmer dokonale verná predlohe, s perfektným vizuálom, a bez hluchých miest - a to hovorím o Ultimate Cut, 3,5h runtime. Zároveň však rozumiem tomu, že pokiaľ niekto nečítal komiks, pravdepodobne čaká od Watchmenov niečo úplne iné. Čitatelia však musia chrochtať blahom.