Hačikó - příběh psa (2009)

Akonáhle pozná človek premisu tohto filmu, vie o ňom v podstate všetko. Hačikó má takmer neexistujúci príbeh, spoliehajúc sa len na roztomilý kukuč psíka a na ždímanie emócie prostredníctvom neho. Keď si však idem pozrieť celovečerný film, čakám niečo viac, než príbeh, ktorý by sa dal zrhnúť do 10 minútového kraťasu (a mohol by mať tak aj väčší emocionálny dopad).

Sloní muž (1980)

Lynch tu vytvoril tak citlivý a dojemný zážitok, ktorý umocňuje aj cez masku a kilá makeupu excelentné nežné herectvo Johna Hurta, že som mal pri viacerých scénach slzy v očiach, a to bez toho, aby som cítil nejaké násilné emočné vydieranie. Krásny príbeh, ktorý človekom pohne a zanechá ho po nádhernom konci na chvíľu bez slov.

Život Briana (1979)

Dôvtip Lietajúceho cirkusu komprimovaný do 90 minút príbehu, ktorý je v podstate poskladaný z rôznych skečov, avšak pôsobí konzistentne. A hlavne je to typická Pythonovská zábava so vším všudy.

Poslední pokušení Krista (1988)

Túto Martyho polohu, jeho spracovanie náboženskej tématiky, mám rád. Posledné pokušenie Krista zobrazuje prierez Ježišovým životom a jeho najvýznamnejšími udalosťami, kde ho vykresľuje ako človeka z mäsa a kostí, ktorý zápasí so strachom, s neistotou v samého seba a svojím poslaním. Záverečná polhodina, od ukrižovania, je fascinujúcim pohľadom na to skutočne posledné pokušenie a alternatívu toho, čo mohlo byť po jeho ukrižovaní.

Tohle je náš svět (2016)

Ten film má zhruba tri štvrtiny zaujímavý (snáď mi Viggova postava odpustí to slovo) dej, nemálo humorných scén, a super hercov. Po incidente s pádom zo strechy sa však začne hrať o dosť naivnejšia hra, s celkom patetickým vyústením, ktoré som filmu príliš neveril. A tiež sa mi ťažko verí tomu, že by Frank Langella Viggovej postave po tom všetkom deti nechal, aby si žili naďalej v idylke, akurát mierne prispôsobenej "moderným" zvykom.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

SPOILERY: Predovšetkým vynikajúco natočené, s hviezdným castom, ktorý podáva nadpriemerné výkony (hlavne Kidman, Witherspoon, Skarsgard, ale aj ostatní) a detailným vykreslením hlavných postáv, ktoré nie sú jednodimenziálne. Zobrazenie a narábanie s domácim násilím je tu pôsobivé, rovnako ako aj atmosféra snobského malomesta so všetkými jeho klebetníckymi obyvateľmi. Mám však dva problémy so seriálom, ktoré súvisia s rozuzlením murder mystery - v prvom rade mi príde nepravdepodobné, že by Jane, za všetky mesiace, ktoré v Monterey bývala, ani jedenkrát nestretla či nevidela na fotke Perryho. Jasné, neustále chodil na služobky, ale jedna z jej najlepších kamarátok bola zaňho vydatá. A druhý problém - odmietam veriť tej náhode, že Jane sa rozhodla presťahovať do mestečka, kde zrovna býva aj jej násilník, a spriatelí sa s jeho ženou. To sú tak neuveriteľné náhody, že celý zvrat pôsobí hrozne vykonštruovane. Napriek týmto chybám má však seriál nesporné kvality, ktoré ťahajú obdivuhodným spôsobom predovšetkým herci.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Počas celého filmu si vravím, že toto je vynikajúci western, bezchybne natočený a obsadený, s ústrednou dvojkou, ktorá má dynamiku a ženie to celé dopredu. Ešte počas napätých okamihov v izbe hotelu si vravím, že ak bude záver zvládnutý, je to na 5*. A potom ako naschvál si scenárista zájde na lobotómiu a všetka logika ide do hajzlu. Takto zmršený, gýčový, patetický a jednoducho nelogický záver som u filmu už veľmi dlho nevidel.

Smrtonosná past 3 (1995)

Poctivá a našlapaná no-brain deväťdesiatková akcia, v ktorej je však potrebné mozog vypínať častejšie a úpornejšie, než by bolo dobré.

Vládce temnot (1987)

Pôsobivý horor, ktorému dominuje mrazivá hudba a ťaživé napätie, a to napriek tomu, že postavy sa chovajú tradične hororovo dementne. Výborný záver ma donútil prihodiť hviezdičku naviac.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Strážcovia majú dobrý, osviežujúci štart a človek je rád, že po dlhšom čase vidí sympatické a obľúbené postavy z tohto univerza. Zadrhávať sa to začne po príchode na Egovu planétu, kde to dejovo až do záverečnej akcie hodne škrípe, dobrodružstvá Rocketa a Yondu, ktoré sa odohrávajú paralelne, sú o míle zaujímavejšie. Finále je však pomerne tuctové a záver ako taký je až prílišný presladený gýč. A gagov je tu podstatne viac než v jednotke, a napriek tomu, že ich je veľa trefných, je ich zároveň aj celkom dosť hluchých.