Skleněné peklo (1974)

Zde nemohu jinak, můj neoblíbenější katastrofický film, poprvé viděn těsně po revoluci na ČST tuším v sobotu večer od 20:00, poté nesčetně viděno na videu, poté s odstupem času na Nově a DVD. Báječně sehrané hlavně od ústřední dvojice Steve McQueena a Paula Newmana.

Letiště (1970)

Skvělý film, skvělé herecké obsazení, spíše než katastrofický film drama. Režisérům se podařil historický kousek, když do všech rolích obsadili velké filmové hvězdy. Burt Lancaster, Dean Martin, George Kennedy, Van Heflin či Lloyd Nolan zde předvádějí mistrovské herectví. Krásu a šarm dodávají Jean Seberg, Jacqueline Bisset či Dana Wynter. Maureen Stapleton v roli nešťastné bývalé manželky D. O. Guerrero a nesmím opomenout Helen Hayes jako paní Quonset, která se k roli dostala až po odmítnutí Claudette Colbert, za což po zásluze získala Oskara. Děj filmu se odehrává na Lincolnském letišti, nedaleko Chicaga, kdy hlavní šéf Mel Bakersfeld musí řešit problémy nejen se sněhem, ale i s uvíznutím letadlem, kvůli němuž musejí letadla létat přes hustě zabydlenou oblast, což vede k dalším problémů a navíc doma zažívá manželskou krizi. V podobné situaci je i jeho sestra, jejíž manžel(kapitán letadla Vernon Demerest - Dean Martin) se zahleděl do půvabné letušky Gwen(Jacqueline Bisset), která navíc zjistí, že je těhotná, ale Vernon děti nechce. Na palubu letadla na lince do Říma je i paní Quonsetová, černá pasažérka, která létá zadarmo různými aerolinkami a které se podaří zmizet letištnímu zřízenci Peterovi Coakleyovi(John Findlater), když předstírá slabost když jí měl na starosti. Do letadla nastoupí i nezaměstnaný technik D.O.Guerrero(Van Heflin), který uzavřel životní pojistku a který hodlá nad Atlantikem vyhodit letadlo do povětří, což se mu nakonec podaří, přestože je personál včas varován Guerrerovou bývalou ženou Inez, ale letadlo výbuch vydrží, zraněno je však několik cestujících a nejvíce letuška Gwen. Epilog filmu: Hlavnímu pilotovi Cy Jordanovi se podaří z letadlem doletět zpět na letiště a Patroni vyzvedne uvíznuté letadlo, Gwen je odvezena v doprovodu Vernona do nemocnice, který ji už v letadle slíbí, že opustí manželku a bude se o ní i o děcko starat, tuto scénu sleduje jeho manželka, které je jasné, že v tuto chvíli přichází o manžela, dále je na letišti paní Inez, která si vyčítá výbuch letadla a všem poškozeným se omlouvá. I Mel přichází o manželku, která mu dala na výběr mezi ní a letištěm, Mel si vybral letiště, útěchu nachází v doprovodu Tanye Livingstonové a paní Quonsetová?ta za odměnu, jak pomáhala zneškodnit D.O. Guerrera, letí 1 třídou zpět domu. Rozpočet 10,2 mil. dolarů.

Zemětřesení (1974)

Podobně jako Letiště z roku 1970, i tento katastrofický film je doslova nabytí hvězdami. Charlton Heston(Stewart Graff), George Kennedy(Lew Slada), Ava Gardner(Remy Graff) či Genevieve Bujold(jako milenka Stewarta). V menších úlohách začínající Victoria Principal či slavný Walter Matthau jako alkoholik. Stejně jako Kennedy i Lloyd Nolan(doktor) se objevil už v Letišti. Děj filmu situován do Los Angeles, zasaženo ráno prvními otřesy, starosta však podcení hlášení od seismologů, že se na město valí dvě velká zemětřesení a nevyhlásí zvláštní stav. Učiní tak až po prvním neštěstí, bohužel pozdě. Skupinky raněných jsou umístěny hlavně v obchodním centru v suterénech, které se zřítí při druhém otřesu. Lewovi a Stewartovi se podaří dostat se do suterénu a vytáhnout přeživší, ale voda z hráze, která nevydržela druhý otřes se valí proudem na město a několik z nich se v ní utopí, Remy při výstupu šlápne kdosi na ruku a spadne do vody a Stewart za ní skočí a oba dva voda pohltí. Smutný konec filmu. V ČT nakoupeno společně s Letištěm a vysíláno poprvé v roce 1993.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Velmi dobrý válečný film, skvělé obsazení Caine, Robertson a v menších úlohách i Harry Andrews či Henry Fonda. Mrzelo mne, že to Cliff nepřežil. Poprvé viděno při premiéře na ČT v roce 1993. Při repríze zhruba před rokem jsem zjistil, že se mně film líbí ještě více než v roce 93.

Ohnivý máj (1974) (TV film)

Výborná historická inscenace se skvělým Petrem Kostkou v hlavní roli. Trošičku populistické době(70 léta), kdy byl film natočen, ale pořád skvělá podívaná. Slušné herecké výkony Karla Högera v roli kardinála Zabarelly a dvojice Jana Šulcová v roli milované a oddané přítelkyně a Jaroslavy Obermaierové jako lehké ženy. Slabé herecké výkony dvojice Mauer - Řehoř, které inscenaci trošičku srážejí, ale jinak opravdu dobré.

Dobrodružný výlet Orient-Expresem (1985) (TV film)

Skvělá, vtipná anglická komedie, v hlavní roli s Amandou Pays. Dědička po mafiánovi, která zdědí bezpečnostní schránku ukrytou v anglické bance a která obsahuje fotografii fotbalového mužstva, která obsahuje skryté bankovní konto, umístěné ve Švýcarsku, cestuje proto Orient Expresem do Ženevy, kde se konto nalézá. Ve vlaku však na ní čeká spousta bývalých otcových známých, kteří chtějí získat peníze pro sebe.

Domovník (1973)

Vynikající francouzská komedie, ovšem pouze s původním dabingem, ten nový sráží film o dvě třídy níže. Ve filmu mi chybí pouze Louis de Funés, s ním by film měl ještě větší šťávu, ale i tak Michel Galabru, Daniel Ceccaldi, Jean Garmet či Daniel Prevost jsou zárukou herecké kvality. Okrasu filmu dodávají Maureen Kerwin či France Dougnac. Skvělá je i Alice Sapritch známá jako dvorní dáma z Pošetilosti mocných, zde představuje lakomou hraběnku. Děj filmu není nijak dramatický, Christophe pomůže luxusní společnici Fabienne, která mu naoplátku pomůže sehnat místo domovníka v jednom luxusním domě. Výběr nájemníků je pestrý, bohatý továrník s dcerou a milenkou, která pracuje pro něj jako sekretářka, poslanec s manželkou, dvojice lesbiček, manželé s dvěma s nevychovanými syny, či zmíněná hraběnka s chůvou a synovcem. Postupně si Christophera všichni oblíbí, hlavně dámská část domu, Christophe tak dokonale využije možnosti, které se mu nabízejí a nakonec se stává bohatým a zeťěm bohatého továrníka.

Životní šance (1973)

Jedna z nejlepších francouzských komedií. Michel Serrault skvěle dabovaný Milošem Kopeckým, v roli majitele malé kavárny, kterou se mu podaří s manželkou prodat, i přesto, že jim nadhlavou lítají letadla. Příliš si však nepomohou, když koupí v Marseille podobnou kavárnu, jejíchž majitel byl nedávno zastřelen, což se dozvědí až mnohem později. Kavárna slouží jako kanál pro převoz kokainu, prostitutky zde čekají na své zákazníky a policejní komisař Michel Galabru, zde chodí na pravidelné návštěvy. Vše funguje do chvíle, kdy ústřední dvojice zjistí, jak kavárna opravdu funguje a rozhodnou se zbavit drog dovedně skrytých v cukrovích, cestovních kufrech, balíčcích nebo v kleci s papouškem. Dva mafiánské gangy dříve spojenci, se začnou navzájem likvidovat, když jim k tomu pomáhá ústřední dvojice, problém co s těly vyřeší firma Nahim a spol. prezentovaná Paulem Préboistem, ve filmu hraje i Daniel Prevost, vydávající se za němého prodavače suvenýrů, ve skutečnosti však jako výrobce bomb, kterými likviduje konkurenční gang. Taky jako jediný z mafiánů přežije.

Vlk a beránek (1980)

Bláznivá italská komedie, které dominuje především Michel Serrault v postavě Leona, kterého z jeho zajetí vysvobodí až zloděj zvaný Kukačka, který obrátí jeho rodinu vzhůru nohama, nakonec se oba přátelé spojí, ukradnou tchýni všechno zlato a zmizí do Španělska, naneštěstí pro ně i s druhorozenou dcerou....

Přátelé kopretiny (1967)

Skvělá francouzská komedie o padělání matričních listin. Vynikající Claude Rich jako Matouzecek řečený Matů, kterému výborně sekunduje Michael Lonsdale jako komisař Lelupe, který se ho snaží usvědčit, což se mu i podaří, ale nakonec je sám vymazán z Matriky a tudíž oficiálně neexistuje a Matů nemůže být bez svědka obviněn. Skvělý český dabing Munzar - Řanda st. a hlavně dvojice Vladimír Menšík alias Michel Serrault a Jan Libíček alias Jean-Claude Rémoleux, snad jediný film, kde tyto herci dabují.