Pravidla moštárny (1999)

"Dobrou noc, princové z Main, králové nové Anglie" - Nádherný film o mladém muži, toužícím poznat svět, který však téměř nikdy neopustil sirotčinec. Film je plný krásných, smutných a hlavně neskutečně silných scén. Je to také snad jediný film, ve kterém mne oslovil Tobey Maguire. Osobně si myslím, že takhle by měl vypadat Top film, "Forrest Gump", nebo "Zelená míle" se mi líbily, ale zdají se mi trochu kýčovité - že jsou natočeny s cíleným útokem na divákovi city. U Pravidel moštárny je to však jiné - nijak se nevnucuje, jen vás nechá příjemně se unášet skvělým příběhem.

Věda je zábava (2004) (pořad)

Hodně slabá náhrada za úžasnou "Populární mechaniku pro děti"

Top Gear (1978) (pořad)

Přímo učebnicový příklad, jak udělat na (pro mě) nezajímavé téma perfektní pořad. Vše je zde předvedeno tak zábavně, že si snad každý najde něco, co ho na pořadu zaujme. Když se podívám na české alternativy typu autosalon, nemám o nadprůměrnosti Top Gearu pochyb. Moderátoři jsou příjemní, zábavní a se skvělým britským smyslem pro humor. Obzvláště mám rád Richarda Hammonda, který září i v "Brainiac: šílená věda". Pokud bych měl Top Gear hodnotit jen jako pořad o autech, udělím 100%, bohužel musím ohodnotit o stupeň níž, protože jsou i lepší pořady. Edit : A nakonec hodnotím plným počtem, jde snad o nejlepší televizní pořad, jaký jsem kdy viděl. Ta kombinace tří skvělých moderátorů, neomezeného rozpočtu pořadu a britského humoru je prostě nepřekonatelná! Časem navíc musím říct, že z tria je nejlepší James "kapitán šnek" May :-)

Životní šance (1990)

Mírně podprůměrný film o podvodníkovi jménem Eddie (Dana Carvey), kterému se úplnou náhodou naskytne možnost rychle splatit dluh - vetře se do bohaté rodiny a předstírá, že je bohatý makléř. Film má sice úplně stejný scénář jako každý druhá "moderní" komedie - podvodník -> podvodník se zamiluje -> vystaven morálnímu dilema -> přizná se a vše dobře dopadne, ale na druhou stranu rozhodně neurazí. Nerad to říkám, ale za poslední týden je to to nejlepší, na co jsem v televizi narazil. **+

Všechny moje lásky (2000)

"Nezáleží na tom, jací jsme, ale co se nám líbí" - Skvělý rozchodový film z prostředí obyčejného obchodu s vinylovými deskami, z části vyprávěný přímo hlavním hrdinou. Film je jeden z důvodů, proč mít rád Johna Cusacka. Ale ani ostatní herci nestojí pozadu - od Robových kolegů (Todd Louiso, Jack Black) po "Segala s culíkem" (Tim Robbins). Film je navíc doplněn špičkovým soundtrackem a "živým" vystoupením Jacka Blacka. Celkově má skvělou atmosféru a byl jsem příjemně překvapen absencí pro romantickou-komedii typického happyendu.

Tango a Cash (1989)

První 3/4 filmu jsou perfektní, Stallone a Russell se předhání ve skvělých scénách, parádních hláškách a film připomíná legendy typu "Smrtonosná zbraň"/"Smrtonosná past". Bohužel zbytek filmu je podle mého názoru příšerně ovlivněný tehdy asi populárním "Knight Riderem" a vypadá dost přehnaně. Rozhodně jde však o nadprůměrný film, který fanoušek Stallona/Russella nesmí vynechat! :-)

Avatar (2009)

Stejně je to jen banda modrých individuí ve scénáři vykrádající Tanec s Vlky :-).

Eragon (2006) odpad!

Fantasy mám opravdu hodně rád a Paoliniho Eragonem jsem byl ohromen. Film jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít, ale tuto knižní adaptaci nemůže nikdo brát vážně. Děj osekaný tak, že většinu vůbec nepochopíte, pokud jste nečetli knihu. Chybějící klíčové postavy, pozměněné scény? Například Urgalové - rohaté bestie, z jejichž Kullů (elita) by měl jít strach a průměrný muž by jim měl sahat maximálně po prsa, nicméně ve filmu jsou ztvárnění jako špinavý a plešatí cca 170cm chlapíci, kteří se navíc potýkají s pořádnou nadváhou. Pohled na Erogona v upnutých kožených kalhotách, Angela jako náctiletá šišlající vědma, královský dvůr vypadající jako sado-maso salón, Arya bez špičatých uší... Přes to se přenést dokážu, ale jak je možné vynechat v ději Solebuma, Dvojčata, Orina, Krále trpaslíků, Horsta? Vždyť v druhé knize jsou to téměř nejdůležitější postavy! Je vidět, že Fangmeier už tehdy s druhým dílem nepočítal. Navíc při zkrácení děje nasekal spoustu chyb - jako největší se mi zdá fakt, že se Arya setkala s Bromem ještě než zemřel - nebyla snad Arya silná kouzelnice? Mohla přece Broma vyléčit. Navíc Brom byl v knize zabit ra-zakem a ne Durzou. Na filmu je příšerně vidět, že měl nedostatečný rozpočet - šetřilo se snad všude - Fahrten-dúr vypadá zoufale, kostýmy jsou příšerné a trpaslíci jsou jen vousáči se sekyrami. Fangmeier udělal strašnou chybu, když se snažil "nacpat" 478 stránek knížky do 104 minut filmu. Vždyť z Eragona by se dal hravě udělat několika hodinový konkurent série LOTR a podobných fantasy skvostů. Opravdu doufám, že se někdo pokusí o re-make, protože tohle je opravdu hrůza. Nakonec zmíním klady filmu - John Malkovich, Jeremy Irons a Safira (jediné, na čem se ve filmu nešetřilo). ODPAD!

2012 (2009)

V podstatě jde jen o nový "DEN POTÉ". Má sice mnohem lepší efekty, ale nesympatičtí hlavní hrdinové film hodně sráží. SPOILER : Musím pochválit perfektní scénu, kdy se přílivová vlna valí přes Himaláje :-). Tahle samotná scéna stála za návštěvu kina :-).

Posel (2009)

Velice se mi líbil začátek filmu, který mne opravdu vtáhl do děje a byl jsem zvědavý, co se stane... bohužel se nestalo vůbec nic. Filmy o ničem mi nevadí, ale od Harrelsona bych čekal trochu víc. Samatha Morton je možná skvělá herečka, ale hlavní ženská role by měla být alespoň trochu přitažlivá.