Luxo junior (1986)

Více, než jen krátký film.

Bowling for Columbine (2002)

Čtu tady veškerá hodnocení a musím říci, že na mě tento Moorův film udělal trochu jiný dojem. V průběhu sledování filmu (a tedy i natáčení) vyšlo najevo, že sousední Kanada má mnohem více zbraní na osobu a přesto mnohem méně trestných činů spáchaných střelnou zbraní, i trestných činů všeobecně. Když se režisér zajímal, co je tedy rozdílem mezi Američany (myšleno občany USA) a Kanaďany. Zjistil, že to je formou a obsahem informací, která přenášejí místní média. Zatímco v USA byly zprávy o násilí na denním pořádku, v Kanadě bylo násilí ve zprávách naopak minimum. Zajímavé rovněž bylo, jak se k tomu Moore postavil, tedy, že tento fakt, který podle mně zásadně měnil pointu filmu, téměř ignoroval. Je to pochopitelné, protože se ukázalo, že největší hrozbou pro klid, který znají např. právě Kanaďané, jsou právě takto nezodpovědná média. V tom podlemého spočívá zásadní sdělení Moorova filmu,se kterým se ovšem režisér sám nevypořádal. Je potřeba si uvědomit, že tento způsob informování veřejnosti médii se bohužel úspěšně zavedl i u nás.

Nemilosrdný (2009)

Tento film je poctou žánru. Říkám si, jak by asi dopadl Hitman, kdyby jej točil Johny To...

Voor een verloren soldaat (1992)

Neuvěřitelné. Je neuvěřitelné, že takový film vznikl v době, která tomuto tématu ještě rozhodně nepřála. Gayové byli trpěni, ale že by o nich někdo točil filmy, natož zfilmoval autobiografický snímek jednoho z nich, to prostě nebylo obvyklé. Režisér Roeland Kerbosch s veškerou filmařskou odvahou natočil příběh podle novely Rudiho van Dantziga, jež obsahovala autobiografické prvky z autorova života. Příběh je podán takovým způsobem, že zde pouze fascinovaně sledujete příběh velmi nekonvenční lásky dvanáctiletého chlapce Jeroena, jež ve filmu postupně odhaluje sobě i divákovi svoji odlišnou sexualitu, ke kanadskému vojákovi Waltovi a máte přitom pocit, jako byste sledovali obyčejný příběh romantické lásky. Jsem trochu skeptik a jako např. v případě filmu Snídaně se Scotem, se na uvědomění si homosexuální orientace dříve než v patnácti letech dívám dost nedůvěřivě. V tomto filmu je ale vše jinak. Vůbec vás nenapadne, že se jedná o lásku, která je z pohledu většinové společnosti více než nekonvenční (zajímalo by mě, jak to je ve skutečnosti s hereckými představiteli hlavních postav, protože jejich výkony byly více než uvěřitelné) a i z dnešního pohledu by se dala prohlásit za velmi problematickou (vzhledem k věku mladší z hlavních postav). Musíte si však uvědomit, že se jedná o v podstatě autobiografický film a předkládání skutečné události z pohledu Jeroena/Rudyho. Rozhodně se jedná o film, který může sledovat naprosto kdokoliv a nebude zklamán, prostě jen sledujete velmi romantický vztah, který je netypický svým složením. Naprosto mě dostal závěr filmu, když již o mnoho let starší Jeroen, ztvárněný mým oblíbeným Jeroenem Krabbém (podobnost křestních jmen čistě náhodná), dostane od své kolegyně obálku. Ten jeden záběr, ten jeden pohled Jeroena mluví za vše. Bravo!

Lebky (2000)

Naprosto perfektní film! Tajné studentské spolky mě vždycky velmi zajímaly a režisér Rob Cohen zpracoval téma lépe než jsem čekal. Ve filmu se objevili v té době pro mě dosud neznámý a od tohoto filmu oblíbený Joshua Jackson a osvědčený Paul Walker. William Petersen byl nezapomenutelný.

Shrek Třetí (2007)

Asi nejnudnější film celé série.

Shrek 2 (2004)

Asi nejlepší díl série. Viděl jsem ho jako první, proto mě asi nejvíce nadchnul.

Ninja (2009)

Nevím, jestli jde o remake Amerického ninjy, který byl sám o sobě dosti kvalitním filmem, ale tento film je ukázkou, jak má vypadat dobrý béčkový film. Viděl jsem mnoho béčkových filmů, kde byly peníze na něj prakticky promrhány. Případ tohoto filmu to rozhodně není. Isaac Florentine příjemně překvapil znalostí prostředí, film je natočen s úctou k tématu (které je mně osobně blízké). Scott Adkins má opravdu našlápnuto stát se novou akční hvězdou po JCVD, SS a AS a doplnit tak tuto svatou trojici. Budiž mu přáno.

Porota (2003)

Taková pohádka plná sentimentálních gest a neuvěřitelně nepřirozeného lidského chování. I přesto, pokud jste ochotni tuto iracionalitu přijmout, se dá na tento film dívat.

Identita (2003)

Naprosto neuvěřitelný film. Do poslední chvíle nevíte na čem jste a když už si konečně myslíte, že víte, tak zjistíte, že zase nic nevíte. Napínavý film do poslední vteřiny.