• Krátkometrážní

Faktor strachu (2001) (pořad) odpad!

Ukážka toho, aká hlboká je žumpa, do ktorej ľudská dôstojnosť môže klesnúť. Je smutné, že sú ľudia, ktorých pri ich sebadeštruktívnej honbe za peniazmi nezastavia ani nechutnosti a násilnosti najvyššieho kalibru. A myslia si pri tom, že z toho vychádzajú ako víťazi. Avšak skutočnými víťazmi sú mediálni diktátori, ktorí sa vďaka princípu "chlieb a hry" nabalia na hlúpom súťažiacom aj hlúpom divákovi. I keď vyčítať prostému (nielen americkému) buranovi, že ho baví prostredníctvom čumenia na obrazovku prežívať adrenalín, ktorý on sám nikdy nezažije, by nebolo úplne fér. Nuž, takto veci fungujú... (0/10)

Ils (2006)

Majstrovsky a veľmi minimalisticky natočená hrôza, ktorá dovádza napínanie diváka prostredníctvom jedinečného spracovania obrazu a zvuku takmer k dokonalosti. A fakt, že je to natočené podľa skutočnej udalosti, mrazí až v kostiach. Bohužiaľ je ale táto francúzsko-rumunská atmosférická polízanica výrazne degradovaná scenárom, ktorý potrebuje byť postavený na kope nelogických defektov, aby mohol držať pokope v jednom desivom celku. To ma pri takomto výraznom remesle mrzí dvojnásobne. (6/10)

Škola rocku (2003)

Malá perla rodinného filmu z čias, keď Jack Black ešte nebol otravné hovädo, ale zábavný sympaťák, ktorý svoj entuziazmus a lásku k rocku dokázal preniesť nielen na partu výborne obsadených školákov, ale aj na diváka. A to sa mu za láskyplnej citácie najlepších kapiel sveta podarilo v plnej paráde. (8/10)

Hitler a okultismus (2007) (TV film)

Okrem informácií, ktoré patria k všeobecnému rozhľadu každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o dejiny a filozofiu, tento nezáživne spracovaný dokument neprináša nič nového. Ak pátrate po zaujímavostiach a konšpiračných teóriách o vriloch, nukleárnych diskoplánoch, Kopiji osudu, Arche zmluvy, výprave na Antarktídu, teórii dutej Zeme, temnej mágii spolku Thule a samovražde počas Walpurginej noci, môžete začať hľadať inde... (5/10)

Temný rytíř povstal (2012)

Christopher Nolan sa vrátil, Temný rytier povstal a spoločne zvalcovali filmový svet. Porovnanie s prechádzajúcimi časťami tejto majstrovskej trilógie sa priam žiada, a hoci The Dark Knight Rises rozumne prepája príbeh originu i vrcholu trilógie s dejovo beztak bohatým záverom, v skutočnosti by nemohli byť odlišnejšie. Stále je to veľká výhra na každom fronte, ale úplne odlišným spôsobom docielená. Temnota a realistickosť v priebehu filmu čoraz viac ustupujú tradičnejším žánrovým atribútom, prudkému tempu a celkovej komiksovosti (čo spôsobuje dočasnú neprehľadnosť), ale v rukách Chrisa Nolana sa aj tento zdanlivý krok vzad mení v zlato. Inými slovami v emóciami, napätím a osudovosťou kypiaci veľkofilm, ktorý vie byť zábavný, drsný aj epický popri tom, ako rieši množstvo tém a sleduje kopu postáv. Bane je záporák, ktorý si po Jokerovi dokázal zachovať dôstojnosť (čo je výkon absolútne titánsky) a pôvabná Catwoman pridáva Batmanovmu univerzu nový rozmer, o Blakeovi nehovoriac, avšak aj nové osudy starých postáv dokážu mať tvárou v tvár veľkému finále väčšiu silu než kedykoľvek predtým. A fakt, že záver filmu i celý film ako záver trilógie je vyznením aj pointou úplne iný ako som očakával, beriem ako veľké pozitívum. Christopher Nolan uzavrel Návratom Temného rytiera nielen rozsiahlu, modernú trilógiu, ktorou kedysi započal a teraz úspešne dokončil reformáciu komiksového žánra, ale aj významnú kapitolu vo svojej filmárskej tvorbe. Budem sa tešiť na ďalšie stretnutia, pán najlepší režisér planéty. Hollywood, tromfni to! (10/10)

Věc (1982)

Bezchybná, nestarnúca a v každom ohľade majstrovsky prepracovaná klasika. Antarktída nikdy nebola mrazivejšia, ponorková choroba dusivejšia, efekty genetických mutácií nechutnejšie a Morricone strašidelnejší! (9/10)

Tohle je válka! (2012)

S mozgom v úspornom režime slušná jednorázová zábava od neúnavného rutinéra McG. A jasný dôkaz toho, že Reese Witherspoon je nielen nepríťažlivá žena a netalentovaná herečka, ale nemá vôbec žiadny vkus. Uprednostniť psie oči a trojprstový úsmev Chrisa Pinea pred drsnou charizmou a mužným šarmom Toma Hardyho je totiž čisté bláznovstvo. (5/10)

Maléry pana Šikuly (1999)

Príšerná rádoby komédia, ktorú sa mi podarilo dopozerať iba s maximálnym vypätím síl. Pekelne nudná, úboho nevtipná a žiadny zmysel nedávajúca sračka, bez štipky logiky alebo nadhľadu. Takýto imbecilný scenáristický kŕč bez hlavy a päty, ktorý akože coolersky a vtipne spolucíti s ľuďmi nenávidiacimi svoju prácu, by som doma zbúchal na kolene za jediný večer. Tento typ trápneho a rutinne zrežírovaného utrpenia čas od času zachraňuje aspoň herecké obsadenie, čo v prípade hentýchto odpudivých úbožiakov neplatí. Jediné, čo ma úprimne pobavilo, je slovenský preklad, ktorý je fakticky serióznym kandidátom o titul najdebilnejšie preloženého názvu všetkých čias. Velebnosti, jdu blejt... (1/10)

Stáhni mě do pekla (2009)

Fajnšmekri odpustia, ale ja Raimiho "komediálnym hororom" nikdy neprídem na chuť. Áno, miestami to má čertovskú atmosféru zahustenú nečakanými nechutnosťami a nie tak nečakanými ľakačkami, áno, podaktoré absurdity skutočne rozosmejú a áno, Raimi má ďaleko od banálneho remeselníka a stále dokáže film zrežírovať nápadito a svižne, ale Drag Me To Hell nie je ničím iným, než nenáročnou oddychovkou, ktorej ďalšia projekcia mi už nemá čo ponúknuť. (6/10)

Úlovek (2009) (seriál)

Famózny gangsterský epos, ktorý míľovými krokmi prekonáva nielen väčšinu žánrových filmov, ale aj celkovú televíznu produkciu. Fenomenálny scenár totiž omnoho viac rieši mnohovrstevnaté postavy a ich vzťahové problémy v izolovanom, komornom prostredí rodiny než typické zločinecké „výstupy a pády“. Myslím, že kriminálnici nikdy neboli poľudštení do takejto miery a ich predstavitelia, ako mužskí, tak aj ženskí, všetci do jedného podávajú špičkové výkony. Akurát Tom Hardy so svojim strhujúcim výkonom z nich titánsky vyčnieva, pretože jeho Freddie je chlapík, ktorý si všetkých filmových psychopatov nonšalantne dáva na raňajky. The Take je geniálna rodinná sága, v ktorej je na priestore štvordielnej minisérie vyrozprávaný kompaktný, konštantne strhávajúci a dychvyrážajúco vygradovaný príbeh, v ktorom nie je ani jedna scéna alebo dialóg navyše. Lepší seriál si veru nepamätám. (10/10)