• Krátkometrážní

Noční můra v Elm Street (2010)

Z pôvodnej Nočnej mory som videl len krátke pasáže, takže sa mi s remakeom porovnáva ťažko, niekoľko vecí mi ale bolo jasných od začiatku - nepáči sa mi ani jedna, ani druhá verzia. Pretože Freddy Krueger (v oboch verziách) je v mojich očiach úbohý pajác, ktorý ma nielen že nedesí, ale je vyslovene trápny. Keby som si ale mal vybrať, volím vizuáne zaujímavejšieho a charizmatickejšieho pôvodného, hra Jackieho Earle Haleyho na realistickosť ma totiž štvala a jeho "siláckym" hláškam som ani za mak neveril. Zvyšok obsadenia tiež nestojí za veľa, snáď okrem sympatickej hlavnej hrdinky. Týmto však výpočet nedostatkov iba začína. To, že scenár teen slasheru za veľa nestojí a je preplnený logickými failmi a priblblými dialógmi, ma až tak neprekvapuje, a ako divák by som to akceptoval v prípade, že by ma ten film bavil. Nočná mora z Elm Street je ale tak slabo, nevýrazne a nezaujímavo natočený film, že v ňom nedostatočný scenár takpovediac vyniká. Samuler Bayer vôbec nezvláda ani hororové základy - atmosféra je nulová a ľakačky mizerné. O tom toľko. (40%)

Lev v zimě (1968)

Historická dráma z môjho najobľúbenejšieho obdobia, ktorá sa nespolieha na nejakú výpravu (tá hŕstka bojových scén a celkovo väčšina kulís je veľmi chabá), čo je na jednej strane škoda, jej podstata ale tkvie v mimoriadne komplikovaných intrigách (scéna so závesovým odhaľovaním je lahôdková), vzájomnej láske a nenávisti a napínavom boji o trón. V dialógoch je enormné množstvo pátosu, avšak nie je nemiestny, práve naopak – k celkovému divadelnému poňatiu scenára sa veľmi hodí a dáva mu punc jedinečnosti. Vadil mi asi prvú polhodinu, ale ľahko sa naň zvyká. Najmä v podaní takého vynikajúceho hereckého ansámblu. Najviac mi učarovali Peter O´Toole a Katharine Hepburn a ani Anthony Hopkins si nemohol priať lepší štart svojej kariéry, ako úlohu homosexuálneho Richarda Levie Srdce. Hudobná zložka, napriek svojmu veku, taktiež funguje perfektn. Jedinú vážnu výčitku mám voči vyvrcholeniu, z ktorého sa neznalec histórie vôbec nedozvie kto sa stal kráľom a za akých okoloností. O to ale po celý čas možno ani nešlo... (80%)

Kat: Válečná zóna (2008)

Zveriť réžiu filmu o jednom z najdrsnejších komikových hrdinov všetkých čias do rúk ženy sa ukázalo ako najväčší omyl spojený s týmto projektom. Totálne predvídateľný, logicky veľmi spochybniteľný a príšernými dialógmi preplnený béčkový scenár by som prehryzol, ale tú urputnú (a neúspešnú) snahu dať Punisherovi gule, tú Lexi Alexander odpustiť nedokážem. Pričom to nie sú márne snahy – film má celkom zaujímavú vizuálnu štylizáciu a neuveriteľne mäsité gore efekty, ale čo je to platné, keď je fádne zrežírovaný a nemá poriadnu akciu? Aspoň ten hlavný predstaviteľ je fajn. Ray Stevenson sa do role drastického bijca hodí dokonale (toto je môj prvý Punisher), má na to ksicht, charizmu aj postavu, navyše je jeho výkon jediným dobrým z celej hereckej zostavy, zvyšok brutálne prehráva. Len vďaka nemu ten film nie je zlyhaním na celej čiare. (45%)

16 bloků (2006)

Richard Donner zostarol. A Bruce Willis tiež. Lenže vo filme 16 blokov obaja dokazujú, že aj na staré kolená sú fakt machri v žánri akčného-krimi-thriller-buddy filmu. 16 blokov je síce absolútne bez ambícií, v podstate nenáročné béčko, ale príjemné a poctivo oldschool. Prehľadne natočená akcia s niekoľkými sviežimi prvkami, zaujímavý námet a výborne obsadení herci sú výrazným pozitívom, no samotný scenár, ktorý má po celý čas pachuť klišé, sa v závere bohužiaľ pokúsi o originálny zvrat, ktorý pôsobí maximálne neuspokojivo a štipku kazí výsledný dojem. Inak však veľmi pohodový kúsok. (7/10)

Poslední skaut (1991)

Ultimátna akčná pecka, na ktorej sa podielali tí najlepší vo svojom remesle. Tony Scott je síce majstrom nadupanej akcie a film má mnoho výborných akčných scén, Posledný skaut však dokazuje, že kedysi akčné filmy nestáli len na prestrelkách, výbuchoch a naháňačkach a nebolo potrebné nimi tých 100 minút vyplniť úplne. Omnoho viac sa mne osobne ráta humorná a dialógová rovina filmu. Scenáre (v tomto prípade je trochu klišoidný, ale nepôsobí rušivo), dialógy a predovšetkým hlášky Shanea Blacka milujem nadovšetko a v podaní dvojice Willis-Wayans sa mnohé z nich stali nezabudnuteľnými perlami. The Last Boy Scout je síce film starý 20 rokov, ale s prehľadom prevyšuje väčšinu ostatných snímkov vo svojom žánri. (90%)

Ajťáci (2006) (seriál)

IT Crowd je pre milovníkov kvalitných sitcomov a špecifického britského humoru a gagov povinnosť, až ma zaráža, ako dlho som sa tejto sviežej srandičke vyhýbal. Mossa, Roya a Jen si proste nemôžte nezamilovať, aj keď mi nejakú krátku chvíľu (asi prvé dve epizódy) poriadne liezli na nervy a paradoxne za najlepšiu postavu považujem ich šéfa Denholma. Porovnaniu s Big Bang Theory sa žiaľ nie je možné vyhnúť, BBT je totiž v každom ohľade vtipnejší, sviežejší a sympatickejší seriál a síce sa IT Crowd nesie v menej prehnanom a uvoľnenejšom duchu, "Veľký tresk" bude navždy mojim favoritom. Nebyť toho, možno by som považoval Ajťákov za neuveriteľne vtipný sitcom s námetom dotiahnutým k dokonalosti, takto ale platí len to prvé. Slávny "krôčik ku dokonalosti" však ešte môže prísť v ďalších sezónach. UPDATE: Určité zlepšenie tam vidím v celkovom spracovaní i množstve humoru, ale nepekne to kazí nový boss Reynholm Jr., ktorý je mimoriadne otravný. (1. séria - 80%, 2. séria - 85%)

Lovec trolů (2010)

Fiktívny prírodovedný dokument s hororovou atmosférou, ktorý je perfektne zakotvený v nórskej mytológii a s trochou nadhľadu ho možno brať aj ako skvelú komédiu. Je totiž veľmi úsmevné, ako detailne, až učebnicovo tvorcovia spracovali celý ten nápad s trollmi a ako sugestívne tie nezmysly podávajú. Slušný podiel na tom majú solídne vizuálne efekty, priľahlo civilné výkony hercov, spektakulárna nórska panoráma a predovšetkým forma roztrasenej ručnej kamery. Chvíľu som mal pocit, že ani tvorcovia nevedia, kam tá "blbůstka" smeruje a že film samotný vznikol len preto, aby sa mohol odprezentovať ten geniálny sled nápadov, ale v závere sa Trolljegeren vykryštalizovalo na celkom podarené, celistvé dielko. (7/10)

Planeta opic (1968)

Klasika dobrodružnej sci-fi, ktorá po technickej stránke síce zostarla, ale jej nápad dodones považujem za fenomenálny. Masky, ktoré v dobe svojho vzniku museli byť úchvatné, dnes už pôsobia trochu úsmevne, no výborný scenár so skvelou pointou u mňa zaručene zabral, rovnako ako solídne herecké výkony a hudba. A úbohosť jej pokračovaní dokazuje kvalitu prvej Planéty opíc viac než jasne. (8/10)

Sherlock (2010) (seriál)

Malý seriálový klenot, ktorého jediným nedostatkom je, že má tak málo epizód, ale vďaka tomu je režijne a scenáristicky neuveriteľne konzistentný. Sherlock ducha predlohy nezachováva len vo veľmi hrubých rysoch (bohaté a inteligentné zápletky, hra na mysterióznosť, pútavé vyšetrovanie prostredníctvom dedukcie, emóciami sršiaca charakterová chémia), ale je aj omnoho presnejší a výstižnejší než ostatné, dobovo vierohodné adaptácie A.C.Doylea. Americké zábavné pozlátko je zredukované na minimum a do popredia sa dostávajú typické prednosti britského seriálu – geniálne scenáre, ktoré majú všetko, čo potrebujú (iskrivé dialógy, šokujúce odhalenia, elektrizujúce napätie), ďalej excelentné herecké výkony ústrednej dvojky Cumberbatch-Freeman a ich neustále sa vyvíjajúci vzťah, prepracovaná psychológia postáv (vrátane vedľajších) a napokon nefalšovaná atmosféra starej detektívky, ktorá najviac ohromuje tým, ako slušivo vyzerá v modernom kabátiku plnom vizuálnych nápadov. Lahôdka. (1.séria – 10/10, 2. séria – 10/10, 3. séria – 10/10)

Ctihodný občan (2009)

Protispoločensky drzý, morálne nejednoznačný, nekompromisne brutálny a s veľmi originálnym námetom, to je Ctihodný občan prvé tri štvrtiny svojej stopáže. Butler je zviera, ktorému som spočiatku fakt fandil a doprial krutú pomstu na každom, kto s ním vyjebal. Ako sa však blížil koniec filmu a mal vygradovať do istého pekla, scenár úplne stratil dych, logika začala kolabovať na plnej čiare, prekombinovanosť rástla a ja som prestal rozumieť motivácií postavy. Typický Wimmer. Ten úpadok na dôvažok vyvrcholil debilnou a neuspokojujúcou pointou, ktorá pokazila celý výsledný dojem z inak kvalitne zrežírovaného a prekvapivo atmosférického filmu. Silné 3*. (6/10)