• Válečný

Příběh Rudého zla (2008)

Vynikajúci dokumentárny film. Zaujímavo, pútavo, zrozumiteľne a dobre natočené. Jasne a zreteľne poukazuje na to, že nielen nacizmus, ale aj jeho predok komunizmus boli rovnako nebezpečné a zvrátené ideológie. Divák vo filme vidí jasné varovanie pred nebezpečenstvom zo strany akýchkoľvek totalitných ideológií. Nie je to len sucho natočený dokument, ktorý vymenúva niektoré fakty. Film zanechá divákovi silný dojem a odkaz.

Bathory (2008)

Dobrý historický film o grófke Alžbete Báthoryovej. Aspoň teda po umeleckej stránke. Skutočne som mal pocit, že som sa ocitol niekde v 17. storočí. Vykreslené sú tu určité náboženské rozpory, boje uhorskej šľachty a Habsburgovcov, dej trošku spestrili aj dvaja mnísi, hoci miestami sa mi to zdalo až prehnané šaškovanie vzhľadom na to, že išlo o historický film podávajúci obraz o Báthoryovej a nie o komédiu. Na druhej strane mi film pripadal trošku náročný pre bežného diváka. Takéto historické filmy by podľa mňa totiž mali bežným ľuďom na Slovensku približovať slávne postavy našich dejín a učiť ich. Divák neznalý histórie len ťažko pochopí, kto to vlastne bola Báthory. Na začiatku by sa zišiel krátky historický exkurz, kde by sa stručne spomenula doba, kedy žila Báthoryová a kto vlastne bola.

Stopy dávnej minulosti (1993) (seriál)

Škoda, že len seriálov s takýmto podobným zameraním na Slovensku vysielajú málo. Dvořák je pán historik.

O poklad Anežky České (1993) (pořad)

Seriál iste zaujímavý, škoda, že Slováci niečo podobné nemajú, kde by nám mohli priblížiť našu históriu, národné pamiatky a krásu našej krajiny. Oceňujem najmä tie súťaže, ktoré pridávajú na pútavosti celého seriálu.

Křižník Potěmkin (1925)

Ide o sovietsky veľkofilm mapujúceho revolučné udalosti v roku 1905 v Rusku. Aj napriek tomu, že ide o film bez zvuku, zaujímavá hudba a scenérie milo prekvapia. Oceniť aj možno viaceré scény, ktoré u diváka vyvolajú skutočne emócie a v podstate aj súcit s obeťami. Skutočne, na mňa ten film takto zapôsobil.

Boj o Moskvu (1985)

S prižmurením oka, keďže je tu istá dávka komunistickej propagandy, ide o solídne natočený sovietsky vojnový film. Je tu viacero dobre natočených bojových akcií, tie sa striedajú s dialógmi medzi najvyššími predstaviteľmi oboch táborov a ukázaný je tu aj život za frontou, život bežných civilistov. Divák tak dostáva pomerne dobrý a komplexný obraz o situácii v Sovietskom zväze počas nacistického útoku na ZSSR. Napriek komplexnosti má film dobrý dej a nenudí.

Kostka (1997)

Dávam štyri * plus tomuto filmu. Skutočná kvalitka, aj napriek tomu, že celý dej prebieha v jednej kocke, určite nudiť nebude a dochádza stále k zaujímavým zápletkám. Koniec je zaujímavý a necháva hlavnú podstatu nerozuzlenú. Je to na každom divákovi vytvoriť si vlastný názor.

Střelba na psy (2005)

Film odohrávajúci sa v Rwande pocas genocídy v 90. rokoch 20. storočia. Celkovo film nie je zlý, avšak, ako už viacerí spomenuli, v porovnaní s Hotelom Rwanda je Strelba na psy "béčková verzia". Namiesto hotela sa dej odohráva v škole, miesto riaditeľa hotelu má byť záchrancom kresťanský misionár. Trošku mi ten scénar pripadal, akoby okopíroval Hotel Rwandu. Určite tento film nie je zlý, inak by som mu nedal tri hviezdičky, poukazuje na zverstvá páchané počas genocídy, osobne sa mi páčili aj herecké výkony Johna Hurta či Hugha Dancyho, avšak neviem, Hotel Rwanda zanechal vo mne podstatne lepší dojem, proste viac ma vtiahol do deja a atmosféry.

Kam orli nelétají (1968)

Veľmi dobrý vojnový film, ktorý si zaslúži plných päť hviezdičiek. Hoci je trochu netradičný, nepoletuje tu množstvo striel kolo hláv vojakov, tento fakt mu však len pridáva na jeho zaujímavosti. Veľmi dobrý napínavý a strhujúci scénar s množstvom zvratov určite nebude nudiť žiadneho diváka. Obyčajná záchrana amerického generála vyústi do zlikvidovania nemeckých špiónov pracujúcich v britskej MI6. Ide o veľmi dobre natočený špionážny thriller, ktorý donúti diváka ostať pri filme do jeho konca, ten je skutočne nečakaný, konšpirácia siaha až na najvyššie miesta. Na kvalite tohto diela pridáva aj vynikajúca hudba, tá sa veľmi hodí k majestátnemu alpskému prostrediu, ktoré je zobrazené vo filme. Milovníkom vojnových filmov, ale aj tým, čo majú radi napätie a špionážne prostredie, vrelo odporúčam.

Na dně oceánu (2001) (TV film)

Vceku zaujímavá dráma natočená podľa skutočnej udalosti o záchrane americkej vojenskej ponorky. Film umožní divákovi nazrieť do techniky, aká sa vtedy používala, čo je vcelku zaujímavé, napríklad spôsob fungovania vodného zvona a pod. Na druhej strane v oblasti filmovej tvorby toto dielo nie je v ničom prevratné, ide o klasickú americkú drámu natočenú v dnešnej dobe. Film je miestami príliš americky romantický a patetický, čo mi trošku vadilo. Hlavne na začiatku filmu sa mi vystupovanie hercov zdalo príliš umelé a neprirodzené. Celkovo s prižmúrením oka mi to vychádza na lepší priemer vďaka tomu, že mám rád filmy odohrávajúce sa v atmosfére dvadsiatych a tridsiatych rokov. Na jedno pozretie večer pred tv divákovi odporúčam.