Taboo - Episode 8 (2017) (epizoda)

Po všech stránkách vybroušená epizoda, která naplno využívá potenciál značky a servíruje skvělou akci na konec. Většina dějových linek je uspokojivě uzavřena a je zde velký příslib do budoucna. Bez debat nejlepší dosavadní část. Tak se zase budu těšit na další sezónu. Snad přijde brzy. Zde celá recenze.

Oscar 2017 (2017) (pořad)

Občas úsměvné, občas trapné a s hromadou balastu okolo ohledně politiky, lidských hodnotách či rasové korektnosti. Až na ten zpackaný závěr nedošlo téměř k žádnému většímu překvapení. Bylo to o kapku lepší a snesitelnější než minulý ročník (Kimmel nebyla nejhorší volba), ale i tak je to docela bída. 3* (5/10). Zde jsou podrobnější dojmy.

Taboo (2017) (seriál)

Neobyčejně poutavé historické drama, které se může pochlubit povedeným hereckým obsazením, skvělou výpravou, a hudbou. Příběh je plný zajímavých postav a dokázal mě vtáhnout opravdu každou epizodu svou temnou atmosférou. Opravdu se jedná o pořad pro dospělé – dočkáte akce, násilí, intrik, sexu i velmi kontroverzních témat. Jistá nekompromisnost v tomto ohledu trošku připomíná Game of Thrones, ze kterého přešla i část obsazení. A podobně jako GoT je i Taboo povedeným seriálem, který by bylo škoda přehlédnout. Více v podrobnější recenzi.

Místo u moře (2016)

Velmi rozvážné, pomalé, uvěřitelné a zatraceně zasmušilé drama, jehož největší síla tkví právě v jeho jednoduchosti a hereckých výkonech – jmenovitě Caseyho Afflecka. Komplexní charaktery postav obecně jsou tu silnou stránkou. Za zápor lze označit snad jen náhlé střihy mezi přítomností a minulostí, které mě občas vyvedly z míry, a trošku delší stopáž. Jinak rozhodně jeden z nejlepších filmů tohoto roku. 4* (8/10)

La La Land (2016)

Příjemná pocta klasickým muzikálům. Upřímně jsem se musel čas od času pousmát nostalgické notě, kterou Chazelle navozuje např. užitím některých druhů přechodů. Svůj muzikál zasazený do moderní doby pojímá docela staromilsky a melancholicky. Pod vším tím pozlátkem se však ukrývá poměrně prostinký milostný příběh, který vás ze židle nejspíše nenadzvedne. To by zas takový problém nebyl, takové tvrzení se dá v žánru muzikálu aplikovat poměrně často. Spíš mi vadilo, že filmu ve svém středu docházel trošku dech a působil unyle. Písně jsou povedené, ale také se často recyklují. Svůj vrchol si svůj film odbývá na svém začátku a konci, kde se zdá být nejnápaditější. I tak však oceňuji, že podobný film vznikl – nic takového už se prostě nenatáčí. 4* (8/10)

Moonlight (2016)

Dobrý film a uvěřitelná sonda do života jednoho černocha, jenž se musí vypořádávat se svými životními útrapami. Jde vidět, že za kamerou stál někdo, kdo své práci rozumí – minimálně vizuálně je to velmi povedený kousek a v tomto ohledu si uznání zaslouží. Postavy jsou dobře zahrané, nicméně jejich příběh je velmi rozvláčný. Děj je rozdělen na tři epizody, přičemž každá je z jiného časového období, zaměřují se na trochu odlišné témata. Zajímavý nápad a způsob, jak mapovat život jednoho člověka, bohužel to však dějovou linku neúprosně rozkouskovalo. Film je to stále dobrý, nicméně nezanechal ve mně nezanechal nějaký větší dojem a nepodařilo se mu ve svém závěru vyvolat nějakou větší citovou odezvu. Oscarově je to vděčné, nicméně jistá nadsazenost v médiích tomuto fajn snímku možná trochu ubližuje. Přehnaná očekávání se špatně plní, a tady dle mého ty ambice zase tak vysoko nebyly. 3* (6/10)

Legion - Chapter 3 (2017) (epizoda)

Oproti předchozí epizodě posun nahoru. Stále se do velké míry vysvětlují složité schopnosti jednotlivých postav a děj se odehrává v jednom prostředí. Nicméně se ke slovu dostanou i hororově laděné a řádně zmatečné flashbacky. Třetí epizodě se daří těžit ze zajímavé premisy seriálu a zdatně láká na další dění. Občasné pomalejší tempo je jen menší výtkou. Stále to stojí za to. Tady je celá recenze.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Hacksaw Ridge není špatný film. Ale také není úplně bez chyby a v mých dojmech lehce balancuje nad hranou mírného nadprůměru – a ty bodíky navíc získává hlavně za svou druhou polovinu. Mel Gibson je bez pochyb výborný filmař. Předhazuje velmi naturalistické, pěkně nasnímané a atmosférické obrázky války. Bohužel tuto krutou válečnou vřavu plnou krve a vnitřností obaluje kýčem a sentimentalitou. Vojín Doss v podání Andrewa Garfielda si mě prostě nedokázal získat. Je to takový Mirek Dušín, postava představující jen ty nejlepší hodnoty, silně šablonovitá, bez náznaku jakékoliv vady, ale také bez nějakého zajímavého vývoje. Rozhodně mě charakterově více zaujali ostatní vedlejší postavy. Film je to samozřejmě tématicky velmi inspirativní, a já se vlastně vůbec nedivím těm nominacím na Oscary – je to přesně ten materiál, který předává velké myšlenky skrz patos a oslavné, monumentální scény. Film mi tak připadal trošku nevyrovnaný. Na jednu stranu infantilní začátek s hloupoučkým hrdinou a na druhé straně nekompromisní válečná řežba v druhé polovině. A teď si vyberte. Závěr ale mé dojmy v lecčem napravil. Takže konec dobrý, všechno dobré. Jen si myslím že film rozhodně nesnese srovnání třeba se Zachraňte vojína Ryana, který taky měl svůj patos a heroický nádech, ale postavy měl mnohem lepší a své idee předával MNOHEM uvěřitelněji, lépe. Hacksaw Ridge na mě rozhodně neměl takový emocionální dopad, jaký asi mít měl, a je tak v mých očích jen fajn efektní válečný film. Pesimističtější diváci mu však dají slušně pokouřit – a vůbec se jim vlastně nedivím. Hodnotím jen velmi váhavě 4* (7/10)

Taboo - Episode 7 (2017) (epizoda)

Opět velmi povedená epizoda, která zodpověděla řadu otázek a přinesla i několik nezapomenutelných momentů. Seriál snad ještě nikdy nebyl v lepší formě. Tady je celá recenze.

New Police Story (2004)

Trošku jiná „Chanovka“. Opět s velkou dávkou nápadů, ať už po stránce kaskadérské či příběhové. Název New Police Story je v tomto případě docela příhodné – film na předchozí sérii nijak zvlášť nenavazuje a celkový tón je také velmi odlišný. Modernější a vážnější pojetí je zde bohužel na úkor vtipu. Proto bych film zařadil spíše do kategorie regulérního „revenge movie“, namísto klasických akčních komedií. I přes jiné pojetí ale film bez problémů šlape, šponuje napětí a přináší parádní akci. Výsledné dojmy tedy velmi kladné, přestože mám předchozí Chanovu tvorbu přece jenom o něco raději. 4* (7/10)