Já, truchlivý Bůh (1969)

Ach, ta nostalgie... Centrum mého drahého (+ rodného) města, které znám snad ještě víc, než sebe, a které už vypadá podstatně jinak, zde ještě v podobě, jakou si pamatuji z dětství / dospívání. Tak např. na prostor s fontánkou před Janáčkovým divadlem jsem už skoro zapomněla (teď by to tam přespolní fakt nepoznali, je tam totiž "moderní" quasi parčík a parkoviště :-( ), přitom co jsem si tam vyhrála / kolem nachodila. Konzervatoř, Šilingrák, Starobrněnská... Některé části jsou zachovány dosud, jiné už "za mě" byly jiné... Bylo mi, jako bych cestovala v čase. Popravdě, dojalo mne to víc, než to, co se ve filmu odehrávalo, i když se mi to rovněž moc líbilo. Prakticky skoro celé se to točilo kolem hudby, zpěvu, dirigentů, pěvců, etc., mělo to vtip, originální zápletku i pojetí (formou vyprávění / bilancování hlavního hrdiny v podání M. Kopeckého), rovněž skvělého P. Landovského, který ztvárnil jeho kamaráda (oba pospolu tam předvádějí perfektní herecké kreace), nečekané vyústění i závěr, s plejádou velmi i méně známých (ne)herců / umělců, a to vše v mé drahé rodné hroudě... ;-) Takže pro mě dosti osobní, a prostě bezchybné (až na ten příšerný knírek (větší snad neměl ani Freddie Mercury :))) J. Jiráskové - ten jsem fakt nepobrala. Nějak to patřilo k roli? Pokud ano, muselo mi to uniknout, a ani tak to nechápu). Pokud bych (kromě hudby a Brna) měla ještě něco vypíchnout, tak rozhodně platonickou lásku hlavního hrdiny, který doposud bral ženy hlavně jako povyražení, a střídal je jak ponožky, a zřejmě poprvé se skutečně zamiloval, a hned nešťastně. Navíc do namyšlené, trochu i naivní, dívky. Ta pak na to (+ svou nezkušenost, možná až hloupost) doplatí, avšak postaví se k tomu nečekaně čelem. Ale žel tím pak trpí nejen ti dva, ale i další z aktérů, který k tomu všemu přijde jak slepý k houslím. Konec mi přišel jakoby trošku otevřený, takže jsem si pokračování mohla "dosadit" dle vlastní fantazie. ;-) P. S. A propos - nechápu, proč ta nána šla výhradně po dirigentech (ačkoliv, svým způsobem, ano). Já bych slintala i nad tím "pouhým" korepetitorem. :-DDD

Kopytem sem, kopytem tam (1988)

Mě, takového milovníka filmů Davida Lynche a Luise Buňuela, nemůže takovýto ulítlý (a místama až bizardní) filmešek ale vůůbec rozhodit, právě naopak. ;-) Byla jsem totiž Willym Kufaltem, který mně tento film dal do "Výzvy", trochu varována. :-D Ovšem to ještě zřejmě netušil, že já, která slintám u Mazací hlavy, Nenápadného půvabu buržoazie, a jim podobných (a nad svými bláznivými sny), tak přeci nebudu kroutit hlavou zrovinka nad "nějakým Kopýtkem". :-DD Ježto navíc kromě neotřelého humoru, (hořce) komických / komediálních situací a "blbinek", nabízí i mnohá ponaučení, a přiměje diváka více či méně k zamyšlení. Hodně mě potěšili pánové Šteindler a Vávra, kteréžto ve filmech moc nevídám. A na to, jak nemusím T. Hanáka (ani jako herce, ani co se sympatií týče), tak mne dosti překvapilo, že mi tu nejenže nevadil, ale místama jsem musela uznat, že jeho výkon zde byl vskutku povedený. A to jsem se od začátku bála, že mi zkazí dojem z filmu. Jsem moc ráda, že se tak nestalo. Když už, tak mi to kazil ten (pro mne) naprosto příšerný osmdesátkový styl (móda, účesy, líčení, některá hudba, apod.), za to ale holt film nemůže, když byl jaksi v té době natočen, a má se v ní i odehrávati, to je jasné. ;-) ["Filmová Výzva 2019" - Willy Kufalt]

Mám strach (1977)

Přiznám se, že film (ač měl slibný potenciál) mne nijak extra neoslovil, ovšem bylo skvělé vidět (u mě poprvé) G. M. Volontého taky mimo westerny, a to dokonce ve vážné roli. Jen velká škoda, že byl oholený. ;-) Super byla též účast M. Adorfa (i když jsem tedy doufala, že dostane více prostoru).

Candyman (1992)

Čekala jsem (pod)průměrný horor nevalných kvalit, u kterého mne zaujme snad jen hudba. Jsem moc ráda, že jsem se spletla. Zápletka, pravda, nebyla z nejoriginálnějších (týpek, kterému v minulosti bylo dost brutálně a nespravedlivě ublíženo, se zjevuje a kosí, co se dá), ale to pojetí, zpracování, zdařilé a nečekané zvraty, a velmi originální a překvapivý závěr, z tohoto hororu dělají mimořádný zážitek. O dokonalé hudbě, jež filmu dodává neskutečnou atmosféru, už ani nemluvě.

Rosamunde Pilcher - Láska jejího života (2006) (epizoda)

Ty dvě hvězdy jsou za tu houslařskou dílnu, koncert v malebném kostele (kostely se mi jinak moc nelíbí, ale tenhle byl vážně moc hezký, vkusný a romantický) a dudáckou kapelu na konci (prý "Dokud mi neřekneš "ano", neodejdou!" :-D Já bych schválně s odpovědí otálela, aby neodešli ;))).

Strážci - Watchmen (2009)

Ačkoliv mi byl tento film doporučen (neřkuli přikázán :-)), moc se mi do něj nechtělo, obávala jsem se totiž, že mě bude (více či méně) nudit. Jaké však bylo mé překvapení - není v něm ni jediné "hluché místo"! Naopak - film je napěchován od první vteřiny (od úvodních titulků), děj je nehorázně rozmanitý, originální, vyladěn do detailu. Navíc se u toho poměrně dost musí žhavit mozkovna, což jsem u komiksového filmu rovněž vůbec nečekala - a tedy patřičně ocenila. Rovněž je velmi dobré dávat pozor, neboť je tam fakt plno - i zdánlivě nedůležitých - nejrůznějších detailů, záběrů či záležitostí, které jsou však většinou velmi podstatné. Ani tak "běžný smrtelník" nemůže (zvlášť na první zhlédnutí) vše pobrat. Doporučuji tedy sledovat s někým zasvěceným, kdo by vám podal příp. vysvětlení (nebo alespoň já jsem tak leccos mnohem lépe pochopila a celkově si film více užila). Též musím tuze pochválit parádně zvolené klasické písně / skladby, kteréžto skvěle umocňují atmosféru scén, u kterých hrály (např. neskutečná Sound of Silence od Simona & Garfunkela či fragment z Koyaanisqatsi Philippa Glasse). Ve finále mě dostalo plno skutečně nečekaných vyústění. A nechce se mi věřit, že film trval tři hodiny. Připadalo mi to jak max. dvě (ale spíš ještě méně). Klidně mohl být delší. ;-)

Věc (1982)

Parádní atmosféra, ještě lepší hudba, plno překvápek a nečekaných zvratů. Při scéně s masáží hrudníku jsem si málem cvrkla do textilu. :'-D Film jsem viděla po dost dlouhé době, a musím rozhodně přidat hvězdičku. ;-) Možná bych dala ještě jednu, kdyby první polovinu filmu neustále na střídačku nevylézaly děcka z postelí, a furt něco nechtěly, plantážníci. :-D :-((Řekla jsem si: "Dostaly za vyučenou, hejsci, ti už se sem nevrátí! A v tu chvíli byly zpět :-))))). Takže jsem z nejméně třetiny filmu měla v podstatě kulový. Nicméně i tak jsem si film svým způsobem užila. Příště ho snad uvidím v klidu, a bez rušivých elementů. :-D

Co nového Scooby-Doo? (2002) (seriál)

Nuda na entou, ale v jednom z dílů je super pocta Twin Peaks!!! ;-)

V pasti (2018)

Jakoby někdo smíchal filmy Tiché místo a Stalo se. :-) Což mi však vůbec nevadilo, ba naopak. Btw - klidně to mohlo jít do kin.