Rodina na baterky (2021)

Moderné, inovatívne, nápadité, originálne, zaujímavé, nenudiace, vtipné, uletené, svieže.

Otec, který pohnul horou (2021)

Dráma o otcovi, ktorý sa za žiadnu cenu nevzdáva a hľadá strateného syna (resp. aspoň jeho telo) v hore. Nutno podotknúť, že má na to aj kapitál (možno aj pre to mi bol v niektorých momentoch nesympatický, využíval svoje postavenie až nadmieru, napriek dobrému úmyslu). Niektoré pasáže boli silné, najmä konverzácie, počas ktorých divák skutočne spolucíti s postavami, chápe ich konaniu a uvažuje, čo je v tomto prípade správne a čo by urobil on. V niektorých momentoch však cítiť prázdno a hluchotu.

Princezna a bojovník (2000)

Áno, je to svojím spôsobom originálne a snaží sa nám podať lovestory inak, ale pre mňa to bola nuda a v niektorých momentoch len sled nesúrodých scén, ktoré sa snažia byť nejakým spôsobom art a podané metaforicky či symbolmi. Najmä prvá polovica bola v tomto "ukážková" a podaná fakt náročných spôsobom s množstvom odbočiek, v druhej sa konečne začína niečo (pochopiteľné a dávajúce zmysel) diať.

Černý ostrov (2021)

Jedinečné prostredie (opustený ostrov s chladným počasím) a hudba dodávajú filmu potrebnú dávku mystery. Vcelku príjemná thrillerová dráma točiaca sa okolo záhadnej učiteľky. Snímok má pomalšie tempo, do 3/4 sa snaží si divákov namotať a pripraviť pred pointou. Tá nejako neurazí, ale zas ani z nej nepadnete na zadok. Fajn jednohubka s viacerými dierami v scenári a nedôveryhodnými situáciami.

Deset malých černoušků (1965)

Po prečítaní knižnej predlohy som si pustil film, či je taký dobrý ako kniha od Agathy Christie. Nie je. Nemá to tú správnu dusnú paranoidnú atmosféru, keď sa na jednom mieste, z ktorého niet úniku, začnú vraždy a vrahom je jeden z prítomných. Škoda, že autori neišli v línii s vraždami z knihy, ktoré boli premyslené a striktnejšie sa držali riekanky s černoškovcami. Nevyužité mi prišli aj minulé zločiny každej postavy a nedotiahnuté resp. slabo predstavené charaktery. A koniec to úplne že zaklincoval.

Tlumočnice (2005)

Malo to slušný nábeh na zaujímavé krimi z prostredia OSN o vojnovom zločincovi z krajín tretieho sveta. Že to bol politický thriller je na jednej strane fajn, na druhej to bolo nevyužité, až prekombinované a málo prehľadné. Nepomáha tomu ani množstvo línií. aCelé sa to ťahá sa to pomalinky, chýba tomu tempo, silnejšie momenty, niečo, čo prebudí diváka a poriadne ho vtiahne. V závere mi bolo šumafuk, ako to skončí.

Tři vteřiny (2019)

Nebolo to top, ale dobré. Príbeh o chlapíkovi, ktorý pracuje infiltrovaný a v utajení na rozložení drogového gangu. Prvá akcia nevyjde, tak ide do väzenie, kde má improvizovať a dokončiť misiu. Hodia ho však cez palubu, tak si musí poradiť sám. Niektoré osoby a linky nie príliš dotiahnuté (policajt resp. detektív pracujúci na vlastnú päsť, postava Pike), záver mi tiež prišiel taký zbrklý a nedôveryhodný. Výborný Kinnaman. U mňa 3,5.

Mládí (2015)

Veľmi veľa artu a poetiky na mňa. Evidentne sa autor snažil podať čo najviac vecí cez obraz. Sem-tam si starci pokecajú o živote, čo zažili, čo si (ne)pamätajú, či sa vyčúrali. Inak to boli väčšinu času nesúvislé obrazy a scény. Vystihla to scéna s nahou miss Universe, keď samotná ústredná dvojica nezakrývala prekvapenie, ale po chvíli to zobrali ako samozrejmosť, ako keby sa nič neudialo a nestálo ani za ich komentár.

Žena v okně (2021)

Veľmi slušný rozbeh, dialógy, atmosféra, vizuál a prostredie rozohrávajú zaujímavú psycho mystery hru na štýl Hitchcocka s výbornou Amy Adams. Keď príde film k bodu, že sa začínajú rozpletať uzle a prichádza pointa, prichádza aj sklamanie. Po fakt dobrom úvode zostala mierna pachuť.

Tamara Drewe (2010)

Asi nerozumiem anglickému "humoru" (keď to teda chcelo byť humorné, ale vyzeralo to, že sa o to snaží). Postavy nesympatické, ich chovanie detto, "zápletka" o ničom. Jediným kladom je prudko pozerateľná Gemma, aj keď aj jej postava sa chová divne.