Simpsonovi (1989) (seriál)

Vzťah k SImpsonovcov som si budoval dlho. Majú jedno zvláštne špecifikum - hoc sú animovaní, musíte na nich dozrieť. Je to prelomový seriál, ktorý koncom osemdesiatych rokov zadefinoval celý nový žáner animovaného sitcomu. A napriek tomu, že bol v tom prvý, doteraz je neprekonateľný.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Tento sitcom nie je veľmi originálny. Keď ho niekomu popisujeme, použijeme frázu: "Niečo, ako Priatelia". Napriek tomu HIMYMko využíva špecifickejší druh humoru, ako Priatelia, za čo má u mňa plus. Prvé 4 série sú absolútne geniálne, avšak s piatou sériou prichádza nepochopiteľný pokles kvality. Napriek tomu 5 hviezdičiek ponechám. UPDATE 31.8. - 6. séria bola mierne lepšia, ako tá predošlá.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Žiadny iný seriál ma nesprevádza životom tak dlho ako South Park.

Griffinovi (1999) (seriál)

Pomerne hardcorovejší Simpsonovci. Sethovi McFarlanovi sa nedá uprieť, že do tohto žánru priniesol nové prvky a svojský štýl humoru.

Přátelé (1994) (seriál)

Priateľov vo svojej TOP 10 jednoducho musím mať. Sprevádzajú ma životom od detstva. Keď si ich raz za tri roky pozriem, vždy to je jedinečný zážitok. Zakaždým si obľúbim inú postavu, resp. zaujmem iný postoj k životným situáciam, ktoré riešia. Priatelia predefinovali sitcomový žáner, ktorý bol dovtedy celkom podradný. Založené to bolo na jednoduchej myšlienke - seriál o partii kamarátov. Bolo to tak účinné, že to bolo v nasledujúcich desaťročiach iks krát kopírovné.

Californication (2007) (seriál)

Jedinečný počin - komediálny seriál, ktorý nie je sitcomom. Iné časové rozvrhnutie, žiadny nahratý smiech. Prvé dve série boli geniálne, ďalej už nemajú tvorcovia čo nové priniesť. Napriek tomu je to neprimitívna sranda, založená aj na charizme hlavného predstaviteľa.

Dexter (2006) (seriál)

Tento seriál ma zaujal v TV, na JOJke, napriek slovenskému dabingu. Ten síce nie je najhorší (český je mnohokrát horší), ale v pôvodnom znení to je predsa len iná káva. Samotná myšlienka, na ktorej je seriál založený, veľmi originálnou nie je, ale jej prevedenie áno. Vynikajúca atmosféra, napätie, zvraty, herecké výkony. Môj seriál n1.

Leon (1994)

Tento film som videl ešte ako dieťa a páčil sa mi aj vtedy, keď som mu nemohol celkom porozumieť. Pozrel som si ho aj teraz, po rokoch a páči si mi stále. Jedinečný filmový počin. Okrem skvelého Jeana Rena svet objavil aj mladú Nataliu Portman.

Truman Show (1998)

Nemám rád pri filmoch pojem "oddychovka". Ale keď už, Truman show je pre mňa je tou najlepšou oddychovkou. Komu z nás nikdy nenapadlo, že náš život je len jedna veľká show, na ktorej sa ostatní zabávajú v TV? Hoci je Truman show skôr karikatúra, hovorí veľa o ľudskej podstate. Som rád, že tento film stvoril aj druhú hereckú polohu Jima Carreyho a on dokázal, že je nielen komik, ale aj vynikajúci dramatický herec (a dokázal to aj niekoľkokrát potom). A záverečná scéna na "mori" je pre mňa najúžasnejším splynutím filmového obrazu a hudby všetkých čias. Truman show je výnimočný film.

Život je krásný (1997)

Máloktorý film ma tak odpálil, ako Život je krásny. Jeho jediným mínusom je, že na vás neskutočne emocionálne zapôsobí iba prvý raz. Jedna z posledných scén (kto videl, isto vie ktorá) už nie je po druhý raz taká zimomriavková, keď viete ako to dopadne. Ale inak je Život je krásny úžasnou súhrou niekoľkých žánrov, citlivým spojením dvoch absolútne odlišných polovíc príbehu a absolútnym majstrovským dielom Roberta Benigniho (ktoré on už sám nikdy neprekoná).