Erryho směsky (2022)

Námět skvělej, hudba od Eurythmics, Visage, Run DMC atd. parádní (přesto jí nebylo dost, asi drahá autorská práva, ha ha), bohužel zpracování příběhu bídné, rozvleklé a italsky "uřvané". A především: dialogy abnormálně dementní, asi stejně jako překlad na Netflixu "Erryho směsky". Škoda, promarněná šance na podání dost zajímavýho story! Jo a chybělo mi namotávání kazet hranatou tužkou, starší ročníky vědí:)

Ve jménu otce (1993)

Tohle je náš svět! Spravedlnost je děvka, svoboda iluze a pravda se krčí v koutě! Dokud bude tahle planeta prorostlá zlem, lží, korupcí a politikou mocných, lidstvo se nikdy nikam neposune a jako druh nemáme právo na přežití... Tenhle film, který je především o svobodě ducha, je absolutní, dokonalý a ve své opravdovosti a nastavování zrcadla děsivý a vlastně otřesný. Day-Lewis nehraje, on to žije! Ve svobodné společnosti bych tento příběh (dle pravdivé události!) zařadil do vyučovacích osnov základních škol, společně s Orwellem a Schindlerovým seznamem.

Vše o Evě (1950)

Přesně případ, kdy se těžko rozhodnout mezi 3* a 4*... Ale protože jsem zrovna nedávno ohodnotil čtyřma hvězdama dvě jiná skvělá dílka od Mankiewicze (obě se snad ještě lepší Taylorkou, než je zde výtečná A. Baxter), "Eva" díky své přehnané stopáži a lehké rozvleklosti ode mě nemůže dostat stejně. Nicméně i tak je to tématicky na svou dobu hodně hustej počin, který tehdy musel diváky docela rozsekat. Herecké výkony parádní, především -jak už jsem zmiňoval- ten Annin a samozřejmě i Bette Davis. Zlo a intriky pod nevinnou tvářičkou jsou zde dávkovány postupně a skoro Hitchcockovsky dokonale.

Suddenly, Last Summer (1959)

Ač z dnešního pohledu od začátku poměrně odhadnutelné a místama lehce naivní, na svoji dobu každopádně odvážné, neotřelé a bouráním tehdejších tabu vybočující z řady. A to tak, že i po šedesáti letech vás tenhle biják dokáže udržet napjaté skoro bez dechu ve vyčerpávající pozornosti! V maximální míře tomu přispívá především fascinující výkon Taylorky, která už tehdy dokázala, že není jen krásnou tvářičkou, ale hlavně excelentní herečkou! Zde dokonce zastínila i Katharine, která si však svoji roli střihla také (jako vždy) s gustem a "vyšinutou" opravdovostí, charizmatický Clift pak vše jen podtrhl. Další z psychologických lahůdek z pera geniálního Tennessee Williamse!

Zvláštní dny (1995)

Cameron neCameron, jenom tradičně skvělej Fiennes povyšuje tohle béčko z shitovýho (scénář, zápletka, dialogy fakt bída) na béčko koukatelný... ale furt jenom béčko. Všude nesmyslně pobíhající kompars lidskejch trosek navozuje místo zamýšlený apokalyptický vize spíš atmosféru nechtěný frašky... Nepatrnou omluvou ale může být, že viděno očima roku 95 to nemuselo působit tak přitrouble, jako při mém shlédnutí v r. 2023. Jenže ve stejnym roce vzniklo třeba i 12 opic -se kterejma to zde někteří srovnávaj- a to byla přitom úplně jiná káva!

Šeptej (1996)

Tak překvapivě se mi tenhle biják líbil po čtvrt století od natočení ještě o dost víc, než tehdy.  Teprve teď s odstupem asi člověk docení jak krásně je tam zachycená ta atmoška devadesátek, tehdejší Prahy, začátku klubový scény i života tehdejších teenagerovských partiček. I když si zde někteří v komentářích stěžují na málo děje (a tehdy mi to jako vada na kráse přišlo také), tak ten vlastně v tomto případě není až tak podstatný, protože Šeptej je především velká pocitovka! A přitom i přes absenci složitějších zápletek má svoji hloubku a vypovídající hodnotu (určitě míň pro mainstream a víc pro ty, co se nějak dotkly undergroundu) a především: svoboda z něj přímo dejchá! Magickou atmosféru skvěle dotváří kamera, hudba i herecké výkony, Tatiana je prostě STAR, Myšička skvělej, hustej je i Mareš a trio Muchow, Čechťa a Winterovka taky dokonalý. Navíc některý scény jsou fakt "forever": rány se samy zacelí... vezmete nás s tim koněm?... jistěže pařba na hit Petal z gramců mistra Loutky (budiž mu dnes už lehké hudební nebe)... pes na tripu... etudy obstarožního "tepláka"... a nejvíc jsou pak brejle v parku:)

Úzkosti a jejich lidé (2021) (seriál)

Dobří lidé to žijí v tom Švédsku...:) a nebo taky ne... ale na plátně vás o tom teda dokážou přesvědčit celkem věrohodně. Zajímavé, vtipně propletené a hlavně lidské! Finále je sice hroznej doják, ale co, za všechnu tu lásku a dobro jim to klidně odpouštím:)

Vyšehrad: Fylm (2022)

Věřim, že se celá filmová parta dobře bavila, aby pak divák lehce trpěl... Baník pyčo.

Otázky a odpovědi (1994)

Robert Redford, skvělý herec, znamenitý režisér a duší aktivista to opět trefil geniálně a natočil prvotřídní biják o morálce, svědomí, síle médií, prachách a konzumu, který vás vtáhne tak, že ani nedýcháte. Pomohli mu v tom i brilantní výkony všech herců v titulních i vedlejších rolích, především naprosto přesvědčivý Turturro a excelentní Fiennes. Nevím, co je přesně myšleno první větou v anotaci k tomuto filmu: "Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány", ale pracoval jsem v televizi dost let a mohu říct, že ač to dnes tak tristní zřejmě není, jistá manipulace, ovlivňování a zákulisní intriky jsou a budou vždy... A lidi budou vždy věřit tomu, čemu věřit chtějí (nebo co se jim "správně" podá).