• Krátkometrážní

Tayutama: Kiss on My Deity (2009) (seriál)

Celým seriálem se nese poselství tvůrců o koexistenci různých druhů bez ohledu na původ a názory. A já jim slibuji, že pokud někdy náhodou narazím na starodávnou bohyni s ušima a ocasem, klidně si ji doma ubytuji. Oni by mi mohli pro změnu slíbit méně prkenné charaktery, lepší kresbu a záživnější děj. Shlédnutím poškození mentálního zdraví nehrozí, ale doporučuji jenom když už opravdu nemáte do čeho píchnout. **, vhodnou alterantivou by mohla být např. Wagaya no Oinarisama.

Texhnolyze (2003) (seriál)

V kůži Ichiseho by asi nikdo být nechtěl, při plnění "pracovních povinností" to totiž trochu přehnal, což mělo za následek to, že se ho jeho zaměstnavatel rozhodl vyhodit na dlažbu a na rozloučenou mu ještě zredukovat počet horních a dolních končetin na půl. A zkuste si v tomto stavu pořídit ty drahé mechanické, když se v hierarchii města nacházíte zhruba na úrovni kanalizačních krys. Ve stejném duchu se nese i celý zbytek seriálu - drsný, nemilosrdný, kyberpunkový a provoněný směsí krve a oleje. Doporučují 4 fanoušci kyberpunku z 5.

Ókamikakuši (2010) (seriál)

Atmosféra hodně evokuje tu z Higurashi no naku koro ni. Není divu, oba seriály jsou totiž adaptacemi videoher, za nimiž stojí stejný autor - Ryūkishi Zero Nana. Ōkamikakushi za svojí starší sestřičkou o krůček zaostává, ale i tak se pro mne osobně jednalo o příjemné překvapení. Počáteční přeskakování mezi brutálním fantasy a podprůměrnou školní romancí seriálu sice dost škodí, ale zhruba po šestém díle ta otravnější část odpadá (a tím nemyslím tu zahrnující kosu a vytrysklé tělesné tekutiny) a seriál postupně začíná nabírat tempo. Slabší 4* Vhodnou alternativou by mohlo být již zmíněné Higurashi no naku koro ni nebo Shiki.