Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

ÁNO: Tak takto. Zámer prilákať mladých je zjavný už z názvu a zaslúži si uznanie. Obsadiť nehercov býva taká dvojsečná zbraň, ale nebolo to úplne beznádejné (najmä, ak hovoríme o Buckinghamovej a Dušičkovi). Hercovi Latinákovi evanjelický kňaz sadol. Vďaka rýchlosti, akou poviedky za sebou nasledujú, a ich dynamickému rozprávaniu to celé nestíha nudiť. Príbehy ako také sú zaujímavé a majú šancu upútať. Viac zaujali dialogizovanejšie poviedky. NIE: Je ale otázne, či je potrebné sa až takto všemožne podliezať mladému publiku. Príbehy sú tak zbytočne čiernobiele (v zmysle dobrí vs zlí, nič medzi, žiadne odtienky). Taktiež prvoplánové mi príde nakrúcanie v čiernobielej farbe (úsilie odkazovať na minulosť?). Viac by ma zaujala forma, povedzme, dvoch príbehov, ktoré by boli prepracovanejšie, dostali by viac priestoru a zostručnený komentár na konci každého príbehu by tak nebol vôbec potrebný. U Buckinghamovej si viem predstaviť, že by herecky ustála aj dlhšiu minutáž bez výraznejších kixov. Latinák detto.

Domácí mazlíček (2008)

Americká (v negatívnom zmysle) komédia. Úplne klišé scenár, až na to, že ousidermi tu nie sú vysokoškolskí chlapci, ale dievčatá. Pozrieť sa to dá až dokonca, ale raz stačí. Prihadzovať hviezdičku za Hefnera mi prišlo hlúpe, takže aj preto len 2.

Nekecej a pádluj! (2004)

ÁNO: Pohoda. Traja neskúsení chlapi, ktorí si svoje mindráky z detstva zoberú na dobrodružstvo do divočiny.To smrdí zábavou. NIE: Ale aj nedotiahnutím a zvláštnymi postavami. Nejaké tie exkrementy a z času na čas nepodarený fórik.

Big Lebowski (1998)

Flákať sa životom sa dá. Ale aj keď máte všetko na háku, do toho hovna, čo vás svojim smradom riadne naserie, aj tak stúpite. .. Postavy s charakterom a dušičkou, pevne ukotvené v deji a v živote, ktorý takto nejako plynul aj pred tým, než sa naň zameralo oko kamery a takto nejako bude plynúť aj po záverečných titulkoch. Kultové hlášky a bravúrne slovenské znenie (od prekladu, cez výkony hercov až k réžii). Príbeh flákača, čo si z ničoho ťažkú hlavu nerobí ("Srať na to."). Príbeh priateľov, ktorí sa vzájomne nasierajú, ale jednoducho patria k sebe. Príbeh jedného koberca a výkupného. Milión čudných, vtipných a zaujímavých postavičiek. Pacifisti, nihilisti, fašistickí reakcionári. Zábava, čo má srdiečko. .. "Zavri si hubu, Donny!"

Alenka v říši divů (2010)

ÁNO: Rozprávkovo fantazijné, burtonovsky potemnelé, deppovsky charakterné. NIE: Hoci cítiť Burtona (a nielen vďaka prítomnosti Carterovej) je tu vizuálne atraktívne, atmosférovo to prekáža. Z toho istého dôvodu, ako aj v Charlie a továreň na čokoládu - príbehom, ktoré poznáte primárne inak, Timova ponurosť nepristane. Aspoň u mňa je to tak.

Lhář, lhář (1997)

ANO: Jim Gumenýksicht Carrey zasa ťaží zo šialenej schopnosti svojich mimických svalov. Nejaké tie frky a nekomplikovaný dej. To je v celku zvládnutá sranda o tom, ako by to mohlo vyzerať, ak by človek mal na jazyku to, čo má na srdci. NIE: Už menej zvládnutý film o tom, čo je to klamať a čo hovoriť pravdu. Najmä línia zlý otec - zlatý synček by si zaslúžila viac. Ale možno je to iba mnou, že od takejto komédie nečakám len povrchnosť v podobe neprirodzených grimás.

Nebezpečná kořist (2011)

ÁNO: Akcia, tempo a to dusno vytvárajú peknú polievočku napätia. Dej nie je úplne priehľadný, hlavná postava a spoluväzeň zahraní veľmi dobre, takže nuda nehrozí. Veľa som nečakal, ale bol som milo potešený. NIE: Ostatné postavy by si zaslúžili viac - či už po hereckej stránke, alebo priestorovej (väzenské podsvetie). Taktiež triviálnosť s akou sa niektoré problémy v deji vyriešia, nepôsobí prijateľne.

Jump street 21 (2012)

ÁNO: Mám rád buddy movies. Prinajmenšom, sa na ne aspoň vždy teším. To vzájomné doberanie, hašterenie a priateľstvo... ach, zahreje pri srdiečku. Čo od takýchto filmov očakávam, som v tomto prípade dostal. NIE: Napriek tomu ma 21JS neprevalcovalo. Možno, keby boli postavy viac prepracované.. možno.

Sarajevo 1914 (2014) (TV film)

ÁNO: Aktuálnosť výročia pri sledovaní zvyšuje atraktívnosť tohto snímku, to bez debaty. To, že sa snaží poukázať na podozrivé náhody je prinajmenšom informatívne obohacujúce. NIE: Lenže ako to drží pokope? Chcelo by to svižnejšie tempo a silnejšie postavy. Pán vyšetrovateľ bol miestami až smiešny.

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Ó, áno! Parádny návrat. Uvítal by som aj viac častí tejto kvality. V tejto sérii u mňa vyhráva 2. časť: Otcovia a synovia. Fascinujúci rozhovor otca so synom a iba v tejto časti sa objavil zosobnený palubný počítač.