Velký třesk (2010)

Big Bang je takový chaotický béčkový mix žánrů, který by rád sahal ke kvalitám jako je Lynch. Bohužel chtěním to tak nějak docela končí. Casting, který jednotlivými jmény není až tak hrozný, ve výsledku naprosto nefunguje. Mysteriózní zápletka, u které do poslední třetiny filmu nevíte jestli bude vlastně nějak rozuzlena, skončí naprosto uboze a děj samotný prostě netáhne. Ona běčkovost je cítit v každém záběru, logika, která se v takovémto filmu úplně nevyžaduje, chybí i v důležitých momentech a postavy.. ty táhnou ještě níž. Ale přes všechny tyhle zápory musím uznat, že mě film dokázal udržet u obrazovky a v napětí. Nechci to přirovnávat k žádnému konkrétnímu dílu, abych tím nikoho neosočil, ale konkrétní inspirace tu je velmi zjevná. Uznávám, že trojku si film asi nezaslouží z objektivního pohledu, ale díky nostalgii, kterou se mu povedlo ve mně vyvolat, jsem ochoten jít výš.

Burning Palms (2010)

1. příběh - 50%, 2. příběh - 40%, 3. - 65%, 4. - 55%, 5. - 50%; Nicméně celé to tak nějak vyšumívá, svoji snahu to nedotáhlo do konce. Osobně viním asi nejvíc režii, která byla slabá ve všech příbězích, další problém pak byl s nudně se opakujícím scénářem různých příběhů.

Seznam nežádoucích (2011)

Jednoduše kompletní fail po všech stránkách, ale tentokrát doopravdy po všech. Od papíru až po herce či střih. Celou dobu jsem bádal a čekal na něco, co by mi dalo důvod mít z toho lepší pocit, důvod dát tomu lepší hodnocení, důvod, abych nebyl smutný za těch 90 min. Ale bohužel, bylo to opravdu marné, špatné v hlavní myšlence, špatné v "detailech", ve všem. Čekal jsem od toho něco jako Collateral, a něco takového to asi i mělo být, bohužel to nevyšlo (film někde na úrovni klasické tvorby Uweho Bolla). Ačkoliv jsem byl po shlédnutí naprosto nedotčený a samozřejmě trošku i naštvaný, je faktem, že během sledování mě to zase až tak "nebolelo", a tak přišťouchnu alespoň jeden bod, víceméně za to, že to nebylo až tak ukrutné (ale je faktem, že ti co sahají po odpad!u jsou tu docela na místě). PS.: Tak už jsem si vzpoměl za co dávám ten bod: 1. Cubova hláška, 2. Střelba ze samopalu na konci

Netvor (2011)

A jsme opět u mého oblíbeného trendu - scénaristicky pohřbený snímek. Už jsem to přestal počítat či jakkoliv aktivně vnímat, protože je takových v poslední době moc. Scénář je tu tak prosťoučký a nevychytaný, až to bolí. Naprosto ignoruje všechny druhy logiky s tím, že se snaží naservírovat dějovou linku, ze které by si něco odnesly děti do 8 let (a i v tom vlastně zklame). Když se pak podíváme dál, třeba k režii nebo kameře, tak už jsme někde jinde. Tedy klasicky je technická stránka odvedená slušně, herci (což byl mimochodem důvod proč jsem se k filmu vůbec dostal) se docela snaží (ale někteří jako nejmenovaný otec hlavního hrdiny jsou tak strašně trapní už papírově, že se s tím před kamerou asi moc dělat nedalo). Docela mě překvapil takovýhle casting, skloubení tolika rozdílných zvučných jmen do jednoho celku. Nedokázal jsem si představit jak by to mohlo fungovat, a ono k nepodivu moc nefungovalo. Nelze tu jen vytýkat papírovou práci, protože je faktem, že někteří ze seznamu jsou prostě jen tvářičky a ty přestávají v určité fázi fungovat/stačit (tý holce z HSM střední už nikdo věřit nemůže). Naopak k mému údivu se snímkem docela s grácií probliká Olsenka, kterou jsem před shlédnutím měl za páté kolo u vozu, ale která docela mile překvapila (s tím, že měla asi jedinou slušnou roli ve filmu; škoda, že nedostala více prostoru). Musím říct, že mě docela mrzí na jak drasticky nízkou laťku film sklouzl po úvodních minutách, které ačkoliv měli asi být jako to "zlo", na mě naopak udělaly dobrý dojem a tak jsem čekal nějakou ulítlou fantasticky-romantickou šílenost.. Když se tak nad tím zamyslím, tak jsem vlastně něco takového i dostal, akorát trošku jinak než bych chtěl. Sečteno a podtrženo: Technicky celkem v pořádku, soundtrack docela sux, scénář 0, herci nevěděli co dělat (mimo M-K), začátek slibný, zbytek za starou bačkoru. Pravdou je, že to nebylo invazivně nechutný, ale jen nechutný, což z toho dělá snadno stravitelný zažitek. 35%

Tahle země není pro starý (2007)

Osobně jsem byl dost zklamaný. Technická stránka byla podle očekávání v pořádku, nádech "starých dobrých časů" si film držel ze začátku, ale s ubýhajícími minutami prostě ztrácel na zajímavosti. Javier Bardem byl beze sporu skvělý jakožto hlavní záporák, ale tolik rozjímajícího tlachání (resp. netlachání) završeno ničím; to je prostě naprosto špatně. Po shlédnutí takového filmu máte mít těžko u srdce, slzy v koutcích, nebo být drtivým dopadem přikování do křesla. Nic z toho, ale tahle Coenovka nevyvolává. Prakticky jsem měl po shlédnutí podobný pocit jako třeba u Nechoď klepat na dveře, ačkoliv se jedná o žánrově docela jinou záležitost - prostě mi to nic nedalo. A tak ačkoliv provedení je líbivé, je to všechno nakonec bezúčelné. 65%

Nauka o snech (2006)

Už dlouho si mě žádný film tak nepodal jako Nauka o snech, tedy alespoň po citové stránce. Filmy o podivných lidech mám prostě rád a tato záležitost není výjimkou. Po všech směrech jsem byl spokojen, ať už s režií, herci, či snovými epizodami, které se pro hlavního hrdinu někdy až nepříjemně projevovali ve skutečnosti. Všichni to známe, jaké to je snít a jak to může být při snění realné, ale po probuzení víme, že to byl sen. Představa toho, že bychom se doopravdy v tomto cyklu ztratili je poměrně šílená, stejně tak jako život hlavního hrdiny Nauky o snech. Kombinace všech těch bizarností s běžnou skutečností (i hlavní hrdina když zrovna aktivně bdí, tak je stejný jako všichni ostatní, aspoň co se všech potřeb týče), všechny pointy k zamyšlení a vůbec prolínání všech podstatných i nedůležitých okolností v etapě života podivného snílka byla pro mě opravdu příjemně náročná porce, u které mi k dokonalosti chybělo velmi málo, nebo spíš přebývalo. A tím mám na mysli především určité pasáže z "čistě reálného světa", které mi trošku kazily tenhle snový trip. Po dlouhé době Francouzská záležitost tohoto typu, která mi velmi dobře sedla. 80%

Žena v černém (2012)

Velmi "příjemné" hororové překvapení z posledních let. Popravdě jsem nečekal, že něco takového by v dnešní době mohlo vypadat rozumně (ať už typově, či castingově) a jsem moc rád, že jsem se pletl. Woman in Black není jeden z těch pokusů "strašit" diváka co největšími nechutnostmi. Film velmi dobře pracuje s atmosférou, díky které pak i vlastně "jisté" momenty fungují naprosto správně. Technicky se jedná tedy o velmi zdařilý kousek (ať už výběr lokality či práce se zvukem). Nastává tu akorát otázka ohledně zvolení hlavního představitele. Daniel Redcliffe přece jen na roli otce mladého chlapce ještě nevypadá, ačkoliv vzhledem k době by na to věk už teoreticky měl. Každopádně svojí role se zhostil velmi sympaticky a uvěřitelně a tak je otázka jak by tahle záležitost vypadala s někým, kdo by lépe pasoval vzhledově, ale bůh ví jak by odvedl svoji práci herecky. Určitě by se dalo najít pár "WTF?" scén (hledání chlapcova těla...), ale fatkem pořád zůstává, že se žánrově jedná o velmi zdařilý kousek, který svůj účel plní. 75%

Bylo, nebylo (2011) (seriál)

Další z televizních záležitostí co chce rozjet "velkou šou", ale nemá k tomu dostatek prostředků (tedy peněz). Což je hlavní úraz tohoto seriálu. Vzhledem k tomu, že jsou tu míchány žánry realného světa s pohádkovým, čekalo by se, že to bude mít takovou tu líbivou technickou stránku. Bohužel efekty (a vůbec půlka pohádkového světa) je na úrovni školního projektu (řekněme, že "povedeného"). Naštěstí se na to dá koukat (tzn. není to úplně zabité), nicméně ubírá to na estetičnosti. Další výtku bych měl k některým postavám (konkrétně k Jennifer Morrison, které trvá hrozně dlouho než se chytne a v roli šerifky je.. až moc civilní řekl bych). Toť k záporům. Hlavním faktorem tohoto seriálu je propojenost pohádkového a "skutečného" světa, a to je už jiná. Za prvé, vůbec celá struktura pohádkového světa je naprosto famózní (všechny pohádkové postavy v jednom, všechny ty klišé jenž do toho světa patří podávána takovým sympatickým způsobem) a pak ona propojenost se skutečným světem je něco, co seriál posouvá na úplně jinou úroveň. Díky své podstatě je seriál schopný nabízet každý díl odhalení hlavní zápletky, stejně tak jako představení nějakého dalšího příběhu. Takže vlastně celá genialita seriálu spočívá v tom, že se při jeho tvorbě nijak neomezovalo na fantazii a to ani přes to, že na to, aby to mohlo být perfektní, nebyly peníze. Seriál prostě jede po dějových liniích jako o život a ani na chvíli nenudí (nedostáváte tu fillery). Trošku mě mrzí ten rozpočet, protože kdyby se do toho vrazilo víc peněz, tak to mohlo být na plný počet jako nic. Dávám 80%, ale s tím, že už hodně dlouho mě žádný seriál nedostal tak, jako tento. Tak po konci série notno říct, že bylo v průběhu přeci jen pár slabších dílů, ale finále každopádne slušné a svoji laťku si tak seriál udržel po celou sezónu. PS: 2. sezóna plánovaná na 9/2012.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Naprosto ukrutný nářez po všech směrech. Skvěle kombinuje žánry a přitom nezůstává nikde pozadu. Neskutečně poctivá práce snad úplně každého kdo se na filmu podílel (ah ten střih..). Je to vtipné, svižné, dostatečně záhadné i napínavé a to přesně v takovém poměru, aby to fungovalo po celou stopáž.. Nebo alespoň téměř celou stopáž. Natahovaný závěr mi trošku zkazil to nadšení, které jsem během sledování cítil za což strhávám nakonec jeden bod. Nicméně faktem je, že Británie opět vytřela Americe zrak a to i vzhledem k peněžním prostředkům.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Senzamte se, Joe Black je film, který toho chce moc říct a to co nejstylověji a nejlidštěji, jak je to jen možné. Podle toho taky ta protáhlá stopáž. Bohužel v této své snaze vlastně sdělení jako taková zdaleka nevyznívají jak by měla a natahované scény, jenž mají svůj důvod, ubírají na požitku z dojmu daných momentů. Herci a hudba jsou naprosto skvělí, ale děj jako takový je vlastně nepodstatný a tak ve svém důsledku ty 3 hodiny byl jen sled scén, jež jste si v danou chvíli užívali, ale které vám nakonec vlastně nic neřeknou. Když se rozhoduji u hodnocení, příjdou mi 4 hvězdy jako příliš, 3 zase jako proklatě málo. Meet Joe Black je prostě jedna z těch záležitostí, která se sama v sobě ztratila někde na cestě, což je obrovská škoda, protože ten potenciál byl na mnohem víc.