Luther (2010) (seriál)

Takhle nějak bych si představoval správnou kriminálku. Žádné velké mazlení, trošku "suchá" režie (VB je VB), velmi sympatické hlavní postavy (vč. těch záporných) a hlavně neskutečně parádní dějová linie a propracované vyšetřování. Určitě by se to dalo vyjádřit jako slátanina několika různých, již existujících seriálu, ale to by nebylo fér. Luther nepřináší žádné pozlátko, rozmazlování ani zbytečné chvástání se. Líbilo se mi jak bylo všechno bráno naprosto vážně, každý zločin byl brán velmi osobně, ne jak bývá zvykem - statisticky. První série je o něco lepší než ta druhá, která hlavně ztrácí kvůli vynechání toho prakticky základního kamene seriálu, což je vztah John-Alice. Popravdě už jenom díky téhle dějové lince jsem byl naprosto nadšený. Ruth Wilson zde ztvárnila jednoho z nejsympatičtějších záporáků, co jsem zatím viděl a její pouto s Johnem seriál posílá do neskutečných výšin. Když to tedy vezmu z pohledu kriminálního, je to naprostá bomba vesměs ve všech ohledech. Kdybych se tedy rozhodoval čistě z tohoto pohledu, poslal bych tam plný počet bez mrknutí. Ale jsou tu další aspekty a to jsou vedlejší postavy a Lutherův osobní život (to platí naopak pouze pro první sérii). Vedlejší postavy jsou dost zanedbané, nemají moc zajímavý prostor a ani herecky nejsou nijak sympatické a to je víceméně problém, který se promítá v celkovém nezájmu o Lutherův nepolicejní život. Naopak v druhé sérii se tohle otáčí, ale na oplátku tím mírně trpí vyšetřovací část. Prostě seriál se nepovedlo tak nějak dotáhnout ve všech směrech na úplnou špici. Největší škoda je asi právě Alice, která s Johnem tvořila skvělé duo. Popravdě jsem byl po skončení sledování posledního dílu uspokojený. Ne všechny záležitosti byly úplně dořešené, ale to hlavní se uzavřelo. Málokdy se stává, že seriál skončí takhle "bezproblémově". Abych už dál zbytečně netlachal - pokud máte zájem o krimi, tak Luther je rozhodně skvělá volba (na scéně za poslední roky rozhodně v TOPce); pokud očekáváte od toho pořádnou dávku rodinného drama, tak jste určitě vedle. Pro mě osobně to bylo velmi příjemně strávených 10 hodin (6+4 díly × 58min). 85% směrem dolů. PS.: Údajně je schválena 3. sezóna o 4 dílech bez jakékoliv účasti Ruth Wilson (Alice Morgan) :-/. !SPOILERAlice se nakonec přece jen ve třetí sezóně ukázalaSPOILER!. A já po dokoukání třetí série, ačkoliv jsem se tomu celou dobu "bránil", musím jít na 5. Sice to má spoustu mušek, které mi to "zakazují", ale Luther je prostě na té důležté úrovni naprosto dokonalý. A tak to, že jsou tam nějaké chyby či zbytečné nesmysly, nemůžu jinak, než ignorovat.

Drive Angry (2011)

Popravdě nejsem zklamaný. Vlastně jsem byl docela překvapený, že jsem dostal víceméně to, co jsem čekal. Herci byli solidní (bylo vidět, že si natáčení užívají, když nic jiného), nádech slušného béčka to taky mělo a scénář vypadal nadějně. Bohužel jakožto akční béčková jízda to zklamává prakticky v nejdůležitějším bodě a to v akčních sekvencích, které spíš nudily, než cokoliv jiného. Smutným faktem je, že tohle mělo větší potenciál, ale pan režisér asi nezvládl ukočírovat, co měl na stole a tak se tohle béčko nedokáže udržet na průměru. Pro mě je to někde mezi 2 a 3, blíž ke dvoum. Každopádně koukat se na to dalo.. minimálně na tu Amber, že.

Rodinná prokletí (2010)

Uznávám, že v tomto případě nedokážu být objektivní či reálně kritický. Faktem je, že prostě na to jak drsně se to ze začátku tvářilo, tak to bylo docela "easy". Není z toho moc cítit vášeň, zanícení ani hloubka. Každopádně country písničky + prostředí amerického venkova; se slušnou kamerou.. To mi prostě docela stačí. Uznávám, že bych uvítal kdyby to bylo více emocionálně vypjaté a postavy dostaly reálně více prostoru pro své životní příběhy, tzn. včetně řádného odhalení toho "hlavního" problému, ale i bez toho jsem ochoten to udržet na slabších 4. Navíc i přes všechno mám pro Hilary tak nějak pořád slabost. 70%

Vanishing on 7th Street (2010)

Klasické moderní nekultovní béčko. Všechno od scénáře, přes režii a herce stojí za starou bačkoru. Hayden tak u mě schytává další mínusové body. Přiznávám, že tohle nominuji na svých nejhůř strávených filmových 90 minut za poslední rok. Jediné co mám na těchto filmech rád, je retrospektivní snaha o vyšťourání jedné hvězdy. A i tady se mi to povede - za jednu ze scén v baru a za jména "hlavních postav". Každopádně pokud si libujete v tomhle druhu ne/tvorby filmu, tak i přesto vám doporučuji tento konkrétní kousek přeskočit, protože podobných béček je v dnešní době dost a některé z nich nejsou tolik bolestné.. 15%

Tajemství kruhu (2011) (seriál)

Další z řad teen seriálů, který má docela slušně položené základy na to nabídnout dobrou podívanou. Celá dějová línie okolo čarodějů, lovců, duší, démonů - prostě ta fantasy část seriálu - je poměrně chytře a zajímavě zpracovaná a drží si svoji laťku nad hranicí průměru. Rodinná dramata spojená s magií jsou docela nudná a na hranici průměru/snesitelnosti je drží právě ten fakt, že jsou propletena kouzly a kletbami. A pak je tu rovina romantická (tedy vztahy, převážně mezi "teen" čaroději), která je už kus pod průměrem a které je tu bohužel přidáváno zbytečně moc času a "úsilí". Celkově seriál působí strašně chaotické dojmy. Já osobně jsem byl rád za některá jména herců, což byl také důvod proč seriál zkusit, ale faktem je, že taková hlavní představitelka bere tenhle typ role už opravdu na setrvačník. Pro mě osobně je to takový chytřejší Twilight, se zajímavější dějovou linií a docela slušně budovanou atmosférou. Škoda, že se seriál neubírá více fantasy cestou na úkor nekonečných romantických pletek hlavních představitelů, protože pak by se mohlo jednat o velmi zdařilý počin. Takhle, zatím po 17. díle 1. série, se jedná o vesměs průměrnou záležitost. 55%. Do konce seriálu se nic moc nezměnilo, finále zůstalo tradičně pitomně otevřené a nepřineslo žádný mimořádný požitek. PS.: Seriál byl po první sérii oficiálně zastaven.

Hunger Games (2012)

Pro změnu to vezmu stručně: Papírově nesmyslné, režisér jakoby nevěděl jak to má udělat, kamera nepochopitelně trhaná (aspoň v některých částech), herci zajímaví (v čele s Jenn), ale neměli moc co hrát. Pointy filmu se ztrácejí ve zmíněných nešvarech. 142 min je dlouho a zároveň zatraceně málo, téma bych si spíš dokázal představit na sezónní seriál. Díky vysokým očekáváním, je to velké zklamání. Nicméně celá stopáž uplyne docela rychle a i přes bezradnost celého díla to má takový ten "velkolepý" nádech. Jestli tvůrci plánují podobným stylem i další díl, tak by neměli počítat, že jim dobrá reklama odvede práci za film.

Bez dechu (2011)

Popravdě jsem čekal, že bude hůř. Řemeslně se nejedná o žádný zázrak, ale ja si to docela "užil", aspoň v rámci možností. Herecký squad docela potěšil (Lautner na úrovni téměř snesitelný), zápletka trošku ujetá, klasicky spousta náhod a štěstěn na každém rohu. Finále docela slibné, ale nakonec trošku zklamalo (honička davem, a následný konec, zzz). Ze začátku jsem měl pocit, že tam je i nějaká nadsázka, ale to možná bylo nechtěně (vlček bez trička, to se asi muselo :-P). Každopádně to mělo slušné tempo, některé logické kroky byly reálné a celé to jako celek bylo docela slušně koukatelné. Kvalitativně je to pod průměrem, ale jako popcorn jednohubka se to zvládá bez problémů. 45% směrem dolů.

Za svitu měsíce (2007) (seriál)

Spousta klasiky a klišé v podobě tohoto upírsko romantického příběhu. Jak to tak už bývá je tu snaha o zbourání a předělání upírských mýtu dle obrazu svého, to všechno je kombinováno se vztahem upíra s člověkem (to zní povědomě) a hlavně je to všechno otevřeno (naprosto běžný jev, seriál zrušen po první sérii). Má to slušný rozjezd, docela povedeně naladí, sem tam se seriálem mihne nějaká sympatická postava. Low budget je určitě znát, každopádně stylem, kterým je seriál veden to vlastně ani nevadí. Dějová linie je trošku nuda (romantický příběh oněch dvou na pozadí upírského krimi), ubírá se takovým tím klišé tepmem a směrem. Co mě na tom mrzí extra, je nedostatek jakýhkoliv hlášek. Tedy po papírové stránce docela zklamání. Když už jsem u negativ, pokračoval bych s obsazením. Hlavní hrdina - nic moc, nicméně dal se, ale určitě bych si dokázal představit lepší volbu. Jeho parťačka/přítelkyně byla až příliš přestřel. Postava sice nebyla až tak trapná, ale řekněme, že moje představa ženy, do které se zblázní upír je trošku jiná. Každopádně pak je tu spousta vedlejších postav, které jsou docela v pořádku a na jejich vystupování se dá koukat (v čele s mým oblíbencem Jasonem). Seriál jde svojí logickou cestou, vybírá si z minulosti, využívá přítomnosti. Líbilo se mi, že se upírům přikládala jakási historická důležitost, ačkoliv to bylo jen postranně. Docela jsem byl i spokojený s celou mytologií a logikou upířího bytí. Trošku zklamaný jsem byl z toho jak hloupí vlastně jsou a jak jim to prakticky prochází. Což je asi hlavní úraz. Celé je to neseno v tom tempu, že být člověkem je dobré, upíři to mají hrozné, ale já to z toho moc necítil. Právě spíš naopak, upíří jsou tu tak cool, až celá pointa okolo upírství × lidství tu vyzní zcela nesmyslně. Fakta jsou jasná, technicky to není ideální, herecky je to obecně průměrné, dějově je to nevychytané a logicky nepromyšlené. Každopádně má to svou atmosféru, díky které je Moonlight docela dobře koukatelný a tak se dá pochopit i vyšší hodnocení. Každopádně pro mě svoji umírněností v důležitých aspektech je to jen lehoučký nadprůměr. 60%

Ranař (2011)

Neuvěřitelně nepodstatný příběh jasně směřující ke svému cíli. Je to trošku ujeté a přitažené za vlasy, ale ono je to vlastně jedno. Nehledě na to jak hloupoučké to je, tak to funguje. Na danou rvačku jsem se těšil a Dougovi fandil. Je to podáno velmi schůdným způsobem. Herecky určitě zvládnuto velmi dobře, některé záležitosti, které krom hokeje mírně film naťukává nijak extra neurazí, většinou jsou spíš perličkou. Nejedná se tu o žádný kult ani nic podobného. Každopádně jako řemeslně slušně odvedená práce v podobě sympatické jednohubky se to brát může. 75%

Superkočky (2010) (seriál)

Naaah, a jsme u mé oblíbené klasiky. Osobně zvedám hodnocení o stupeň, či alespoň jeho část, abych "konkuroval" podhodnocení. Fakta: Jedná se, řekl bych, až o trapně běžnou záležitost z dílny CW, určitě tu není moc místa pro originalitu (ono těžko v kategorii drama rodina/život "běžných lidí" čekat něco opravdu nového). Prostředí týmu roztleskáváček/ů, stylem jakým to tu bylo pojato, beru za docela svěží vítr do starého stromu. Koneckonců to bylo i trošku poučné, pro laika jako jsem já. Herecký casting je diskutabilní, výběr hlavních hvězd měl určitě pomoci zesílit sledovanost cílového publika, což soudím nakonec neuspělo. Dramatizace, dramaturgie, některé postavy a zvraty, to vše postrádalo trošku víc preciznosti (něco spíš o hodně víc) a snahy. Těžko můžu něco vychválit na hladinu "kvality". Ale přece jen porce dílů byly docela dobře sledovatelné a na představení se určitě pěkně koukalo (koneckonců jsou to roztleskávačky). Za sebe bych se klanil k sympatickému průměru, nicméně několik faktů mě "přemluvilo", abych šel o stupeň výš, ačkoliv to z subjektivního pohledu není "fér". 1. Seriál evidentně neměl končit první sérií (a pokud ano tak je to papírové psycho), ale mně se ten systematický zmatek líbil. Seriál se nesnažil během série dostat z bodu A do bodu B, postavy v něm se snažily. Všechno se neustále komplikovalo starými i novými událostmi a tak seriál, který sleduje spíš cesty postav, než dějovou linku jako takovou se docela zamotal a skončil.. no neskončil, zůstal víceméně otevřený. A to se mi popravdě líbilo. 2. Chvílemi naprosto nesnesitelná, chvílemi zase naprosto roztomilá kapitánka týmu (Ashley Tisdale) jejíž herectví nechci zmiňovat, a její pozitivní přístup ke všemu a všem (samozřejmě s určitými hranicemi) s její x-krát opakovanou hláškou "positive outcomes only". 3. Kombinace přísunu sarkasmu, rodinného drama, šílených excesů, manipulací některých postav skoro až na špionážní úrovni a ne-happy ne-endu. To je asi ono. Ještě možná stojí za zmínku, že seriál trošku "podráží" klasické celky jako jsou autority či náboženství, ale na tyhle fakta jsem si už tolik zvykl, že je vnímám až zpětně. Abych to mohl střelit na 4, dám 66%, s tím, že to možná není "must see" seriál, ale určitě si nezaslouží být přeskočen kvuli hodnocení lidí co viděli 1-3 díly. PS: Jedná se o klasické drama zdůrazňující důležitost rodiny, určitě ne komedii.