Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Ačkoliv hodnotím dvojku stejně jako předchozí díl, určitě tím nemyslím, že by byly na stejné úrovni. Jenn už není jen populární tvářička, ale opravdu tahá, zobrazení totalitního režimu už je natolik přesvědčivé, že dokáže tahat divákovi emoce. U jedničky jsem srovnával s Twilightem, tady bych si to už netroufl. Catching Fire je mnohem vyspělejší v mnoha ohledech. Pořád ale prostě nemůžu jít výš, protože je tam na mě až moc WTF scén, které hrozně ruší můj zájem a empatie. Každopádně prvnímu dílu jsem dával 3 z milosti, pokud se dobře pamatuju, tady dávám 3-4, dolů na 3. Ale určitě budu zvědavý na další díl.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Jedna z nejmilejších záležitostí za uplynulý rok. Ze Stillera je oficiálně frajer. Jak po herecké, tak i po režijní stránce. Povedlo se mu odprostit od těch ujetostí a udělat upřímný snímek, který minimálně mě pohladil po duši. Pravda, je to dost předvídatelné v mnoha aspektech, ale to tu není úplně podstatné. Škoda Kristen Wiig, kterou normálně beru, ale tady mi přišla dost slabá. Každopádně bída na Oscary. Takovéto filmy bych tam viděl raději než všechny ty příběhy podle skutečné události o tom jak je Amerika úžasná a jak to měli těžké. Abych nezapoměl vychválit i hudební stránku, ta totiž padla jako ulitá.

Kapitán Phillips (2013)

Skutečný příběh natočený jakožto reklama na úžasnou US Navy. Napětí nic moc, Hanks dobrý. Začátek byl hodně slibný, pak to ale dost upadlo. Ať už za to může přehnanost jednání US Navy či naprostá stupidita únosců. Osobně nechápu kde se bere ten pozitivní hype.

Fruitvale (2013)

Nešťástný incident, který dal vzniknout tomuto filmu sám o sobě není až tak zajímavý (ne, že bych se na to díval jakože nic, ale vesměs to byla shoda náhod + policejní brutalita (ale zdaleka ne ve své nejhorší podobě)). Natočit okolo toho film pak může fungovat jen těžko.. a taky že to moc nefunguje. Film jako takový postrádá hlubší význam. Herci byli skvělí, ale dění filmu bylo prostě nezáživné a podstatných tam bylo vlastně asi jen 10 minut.

Jasmíniny slzy (2013)

Jakožto herecký koncert Cate Blanchett je to velmi působivé. Jakožto celovečerní film.. už ne tak moc. Jak u Woodyho bývá zvykem mihne se tu několik životních pravd a tak vás to může udržet v zájmu. Finále je ale dost obyčejné, a celkově vyprávění příběhu není nijak zajímavé. Uvídím co jeho další film, ale začíná se mi zdát, že Woodymu už dochází šťáva... a taky nápady.

Carrie (2013)

Takové klasické teen drama s tajemnou atmosférou, slušnými hlavními herci a nedostatečně uskopkojivým "monster" finále. Předlohu samotnou neznám, žádnou předešlou adaptaci Carrie jsem taky neviděl. Ale nemůžu se přestat divit co to mělo být. Tohle, že je King? Tohle bude pravděpodobně po prvé, co řeknu o něčem založeném na Kingově tvorbě, že je to sh*t, ale prostě nemůžu jinak. Námět byl relativně zajímavý (resp. hlavní postava), ale kostra príběhu, vývoj postav a událostí. To jsem nebyl ochotný příjmout ani omylem. Na večer jsem měl připraveno několik filmů na maraton, teď si nejsem jistý, jestli mám ještě chuť.

Payload - Cesta vzhůru (2011)

Slušná atmosféra, herci co nemusejí/nemají co hrát a spousta otázek. Těch 16 minut se tomu věnovat dá, ale na danou stopáž a téma je to až příliš "umělecky" zaměřené a to důležité není řečeno.

Don Jon (2013)

Levittova režie se mi líbí, je to svižné a zábavné. Hrubý koncept taky zaujal. Hlubší rozbor postav není, nevadí (akorát škoda, že Brie Larson nedostala lepší "scénu"). Celkově dostatečně sympatické a nemainstreamové (takže to neohrává klišé dokola). Ale mám tu dva zásadní problémy. 1. Slabá pointa filmu, resp. finále. 2. Důležité momenty nedostávají "extra péči", prostě se proženou stejně jako zbytek filmu. Na první pokus určitě dobré, snaha o to nehrát tu stejnou muziku pořád dokola se cení, ale přeci jen nějaký kompromis mezi tím co je zaběhlé a vlastním stylem by to chtělo. V budoucnu bych se dalším jeho počinům nevyhýbal, minimálně ze zvědavosti.

Námořní vyšetřovací služba (2003) (seriál)

Jakožto "neuznávač" tohoto subžánru nemohu jít výš. Faktem je, že je to asi nejlepší možnost pokud bych něco takového měl sledovat.

Mafiánovi (2013)

Skvělí herci, solidní nápad, nevkusný mix žánrů.. respektive jejich poměr. Kdyby se film nesnažil tolik tlačit na pilu v určitém směru, jen proto aby pak zase povolil a všechno zlehčil, určitě bych byl spokojenější. Je to jednohubka, bez hlubších prožitků, ale hlavně díky tomu, že to rychle plyne a díky hercům, kteří jsou až "přehnaně" dobří a role jim sedly, to přesahuje hranici průměru a dokáže to svým způsobem splnit očekávání. Podle mě je to na Bessona ale slabé; až příliš americké.