• Hudební

Zuzanka Hraškovie (1991) (TV film)

Filmová interpretácia nádhernej ľudovej balady. Interpretácia preto, lebo celý kratučký dej posunula do iných dimenzií. Absolútne inak sa pozerá na psychológiu každej z postáv. Otca, macochy, tetky, ba dokonca i (malého) Juríka. Ostatné postavy sú domyslené. V rámci svojho žánru - TV film - si zaslúži vyššie hodnotenie, i keď chvíľami som mal pocit, že sledujem film na prelome ´70tych a ´80tych rokov. Ku kvalite filmu, samozrejme, pridáva hudba Svetozára Stračinu. Podľa osobných odhadov bol film natočený v Múzeu oravskej dediny v Zuberci.

Krtek a zápalky (1974)

Krásny, komorný a veľmi upokojujúci diel. Asi kvôli jesennej nálade, všadeprítomnej tajomnej gaštanovo zelenej farbe... Táborákovému záveru už chýba len pokojná lesná opekačka:-)

Krtek malířem (1972)

Krtko v lese objaví veľa plechoviek s farbami... Ktovie, prečo? A ktovie prečo Krtko spadol do červenej farby. Žeby Krtko komunista? Chudák lišiak outsider to nemal ľahké. No netreba zbytočne hľadať veci, ktoré v príbehu nie sú. Tento diel nie je zrovna eko a green, ale haluz dobrá...

V chalúpke a za chalúpkou (1986) (seriál)

Pre veľký úspech večerníčka a jeho zvučky vznikol tento seriál. Milý, čistý, krásny s dávkou romantiky idylického života Dedka Večerníčka. Keďže príbehy napísal Ján Pavlovič, bolo jasné, že pôjde o vydarené dielko. Odporúčam malým i veľkým.

Legendy popu (2011) (pořad)

Varenie zo starej slávy poplegiend prelomu 80 a 90 rokov v štýle Hit storočia... Žiadna objektivita pri výbere 7 hitov konkrétneho interpreta, žiaden relevantný výstup a odkaz pre budúcnosť. Proste... varenie zo starej slávy

Paranormal Activity (2007)

Dlho som odolával tomuto filmu. Neveril som, že filmová "skutočnosť" môže byť dobrá. Žiaľ ale aj chvalabohu, každá dekáda má svoje "autentické filmové zábery" (Cannibal Holocaust, Zahada BlairWitch, Rec). Ale koho tým už dnes ohúrite? Snáď len pubertiakov, ktorí toho veľa nenapozerali a veria a boja sa... Paranormal Activity prebil úspešnejší, kvalitnejší Rec. Rec sa nehrá na smrteľne pravdivú realitu, len používa rovnaké prostriedky... Tento film je skutočná strata času a primitívne kopírovanie Záhady BlairWitch. Apropo, už len uveriť, že študentka anglického jazyka - budúca učiteľka - a živnostník vlastnia obrovský dom je ťažké. Nechodia.do práce, do školy len na oko, pripravujú sa na svadbu, ale výbavu majú ako najlepšie zarábajúci ľudia... Oj, treba ísť do Ameriky za učiteľa (študovať). Po verzii s 82 minútami (HBO) som sa dostal aj k verzii s dĺžkou 97 a je o kapánek lepšia. Napr. už len rozdielny záver, menej fantasy, viac realistickejší.

Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962)

Skvelý a nádeherný film - horor, ktorý sa právom dostal na zoznam Stojedničky. V úvode mu veľmi neveríte a čakáte hollywoodske klišé. Potom však zistíte, odkiaľ čerpajú inšpiráciu tvorcovia filmových príbehov motív hry na mačku a myš. Zo všetkých spomeniem napríklad film Misery nechce umrieť (1990). Mrazivé a napínavé... Surové a vypointované... 101 horror movies you must see before you die

Vij (1967)

Nesmierne som sa bavil od prvej minúty a až do konca som bol plne rozhodnutý dať päť hviezdičiek. V záplave filmov, ktoré prebehnú kinom, telkou a inými médiami bol Vij veľmi dobrým osviežením. Až schválne "zle" natočené. Toľko strihových nezmyslov som ešte nezažil. Príliš veľa sa vo filme pije. Nie litre, ba hektolitre vodky. Efekty na dobu nevídané. Kde sa napríklad chytá Noc oživlých mrtvol? Na ruský film treba ísť úplne inak a potom to stojí za to. 101 horror movies you must see before you die

Neviditelný muž (1933)

Stále sa snažím brať film v kontexte doby, no na to, že trvá niečo cez hodinu, som ho pozeral na trikrát!!! Horor ako žáner má svoj vývoj, no Neviditeľný muž mi vôbec neprišiel horový. Jeho filmoví hororoví vrstovníci, alebo aj starší kolegovia sú na tom lepšie. S dejom, strachom, napätím. Ak by si film priznal komediálnu a ironickú stránku, šlo by o lepšie hodnotenie. Jedine pred čím klobúk dolu sú zaujímavo zvládnuté efekty na tú dobu. Inak zub času... a poriadne hrdzavý.

Pramen panny (1960)

Krásny film... Filmový archetyp...Pozornosť neopustila ani chvíľu. Dialógy nechajú na diváka aby si sám dopovedal podľa svedomia.