Den po konci světa (2014)

Kresťanský film, ktorý sa snaží o prerozprávanie a stvárnenie konca sveta v dnešných časoch. Kto čítal Apokalypsu svJána, vnímal pokus tvorcov o dodržanie postupnosti konca sveta tak, ako je to uvedené v Biblii. Remeselne dobre odvedená práca filmárov, dobré výkony mladých neznámych hercov radia tento film medzi zaujímavé a vydarené. A propos: mnohí, ktorí sa tu stavajú do pozície neveriacich sú vlastne tiež veriaci, pretože veria, že hmota seba samú stvorila a determinovala. A na rozdiel od veriacich v Boha asi veria, že hmota je dostatočne múdra nato, aby spravovala tento vesmír sama.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Zrejme nikto sa nevie vžiť do pocitov človeka, ktorý je duševne "postihnutý" a jeho okolie sa ho strání alebo ho odvezie do ústavu. E.A.Poe bol veľmi zvláštny človek, súdiac podľa jeho poviedok a románov, a tak mohol vzniknúť tento film plný bolesti, nešťastia, ale aj dojímavých ľudských osudov. 2 hodiny tohto príbehu síce ukazujú tvár psychiatrie minulosti, no postihnutie ľudí bolo rovnaké, aké zažívame u ľudí aj v súčasnosti. Dojímavý film s romantickým zakončením príbehu, skvelé nadpriemerné herecké výkony, dusivá atmosféra ústavu, to všetko umožní divákovi vžiť sa aspoň trochu do pocitov týchto ľudí z ústavu.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Názov filmu Drakula-Neznáma legenda, verne vystihuje postavu rumunského princa, ktorý so svojou armádou prispel najvýznamnejším spôsobom k ochrane celej Európy pred vpádmi tureckých vojsk. Tvorcovia scenáru k tomuto filmu postupovali tak, aby z tohto hrdinu vytvorili hrozivého, no charakterného ničiteľa Turkov. Film, poňatý ako fantasy, je plný trikových záberov, ktorých kvalita nie je vždy dokonalá, no samotný príbeh je zaujímavý a akčný. Je zaujímavé, že hrdinovi Európy nevzdal hold žiaden domáci filmár, ktorý by si uctil jeho hrdinstvo a charakter. Ešteže sú tu Americké filmové štúdiá.

12 opic (1995)

Film, ktorý stojí zato vidieť, aj opakovane, najmä kvôli hereckým výkonom Bruce Willisa a vtedy vychádzajúcu hviezdu Brad Pitta. Film, ktorý je aj po rokoch zaujímavý a vďaka jeho vizuálu, námetu a hereckým výkonom sa stal kultovým pre fanúšikov sci-fi.

Moje krásná učitelka (2011)

Po skončení filmu som rozmýšľal, prečo TH natočil túto komédiu. Asi preto, aby si zahral spolu s Juliou Roberts. Málo deja, málo humoru, málo zaujímavých scén. Napriek tomu na večerné posedenie pred TV obrazovkou dostatočné. No stačí vidieť len raz.

Pí a jeho život (2012)

Ivan Timko zo skupiny NoName spieva v jednej zo svojich piesní (Čím to je), že "kritik nenapíše pieseň". Rovnako je to i u kritikov filmov, najmä u tých najagresívnejších, ktorí síce napíšu veľké množstvo viet o tom, aký je film nedokonalý, no ak by ste čakali, že takýto "odborník" napíše scenár k filmu alebo ho natočí, zrejme by ste sa nedočkali. Preto nevenujte pozornosť recenziám superkritikov, ale pustite si tento film aj opakovane, pretože dokáže zaujať svojim vizuálom, pohladiť dušu a vyvolať emócie. Skvelá ukážka remeselne dobre zvládnutej práce filmárov. Záverom ma zaujala poznámka, citujem kritika: "proč ten tygr nedokáže protrhnout plachtu na člunu?" Tomuto kritikovi doporučujem, aby to vyskúšal namiesto tigra, a to s dobre ostrým nožom. Garantujem mu, že to nebude mať vôbec jednoduché.

Dárce (2014)

Postapokalyptický film Darca nebude patriť k prelomovým. Svet, kde žijú ľudia v ilúzii šťastia vďaka tabletkám, kde vládne fašistický systém, sme videli už aj v i iných filmoch. V tomto podaní budúcnosti sa autori rozhodli pre prvky fantasy, ktoré využili na emotívne zobrazenie dobrých a zlých stránok ľudstva. Vďaka tomu, ako aj vďaka skvelému Jeffovi Bridgisovi, je tento film zaujímavý a plný emócií. Pre milovníkov sci-fi povinná jazda.

Hercules (2014)

Staroveké grécke dejiny si pamätám zo školských lavíc a z čítania literatúry. Myslím však, že tento sfilmovaný príbeh Herculesa využíva z gréckej mytológie len mená postáv, oblečenie hrdinov a Grécko, kde sa príbeh odohráva. Keďže hlavný hrdina je Dwayne Johnson, alias Hercules, je nutné očakávať akciu, akciu a znova akciu, ktorej je dostatok počas celého filmu. Do toho vložte intrigy s trochou suchého humoru a výsledok je prekvapujúco slušný. Fantasy, ako by to malo asi fungovať, aby sa človek počas filmu nenudil. K dokonalosti má však tento film ďaleko.

Unesení vetřelci (2014)

Rozhodne si tento film nenechajte ujsť, je vhodný najmä pre sci-fi-filov. Napriek tomu, že sa jedná o nízkonákladový projekt, filmu nechýba napätie ani primerané herecké výkony neznámych hercov. Po skončení filmu nevypínajte, počkajte na celé titulky, pretože film pokračuje aj počas nich.

Pojedeme k moři (2014)

Príbeh dospievajúceho chlapca z "Budějic" je oživením českej kinematografie. Poetika, romantika a láskavý humor sa tu miešajú spolu s dramatickými chvíľami. Skvelý scenár, remeselne neobyčajným spôsobom natočený film, ktorý hladí dušu diváka a citlivejším osobám môže spôsobiť smiech cez slzy dojatia. Tento jednoduchý film je u mňa zapísaný ako film č. 1 českej kinematografie. A k tomu ho natočil mladý muž, ktorý sa nedostal na štúdium herectva alebo réžie. Zrovnávam ho s velikánom filmu, s Milošom Formanom a zostáva dúfať, že ďalší jeho film nebude horší od tohto "detského" príbehu.