Africa United (2010)

Nesmírně sympatický africký road movie o cestě několika kluků (a holky!) za jejich fotbalovým snem. Člověk by hned měl chuť udělat si roadtrip po Africe - a klidně i bez trabantů :)

Už je tady zas (2015)

Velká škoda místy amatérského zpracování a slabých výkonů herců ve vedlejších rolích. Dané nešvary hodně sráží jinak skvělý námět a celkovou pointu filmu i původní knihy.

Tohle je Kongo (2017)

V rámci žánru čistých 100 %. Fantastickej dokument, ve kterém se divák poutavým způsobem postupně dozvídá o historii Konga a z ní pramenících současných konfliktů, přičemž doslova prožívá probíhající válku s několika různými protagonisty. Skvěle zachyceným způsobem se tak dozvídáme o strastech z pohledu krejčího z uprchlického tábora, ženy obchodující s drahými kameny, vůdce rebelů či vysoce postaveného vojáka v národní armádě. Tvůrci prokázali kromě filmařského talentu i neuvěřitelnou odvahu, když se s kamerami pouštěli do ostrých přestřelek v první bojové linii. Díky tomu všemu si i zcela nezaujatý člověk může za pouhých 90 minut udělat relativně celistvý obrázek o konžském konfliktu a se zatajeným dechem ho prožít s jednotlivými aktéry.

Černé zrcadlo - USS Callister (2017) (epizoda)

Čistých 100 %. Jednoznačně nejlepší díl 4. série. Nechyběl nápad, provedení, herecké výkony, dialogy. Nevzpomínám si, kdy jsem byl naposledy takhle z něčeho unešenej. Teď už by snad z toho jenom mohli udělat filmovou sérii..

Český žurnál - Spolužáci (2017) (epizoda)

Zajímavej dokument o vystoupení z městský sociální bubliny a přátelský konfrontaci s takovým autentičtějším Daliborkem :)

Gringo Trails (2013)

Dokument nabízí dosud téměř ignorovaný pohled na cestování. Doteď jsme tak nějak žili v tom, že všichni baťůžkáři jsou strašně v pohodě a jejich vliv na cílové destinace téměř nemůže být negativní. Gringo Trails místo toho ukazuje krutou realitu ničení původních kultur a jejich přirozeného prostředí, ke kterému úplně stejně přispívá host v 5* hotelu i obyčejný backpacker. Dokument se tak stává "must see" pro všechny dobrodruhy a cestovatele, kteří si myslí, jak objevují nové civilizace, a přitom se akorát stávají součástí zinscenovaného divadla rozvracejícího původní obyvatelstvo a jeho uspořádání.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Dvě dvěci se těm Američanům musej nechat: 1) situaci ve světě (a speciálně v Africe) jsou občas schopný solidně pos*at. 2) jsou o tom schopný natočit super filmy. Už je pak na každém divákovi, jestli si nebude nerušeně užívat super střílečky a nebo se bude i šťourat v tom, proč vlastně celá ta situace vznikla (viz speciálně Black Hawk Down).

Pirátské sítě (2014)

„We have realized we're not fools. But Europeans think we are so we are fooling them.“ Originální parodie na dokument o afrických pirátech. Hnidopich by mohl namítat, že to není vtip a filmaři to fakt mysleli vážně, ale já jsem se i tak upřímně bavil :) Problém je, že pokud nemáte hlubší znalosti o afrických reáliích, tak se asi tolik bavit nebudete. Ale pro lidi, kteří už v Africe byli a něco tam zažili, je tenhle dokument perla. I když ne úplně stoprocentně zpracovaná...