Popstar: Vše pro slávu (2016)

"10 seconds is an eternity, it's like a third of the way to Mars!" Koukal jsem na to s kámošema, který to komentovali slovy "co je to za sr**ku?". A já se jim vlastně ani nedivím, člověk holt musí Lonely Island už znát, aby si tenhle jejich film dokázal užít. Protože jenom pokud je znáte už iks let, tak se dokážete upřímně zasmát u všech těch na první pohled nesmyslných vtipů. A hlavně si taky pak můžete uvědomit, že to celý vlastně není jenom nějaká prvoplánovitá hovadina, ale sakra promyšlenej a dobrej koncept :)

Slídil (2014)

Pecka! Gyllenhaal se do své role absolutně položil a na výsledku to bylo znát - jeho výkon je famózní. K tomu navíc výborná kamera (ještě aby ne) a scénář odproštěný od nudných a zbytečných dialogů = parádní dvouhodinová podívaná :)

Realita (2014)

Takovej ten pocit, když moc nerozumíte o čem film je, ale stejně si ho takovým zvláštním způsobem hrozně užijete. Realita je každopádně zatraceně originální film, kterej stojí za to vidět, pokud máte rádi nemainstreamový filmy.

Diktátor (1940)

Neuvěřitelně nadčasový dílo! Zajímalo by mě, kolik filmů natočených v dnešní době bude koukatelných i za 75 let...

Podfukáři 2 (2016)

Ne, tohle nikdy nebude moje oblíbená série. Když si odmyslíme jednoduchý hollywoodský triky, které v dnešní době mohou ohromit tak max. malý děti, tak film nenabízí vlastně vůbec nic. Děj je absolutně o ničem a divákovi tak nezbývá, než se koukat na "kouzla" a být teda asi ohromen. A to překvapivě to nefunguje - dokonce ani s Woodym Harrelsonem.

Pán much (1990)

Hodně zajímavej příběh, jehož zpracování především ze začátku lehce pokulhávalo, ale s postupem času se rozjíždí tak, že ke konci už člověk ani nedýchá.

Ve stínu minulosti (2016)

Dokumentaristům se povedlo zachytit očima mladého právníka nejdůležitější okamžiky novodobé historie nejmladšího státu světa. Bohužel se však nejedná zrovna o radostný pohled. Na snímku jsou zajímavé vyvíjející se postoje jednotlivých protagonistů ve světle měnící se bezpečnostní situace v zemi. Stejně tak neotřele na mě působí debaty názorově odlišných jihosúdánců o budoucnosti jejich státu. Na druhou stranu filmaři mohli za dlouhou dobu natáčení nasbírat více "akčnějších" záběrů, ve kterých nejde jen o monology či dialogy hlavních protagonistů.

Gigant (1956)

Přiznávám, že jsem se na tenhle 3 a půl hodinovej maraton koukal hlavně kvůli Jamesi Deanovi. O to víc mě mrzí, že nedostal ve filmu větší prostor (a ještě o něco víc kvůli tomu, jaký smutný vyvrcholení pro něj celý film znamenal). Na druhou stranu bylo strašně zajímavý sledovat, jak v průběhu filmu stárne. Divák tak měl doslova jedinečnou příležitost podívat se na James Deana jinak, než na věčně mladýho rebela. Jinak film byl i přes extrémní stopáž poměrně zajímavej, líbila se mi propracovaná psychologie postav a to, jak se v průběhu filmu vyvíjela. Na druhou stranu je nutno uznat, že Gigant už v druhé polovině ztrácel šťávu (nebo jsem toho prostě už jenom měl dost), takže by mu zkrácení třeba o hodinu určitě neuškodilo. Zvlášť když by si vystříhaly scény bez Jamese Deana.

Vynález zkázy (1958)

Těžko se to hodnotí. Na jednu stranu nelze popřít Zemanovu genialitu, speciálně když film vzniknul téměř před 60 lety. Na druhou stranu v dnešní době už většina akčních scén a efektů působí spíš komicky, jako bychom snad koukali koukali na nějakou parodii. Takže asi takhle: určitě stojí za to si to aspoň jednou pustit, ale nějaký zázraky bych od toho zase nečekal.

Spotlight (2015)

Takže asi tolik k tý naší bezchybný křesťanský kultuře...