Políbeni sluncem (2012)

Vše kolem nás je život a nám nepřísluší ho ničit, jinak se může obrátit proti nám a našim dětem, alespoň tak zní staré indiánské moudro. Dávné zlo proti životu se však v tomto případě obrací proti jednomu celému národu a jeho potomkům, až časem odhalujeme, kde pramenilo. Není nutné znát přesnou statistiku či lékařská fakta, ale tohle je pro mě zásadním sdělením, že každé rozhodnutí, každý čin člověka proti člověku způsobuje nezapomenutelnou a navždy trvající bolest. Druhým a souvisejícím tématem je pak násilné narušení tradičního způsobu života Navažských indiánů a jejich současné hledání vlastní ztracené identity.

Rebelka (2012)

Milý příběh, pěkné animace, morální poučení i překvapivý konec, když si hlavní hrdinka nebere žádného prince, to opravdu potěší ;).

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Krásná naivní filmová romantika, obdařená perfektní hudbou a skvělým českým dabingem.

Papírové hlavy (1995)

Z tohoto filmu mám smíšené pocity, líbily se mi autentické materiály (především ze soudních řízení), ale ne laciná snaha zesměšnit (to do dokumentu nepatří, bez toho se zesměšňují už samy o sobě), líbily se mi některé výpovědi svědků, ale ne jejich anonymita a jejich vlastně ničím podložené výpovědi (tím neříkám, že lžou!), nejvíc mě ale rozmrzela část o vysídlení Němců, mám ráda dokumenty, které sledují i příčiny, nikoliv pouze důsledky, mám ráda, když zazní vyváženě rozdílné názory, nikoliv když dostává prostor jen jedna strana. Tato část filmu mi přijde nepatřičná, tendenční, mnohem raději bych viděla slovenského autora, kterak se vyrovnává s nacistickou minulostí vlastního národa v době Slovenského štátu...jak nám sám radí. Celkově mám pocit, že jsem zhlédla barevnou koláž, která je sice působivá, ale je to málo. Zajímavý komentář: Volodimir2

Pološero (2011) (pořad) odpad!

Strach z očkování či Nekonvenční medicína jsou ukázkou úpadku tohoto pořadu. Když už se paní Škopková snaží hledat kontroverzní témata a dát prostor jejich zastáncům, sice nechápu proč, ale budiž, tak by sakra mohla polovinu času dát i oponentům a ověřeným faktům, jinak to dopadne přesně takhle: ezoterická snůška alternativních nesmyslů a agitka dezinformací.

Kauza: Dítě (2001) (TV film)

Podobný film by nemohl vzniknout v 80. či 90. letech minulého století a už vůbec ne v 50. letech, díky za to, že vznikl alespoň v novém tisíciletí. A co nás bude čekat dál? To opravdu nevím, ale doufám, že nebude nikdo opět cenzurovat filmovou produkci předpotopní ideologií staletími ověřených "hodnot".

Kníže Václav (1995) (TV film)

Doporučuji spíš knihu Michala Lutovského Bratrovrah a tvůrce státu: život a doba knížete Boleslava I. Tento film není sice nijak zvlášť špatný, ale historicky nás drží v dětinské představě (kterou nám školní učebnice tak úspěšně vtloukly do hlavy) a naprosto směšné idealizaci knížete Václava vs jeho proradného bratra a současně vraha Boleslava, ze které jsem už jaksi vyrostla.

Červený stan (1969)

Pro ty, kteří znají příběh vzducholodi Italia, může být tento film zdlouhavý a nudný (pro knihomilce doporučuji spíše V říši věčného ledu a sněhu od Fr. Běhounka), Michailovi Kalatozovi šlo ale, spíš než o vyprávění příběhu, o úvahu nad svědomím, charakterem a odpovědností za naše rozhodnutí, která graduje především závěru filmu. Obsazení mě víc než překvapilo (stejně mile jako zaznění českých slov, konkrétně špekáčky :)), ale největší dojem na mě udělala výrazná hudba, jen stopáž je mírně řečeno nadlimitní, takže další film pro dlouhé zimní večery ;).

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Velmi zajímavý příběh dvou znepřátelených rodin, mnohaletá nenávist a její plody, násilí, ale i romantika, divoký západ jak má být (či spíše, jak si ho přejeme), nicméně, zase se nevylepšenou pravdu dozvíte spíše na wikipedii, Amíci to prostě bez úprav neumí, opět musí být jeden za lepšího, hádejte kdo ;/:

Jdi a dívej se (1985)

Nejsilnější protiválečný film. Zajímavý komentář: MIMIC