Philadelphia (1993)

Některé filmy jsou typické pro určitou dobu a točí se jich mraky. Nedávno v kinech okupovali filmy s tématikou Afriky a její vykořisťování (Krvavý diamant atd.) anebo s tématikou Blízkého Východu a terorismu (Království atd.). Na počátku 90.letech to byli filmy o nemocích a pak hlavně o AIDS (ještě mě napadá Zemřít mladý). Jen málokterý film dokázal vyklouznout ze zadané škatulky a oslovit diváka i v pozdějších letech. Philadelphia takovým filmem není. Jedná se rozhodně o chytře zahraný i zrežírovaný, ale v celku jde jen o prvoplánovaný, uslzený, vyděračský kýč. Možná jsem byl ve špatným rozpoložení nebo se ze mě stal neskutečný cynik, ale když Tom Hanks začne "rozjímat" u nějaké pomalé instrumentální hudby, chci ho, co nejsilněji udeřit do obličeje. Philadelphia rozhodně není dobře napsaná. Nejedná se o tvrdý soudní spor ani o boje člověka s těžkou nemocí (to že Hanks jen kulí psíma očima, nevykresluje, že trpí). Proto dávám slabý průměr.

Město Ember (2008)

Konečně po dlouhé době kvalitní dětský dobrodružný film, který se nesnaží pomrkávat na starší diváky různými narážkami, ale záruka toho, že se vrátíte do dětských let. Díky tomu odpustíte i trochu toho nedostatku jménem scénář.

Dokažte mi vinu (2006)

Výsměch všem gangsterských filmů drží nad hladinou jen Sidney Lumet, který snad nikdy nezklame. Ostatní nutí dona Corleona, Montana a další vynikající gangsterky otáčet se v hrobě. Nejenže samotné soudní přelíčení je rozkrájené na jednotlivé úseky bez jakékoliv propojenosti, ale i k samotnému hlavnímu hrdinovi se za celý film nedáří vytvořit jakékoliv poutu.

Hairspray (2007)

Muzikál moc nemusím, ale tahle příjemná a osvěžující směs barev a písniček mě dostala. Ale jak už jsem řekl, muzikál není můj šálek čaje...70%

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Bára Hrzánová tady kraluje, exceluje a hraje svoji životní roli. Proto Hrdému Budžesi odpustíte i absenci gradace děje.

Tajný život včel (2008)

Nehorázná napodobenina Pravidel mošťárny a částečně Purpurové barvy. Celý je to roztáhlý bez špetky emocí. Dementní sestra mě tam doslova štvala. Všechno je plitké a přeslazené jako ta nejlevnější limonáda. Strašná slátanina. Při vzpomínce na tento film dokážu mluvit jen v citoslovcích a ani jeden není pozitivní.

Vzpoura v Seattlu (2007)

Tvůrci se snaží obsáhnout celý problém protestů a nepokojů v Seattlu v necelé 2hodince a tady naráží. Je to prostě nemožné a tak je konečný výsledek úplný opak těchto snah. Na nic se pořádně nesoustředí a tak vznikl film vlastně o ničem.

Kdo zabil elektromobil? (2006)

Suprový manipulativní dokument o tom, jak ropné konglomeráty společně s výrobci aut pohřbili naši záchranu světu. Zpočátku to ještě má grády (hlavně tedy "pohřeb"), ale asi tak od poloviny snímku dochází dech. Bohužel zatím každý Mooreův dokument je o třídu lepší.

Studio 30 Rock (2006) (seriál)

Před 2 lety, když jsem hledal nový komediální seriál, jsem skouknul pilot. Tehdy zůstalo jen u toho pilotu. Nedávno jsem se k tomu vrátil a musím uznat, že jsem tenkrát udělal chybu, že jsem 30 Rock odepsal. V každém díle vždy najdu alespoň 3 scény, které mě odrovnají. A největší podíl na tom má Tina Fey, Tracy Morgan (ztělesňuje nejtypičtější představy o afroameričanech, ale je to dokonalý) a Alec Baldwin (ten si svojí roli přímo užívá). Předností seriálu je i nepředtočený smích (pochopím, že si lidé na to budou muset chvíli zvykat...) a častá nekorektnost (ať už rasová, politická či náboženská) v dialozích. Jen ta Jane Krakowski mi přijde dost otravná (její tupá blondýna/herečka mi leze na nervy).

Chirurgové (2005) (seriál)

Chirurgové jsou jen dalším seriálem o vztazích, který se odehrává v nemocničním prostředí (jaké scénáristické klišé). Bohužel se Chirurgové o ty vztahy jen snaží. Přes veškerou kritiku, kterou uvedu, má seriál nějaké kouzlo, které mě udrželo koukat se až do zrovna probíhající 5.sérii, kvůli kterému ho neodstřelím v hodnocení. První série nás jen navnadí na skvěle napsané postavy a vyhrocené situace. Od druhé poloviny 2.sérii to s charakteristikou všech postav jde do háje. Všichni se chovají vůči svým postavám nelogicky, chtějí se svěřovat komukoliv kdo je v okruhu 100 metrů. A i ty rozhovory o vztazích jsou jen slátaniny (zvláště pak ve finále 2.sérii, kdy jsem začal nenávidět postavu Katherine Heigle a tato nenávist pomalu odeznívala až do té doby, než se na scéně objevil znovu Denny, tentokrát jako její představivost. Tady to scénáristi přestřelili), které na mnoha místech konkurují českým doktorským "seriálům". Od 2.poloviny 2.série až do 5.série (a asi i dál) se žádná z postav nijak nevyvíjí. Často se jedna do druhé zamiluje, pak přes 10 dílů dělá na toho druhého smutné oči a významné pohledy a v 11.dílu mu to vmete do očí, že ho miluje, ale že on je slepý a tak se proto vyspím s úplně někým jiným (tvůrci asi žijí v jiném vesmíru). Jako snad v každém americkém seriálu je tu ústřední pár, který bude spolu a pak se zase rozejde a takhle dokola až úplně do konce. Nesmím opomenout, že si v každém díle navzájem říkají jaký jsou odborníci a nejlepší doktoři na západním pobřeží. Jenže snad v 60% případech při operací jsou to oni, kteří to zkazí. Dále je tu sestra Meredith, která je krásná, ale je taky i na pěst. Hudební podkres jednotlivých dílů není špatný, ale pokud dáte 3 sezóny pomalu na jeden zátah, tak Vám z toho vylezou jen samé "barové sračky", které útočí podle na Vaše city a snaží se Vás citově vydírat. A tohle jsou jen ty největší problémy, které mám s tímto seriálem. Nemohl jsem si pomoct a musel jsem se rozepsat, protože jak mě okolí masírovalo ohledně kvalit Chirurgů a pak přijde taková ledová sprcha, tak se prostě nedivte:-). 50%