• Krátkometrážní

The Hire: Ambush (2001)

Krásně natočený jednoduchý příběh jedné noci, jednoho, tak trochu jiného, taxikáře. Lehce a čistě natočeno, bez extrémně častých střihů, okázalých efektů a nereálných situací (krom závěrečné teatrální exploze, která ve mě vyvolala nostalgicko-pobavený úsměv a vzpomínku na všechny ty filmové honičky a výbuchy aut, co kdy byli natočeny). Přesně tak to mám rád, je vidět, že pan režiséř Frankenheimer má svůj rukopis a občas se při sledování tohoto krátkometrážního filmu nevyhnete vzpomínce na Ronina.

The Hire: Beat the Devil (2002)

Tohle byla jízda, kterou jsem občas nestíhal. Vydržím totiž jen určitý počet střihů za minutu a hodně výrazná barevná stylizace mi taky občas neudělá dobře. Čeho jiného by ale měl být film s Jamese Brown plný, než právě těchto atribut? A princ pekel taky nemůže být žádný suchar. Takže sečteno podtrženo, k tomuto příběhu takovéto zpracování sedí. A za vtípek s Marylin Manson autorům díky, příjemně pobavil.

Steam Team (2004) odpad!

Vtipu minimum, originální nápad žádný, hudba na motivy Tak pravil Zarathustra, animace jak z Toy Story, ale černobílá a než přijde nějaká pointa, už jsou tu titulky. Pokud toužíte po animované krátkometrážní grotesce bez dialogů s mimozemskou tématikou, doporučuji Lifted.

Ruby Rocket, Private Detective (2007)

Animace mohla být jiná, přesnější, výraznější. Dokonce si dovolím tvrdit, že zahrané a umně natočené (něco na styl Mazaného Filipa) by byl celý efekt lepší. Takhle jsem měl dojem, že jenom čtený text v rozhlasu by měl stejný efekt a ten byl... rozporuplný.

The Chubbchubbs! (2002)

Jsou krátkometrážní filmy, které můžu vidět znovu a znovu (Dva mrazíci, For the Birds, Oktapodi, One Man Band, Vincent, atd.). Pak jsou filmy, které mě zaujali zpracováním a myšlenkou (Možnosti dialogu, Logorama, Luxo, Kiwi!, atd.). Třetí velkou skupinkou jsou pro mě humorné oddechovky, ke kterým se ale nevracím a mají jen odlehčit čas (Mater and the Ghostlight, No Time for Nuts...). A přesně sem The Chubbchubbs patří. Animace je taková, no prostě sterilní, a příběh sice hravý, lehký, ale nic nového nepřinášející a zas taková sranda to taky není.

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

O tom, že existuje knižní předloha pro tento film jsem se dozvěděl až po jeho shlédnutí. A abych pravdu řekl, budu si je muset přečíst, protože takový fantasy svět se mi líbí. Film samotný mě pak uchvátil právě tím, co je na něm kritizováno: přímý a jednoduchý příběh vytržený z "dějin" nějakého světa. Vše je ale uděláno tak, aby jste neměli pocit, že vám něco uniká. Prostě víte, že bylo něco před i po a že jste jen nahlédli a trochu okusili. Přesně tak to mám rád. Mám rád, když mě film nutí přemýšlet, domýšlet, bájit a když nechá prostor moji fantazii a pozornosti, aniž by samotný příběh byl nesrozumitelný. Ani "pomalé" tempo mi nevadilo. A abych řekl pravdu, byl jsem velmi rád za absenci vizuálně nadupaných kouzel, soubojů atp. Daleko radši jsem se kochal fantasy světem, který skloubil dohromady antiku, gotiku, orient, středověkou Evropu, dálný východ a já nevím co ještě všechno dohromady. Přímo jsem se kochal prostředím, ve kterém se příběh odehrával. To vše doplněno hudbou, kterou si sice nezapamatujete, ale která vše krásně podtrhne. Na animaci je pak znát příbuzenství s panem Hayao Miyazaki a k filmu se hodí. Exteriéry i interiéry jsou velmi pěkně vykreslené, někdy téměř realisticky, jindy jen tak, aby člověku podráždili představivost. Postavy jsou pak spíše načrtnuty i když se zajímavými detaily a vy musíte nechat fantazii, aby za vás dokreslila zbytek. Sečteno a podtrženo, tento film není pro každého, a jestli je pro vás, nezjistíte nijak jinak, než že se na něj podíváte.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Dílo Terryho Pratchetta mám ve velké oblibě a samotnou knihu Zaslaná pošta jsem několikrát četl. Oproti knize ubylo ve filmu postav a příběh byl pozměněn a zjednodušen, hlavní dějová linie ale zůstala. Musím konstatovat, že většina změn je k dobru věci. Proti první polovině filmu nemám žádnou vážnou námitku, je svižná, přehledná a nenudí. Po požáru Poštovního úřadu ale příběh začne zadrhávat, občas přijde moc rychlý střih a člověk má pocit nastavené kaše a nepřirozenosti. Závěr, který je plný laciné komiky a umělé dramatizace si pak tvůrci mohli odpustit celý a měli se více držet předlohy.Některé efekty mi dokonce přišli až trapné. Celkově ale ve mě zůstaly spíše kladné pocity a tak dávám, sice s odřenýma ušima, čtyři hvězdičky.

Co se děje v trávě (1980) (seriál)

Čtyři hvězdičky za jednoduchou ale pěknou animaci, vhodnou hudbu nebo spíše zvuky a salvy škodolibého smíchu. Pátá hvězdička je z nostalgie. Jak já jen tenhle večerníček miloval...

9 (2005)

Tajemný neznámý svět, vizuálně nádherně zobrazený. Vyprávění příběhu se mi také velmi líbilo. Tomuto filmu nemám co vytknout.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Po první vydařené epizodě, kterou hodnotím na 4 hvězdy, ztrácí seriál čím dál tím více dech a neustále se snaží těžit ze stejného schématu, které ale po třech letech ztrácí na půvabu a začíná nudit. Přesto se ale stále jedná o příjemnou podívanou na volné chvilky.