• Krátkometrážní

Johnny English (2003)

Pro mě vtipnější, zábavnější, hodnotnější než dvojka. Sice to tam kazila Natalie Imbruglia, neumí ani hrát, a navíc je podle mě fakt ošklivá. Ale za to tu byl Malkovich, který si taky ze sebe dělal parádně srandu, a hlavně byl Englishovi celkem vyrovnaným protivníkem. O Atkinsonovi snad ani netřeba mluvit. Ten chlap je prostě génius! Jeho obličeje, gesta, pohyby, prostě ON je geniální. Stojí a padá to celé jen na něm. A podle mě odvedl opravdu slušnou práci, a já se dobře bavila. Příběhem to nijak nepokulhává, odsýpá to docela slušně - tak ano, jsou tam i méně vtipné fórky - ale celkově je to dost dobrá komedie. Navíc se pobaví menší i větší, a to je u komedií v dnešní době velké plus. Zasmála jsem se do syta.

Nesprávná truhla (1966)

Parádní parodie. Peter Cook a Dudley Moore jako dvojka ne příliš moudrých bratranců, Michael Caine jako až příliš ctnostný a šlechetný hrdina, spolu s Nanette Newman jako příliš stydlivou, vznešenou a paranoidní hrdinkou. Bavila jsem se od začátku, až do bláznivého konce. Plus to mě potěšili staří pánové, jako vlastníci tontiny, v čele s Johnem Millsem. Je to vtipné, parodické, nečekané, nepředpovídatelné, a hodně hodně bláznivé. Strašně mě to bavilo, protože mimo vtipné dialogy, byla pořád nějaká akce. A zvláštně scéna kdy se prvně políbí Julia a Michael je naprosto perfektní. Samozřejmě že jsou tam i zápletky jako ze staré grotesky, ale celé to má takový nádech, takže to do toho naprosto sedne. Navíc nastávají i neobvyklé situace, a objevují se šílené postavy a osoby. A navrch člověk může čekat opravdu notnou dávku černého humoru. Peter Sellers je už pak jen třešní na dortu. Podle mě nadčasová komedie, která mezi novými nemá srovnání.

Země bez zákona (2012)

Tom Hardy a Gary Oldman. Tihle dva chlapíci byli důvod proč jsme na to vyrazili s jistou partou do kina. A kvůli nim to určitě stojí za to, i kdyby za nic jiného ne. Já normálně nevyhledávám filmy jako je tenhle, na mě je tam té brutality poněkud moc. Ale zase, tím to splnilo svůj účel. A tím, že se tohle skutečně dělo, to bylo o to děsivější. Vždycky mě fascinuje co všechno si lidi nevymyslí, aby si mohli navzájem dělat dokonalé peklo. Hardy je ve své roli strašidelně dech-beroucí. Mě vadila postava kterou hrál Shia, protože mi přišla zidealizovaná. A vzhledem k tomu, že film se snažil být důsledný v tom, že to bude tak, jak to bylo doopravdy, mi tohle přišlo jako trik na diváky. Trošku té habaďůry abychom měli s kým sympatizovat. A to mi vadilo. Nahá scéna byla taky trapná, a úplně zkazila celý pěkný dojem jaký měl člověk z celého filmu. Je to zajímavé jako odstrašující případ. Je to docela zábavně děsivé, ale mohli ubrat toho idealizování vrahů-hrdinů. Hlavní záporák (pokud nepočítáte mezi záporáky úplně všechny - což by se dost dobře dalo) byl trošku moc prvoplánový, což celému snímku dalo trochu komický nádech, a to byla podle mě taky nechtěná chyba. Takže něco dobré, něco ani ne.

Muž, který chtěl být králem (1975)

Strašně pěkná podívaná! Kipling přišel sice s běžným, ale stále aktuálním nápadem. A John Huston to převedl do filmu a udělal to opravdu pořádně - krásně ve velkém. To, že Connery s Cainem jsou dlouholetí přátelé, a že je Huston nechával aby to hráli podle toho jak to cítí, a v podstatě je nerežíroval, udělalo pro tenhle film strašně moc. Nejde jen o to, že ve filmu jde hlavně o ně dva, ale není to jen tak herecká estráda, protože tenhle film má myšlenku. A navíc strašně zajímavou. A opravdu skoro každá scéna je hodně působivá, zajímavá, děsivá, vtipná nebo jednoduše skvěle natočená. Myslím si že je to opravdu hodnotný snímek, ať už má ty dva páni člověk rád, nebo ne (když je má rád tak ještě o to víc). Protože každý náročnější divák si tu přijde na své, protože film toho má opravdu hodně co nabídnout. Pro mě to byl opravdu příjemný zážitek, plný nezapomenutelných momentů.

Tichý hlas (1998)

Chcete Michaela Cainea v neobvyklé roli? Dejte si Little Voice. Tady on sám jen potvrzuje, že je herec který zahraje cokoli. Obvykle ho vídáme v rolích elegánů, gentlemanů, nebo alespoň mužů budící nějaký respekt. Tady je to úplně jiné. Trochu mi na filmu vadilo, že se tvářil, že to bude takový ten film o tom, jací jsou lidé doopravdy, akorát že se podle mně do toho moc nutil. Bylo to uměle neumělé. Brenda Blethyn, její nevznešený přízvuk, a naprosto bezchybné hraní bylo opravdu zajímavým zážitkem. Mladá Jane Horrocks mi sice trochu brnkala na nervy svým hodným kukučem, ale ve své postavě byla opravdu dobrá, a její imitace - klobouk dolů! Musím ale uznat všem hercům co se tu objevili, ať už je mám ráda nebo ne, že byli prostě skvělí. K tomu všechny mé oblíbené hity, všemožné, možné i nemožné akcenty které mě tak baví poslouchat, a samozřejmě nakonec Cainovo pěvecké číslo s Orbinsonovou písní It's Over. Není to film který by nějak zasáhl, i když se o to nesmírně snaží, ale je to film který je dobrý z mnoha důvodů vidět.

Okamžik vyzrazení (1974)

Tak to se mi nelíbilo. Ano, Michaelu Caineovi to v téhle roli sluší, ale otázka je kde ne. Ostatní postavy taky nebyli špatně zahrané. Ale ty díry v logice! Proč se tohle celé dělo? Jistě, kvůli diamantům, ale proč byl do toho zatažen Tarrant když i sám hlavní záporák potvrdil že neví proč to je, to fakt nechápu. Navíc mi vůbec nebylo sympatické jak nakonec naběhl do mlýna, a všechny ty únosce tam pobil. Tak samozřejmě, unesli mu dítě. Umím si živě představit že to dokáže pořádně naštvat, ale když nám ho ukazují jako hlavní hrdinu sympaťáka, mají se v té linii držet. Zabíjení přece není je tak, to ať se nám fakt filmem nesnaží vyvracet. Nevadilo mi že tam bylo málo akce, tempo i režijní práce mi celkem vyhovovali, ale příběh a scénář to prostě mělo strašně hloupý. A to nejvíc film ovlivnilo, takže nakonec je z toho strašně slabý film.

Gambit (1966)

Gambit je zkrátka Gambit. Na začátku se mi už už chtělo načít vzdychat nad nesmírnou neoriginalitou, jenže po dvacáté páté minutě přišel naprosto perfektní obrat. Všichni známe že situace, které si sami nejdříve představujeme v hlavě, jsou potom v reálu naprosto odlišné než naše představa. A to byl základní, a nesmírně originální vtip této senzační komedie. Hlavní trojice hraje opravdu dobře, a sice MacLaineová není zrovna má oblíbená herečka, přesto je jako Nicole nenahraditelná. Herbert Lom je klasik, a Michael Caine je tak dobrý a přesvědčivý jak ho známe. Konec bylo to takhle - nebylo to takhle je opravdu hodně povedený, a doopravdy humorný. A právě tím že charaktery a postavy působily opravdově, a celý příběh si nahrál na žádnou super špionážní akci, je z toho snímek více než dobrý. Pěkný film který vás nejednou překvapí.

Alfie (1966)

Kam se hrabe Joker, Hannibal, Freddy Krueger, Norman Bates, všichni hnusní zabijáci, krvelační vrazi a bezcitní prznitelé. Alfie s přehledem vyhrál post největšího filmového padoucha. Za každé jedno slovo které vyjde z jeho úst, mu máte chuť něco provést. Sice má dokonalý obličej Michaela Caina, ale všechno ostatní na něm je neskutečně nesympatické. Právě možná i tak strašné věci, které dělá a říká jeho osobním roztomilým způsobem, jsou o to hroznější. Alfie není ani zdaleka romantickým filmem. Jde o docela slušně podané drama, s tím nejlepším obsazením jaké si dokážete představit. Všechny jednotlivé scény jsou velmi vkusně a zajímavě natočené, a každé Alfieho otočení ke kameře působí jemně vtipně a zároveň intimně, jako by se divákovi svěřoval. Sice jsou tam vtipná místa, ale celkový dojem z filmu je smutný, a studený. Ale v tom krásném slova smyslu, kdy si člověk uvědomí, že věci se nikdy nedějí náhodně. Na konci i přes to, že jsem Alfieho nesnášela od prvního záběru, mě ho bylo svým způsobem tak nějak líto. Právě proto, že to bylo tak šikovně a nejednostranně natočeno. Velmi povedený film který jsem viděla více než jednou, a určitě to za to stálo.

Sedmkrát žena (1967)

Jak to u povídkových filmů bývá, některé jsou povedené, některé méně. Například ta s Peterem Sellersem byla hodně milá. Krátká, stručná, přímá, a zároveň úderná. Pak třeba ta o letušce která nahá čte poezii mi přišla poněkud ulítlá, a bez vyššího smyslu. Za to ale zase ta s Lexem Barkerem o přehlížené manželce na mě nějakým zvláštním způsobem udělala dojem. Ta s Arkinem byla docela originální, a ta o manželce co se chtěla pomstít mužovi za nevěru poněkud nezáživná. Ta o paničkách které se chtěly ukázat v nejlepších šatech poněkud poťouchle ironická. Nakonec to ovšem docela příjemně završila povídka s Michaelem Cainem. Celkový dojem ovšem z povídek byl poněkud průměrný, kdybych hodnotila jednotlivé povídky, vypadalo by to jinak. Takhle hodnotím celkový dojem. A je to sice milý, ale jinak zcela zapomenutelný film.

Slídil (2007)

Tohle je jak špatná parodie. Remaky jsou nezdravé. Kenneth Branagh je úžasný režisér, ale v tomhle případě dostal asi kyjem po hlavě. Fraška s homosexuálními narážkami, nesympaticky přeslazeným Judem Lawem (Mrzí mě to, ale jeho fakt nemůžu vystát) a s poněkud podceněným Michaelem Cainem je jako výsměch původnímu Slídilovi. Za začátku se to ještě zdálo být celkem originální, jiné a zajímavé, ale čím více minut přibývalo, tím horší to bylo. Když pak nasadili Cainovi náhrdelník a náušnice, nevěděla jsem, jestli se mi chce brečet nebo smát. Pinter poněkud přestřelil stejně jako všichni zúčastněný. Je to zabití dobrého díla.