• Krátkometrážní

Soumrak bohů (1969)

Docela drsné. Visconti má u mě nesmazatelný černý bod za Smrt v Benátkách. Tak strašný film mě nepotrápil už dlouho. Ale musím říct že tímhle si to u mě trochu vyžehlil. Výborný nápad, sice poněkud megalomansky natočený, ale já mám pro megalomany slabost ;) Skvělé herecké výkony - všichni skvělí, ale extra poklona pro Ingrid Thulin. (kéž by se tam jen nesvlékala....) V první chvíli mi to připadalo nějak přestřelené, pak mi ale došlo že Visconti to viděl jako prototypy, ne jako skutečné lidi. Snažil se film zachytit jako celkový dojem, ne jako příběh jedné rodiny. Velmi působivé, velmi hnusné, a v poněkud zvráceném slova smyslu hravé. Chtěl tím říct "nějak takhle to vypadalo, nějak takhle to vypadá" a myslím že měl docela pravdu... Zajímavé.

Grandhotel Budapešť (2014)

Příjemná, wesandersonovská oddechovka. Ale nechci psát zase to samé co ostatní. Byla jsem na tom v kině s tátou, a bylo to moc příjemné. Velké překvapení pro mě byla úroveň hereckých výkonů, Tony Revolori - na jedničku. Ralp Fiennes - velmi vtipný a na úrovni. Všichni ostatní to samé, hodně příjemně a profesionálně zahrané. Jediné u čeho mi malinko trnulo, byl Willem Dafoe, ale budiž. Přece jenom celý film byl velmi stylizovaný, a pohádkový, takže mi tam taková ta lehká parodická přestřelenost nevadila. Stejně tak jako že hlavní hrdina vlastně hlavního záporáka zabil, protože celý film byl na úrovni groteskní pohádky, o realitě se skutečně nedalo mluvit. Líbila se mi originalita celého nápadu, a pak samozřejmě ta jeho svojskost. Je obdivuhodné, mít svůj styl a udržet si ho. Hodně pěkná byla hudba, a nic mi tam vyloženě nevadilo, což se opravdu často u filmů nestává, zvláště u těch nových. Povedené.

Tvář (1958)

Krásný film, doporučený, a o to lepší. Bergman ukazuje svojí tvář, a zejména tvář naší společnosti. Velmi promyšlené, fikané. Max Von Sydow je skvělý herec, a ostatní mu ale výborně stačí. Temností jen dává důraz na věci které chce říct, depresivnost jenom podtrhuje atmosféru. Velké, a příjemné překvapení.

29 a ještě panna (2007) (TV film) odpad!

Němci v akci, co dodat... Proč se na to vůbec dívám? Dobrá otázka, zamyslím se nad tím!

Kytice z tisíce a jedné noci (1974) odpad!

Absurdní úchylárna kde se láska vyznává tak, že ve spaní někoho znásilníte. Pasolini je fakt dobrej týpek, a jeho filmy mě něčím opravdu zajímají, protože takovýhle pohled na lásku, manželství, sex, morálku a vztahy jsem asi nikdy v životě neviděla. Něco jako zlý sen. Zajímavá zkušenost tohle vidět, ale ve všech směrech radši ruce pryč!

Sviňák (2013)

Úplná blbost! Těšila jsem se na pořádně drsný, Skotský trhák, a nakonec to byla poučná Americky sentimentální hovadina. Jenom se tam hodně nadávalo, píchalo a šňupalo. Ale výsledek je stejně přizdisráčskej a o ničem. McAvoy se vyřádil, předvedl svou typicky Skotsky vypracovanou postavu, třikrát si zabrečel až mu tekly skutečné slzy, a hraní ho nesmírně bavilo, jako obvykle. Jinak to byla ale hovadina, bez hlavy a paty, vycucaná z prstu - a teď budu spoilerovat - se závěrem detektivky jako : On byl transvestita, ale protože byl svědkem vraždy když byl zrovna v "převlečení" nemohl vrahy zatknout. Bullshit! Jeden velkej bullshit.....

Svět podle Garpa (1982)

Patetický, ošmikaný od všeho zajímavýho, uhlazený, nepravděpodobný, líbivý. Opět další zklamání. Kniha je to dokonalá, film je to podprůměrný. Hodně se mi líbila Glenn Close v roli Jenny, ale jinak se mi vesměs nelíbilo nic. Filmaři nikdy neumějí to, co umí dobrá kniha. Nevystižená atmosféra, nevýstižný obsah. Hrozně přímočaré, prohlédnutelné. Hlavně ať si lidé nemyslí, že když nečetli knihu ale viděli film, že ví o čem to je. Je to totiž ve skutečnosti o něčem úplně jiném. Z knihy ve filmu zůstala hlavní kostra a jména, jinak nic moc. Čekala jsem toho víc, hlavně že si musel scénárista vymýšlel svoje nápady.....

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) odpad!

Přeceňovaný odpad. Četla jsem knihu, a byla jsem nadšená jako nikdy, rozhodla jsem se, že to doplním i filmem. Přišlo velké zklamání, nebo ani ne tak zklamání, protože jsem věděla že to bude špatné, ale spíš naštvání, protože to bylo ještě horší než jsem čekala. Miloš Forman tu knihu vůbec nepochopil. Vypustil důležité pasáže, vypustil důležité postavy, a hodil tam líbivý, univerzální směr pro každého. Proto taky sklidil všechny ty Oskary. Jack Nicholson je odpornej chlap, který nemá nic společného s postavou McMurphyho. Celý příběh byl osekán, upraven, zprůměrován a byl oproštěn od myšlenek, originálních prvků a čehokoli kompromitujícího, čeho je kniha plná, aby Forman a Nicholsonem a s celou partou dostali jen příjemné pohlazení. Vůbec se nedivím že se na to Kesey nechtěl ani podívat. Náčelníkovi nedali skoro šanci se projevit, jinak ale jeho představitel je perfektní. Pak ještě určitě oceňuji Brada Dourifa. Ale jinak sestra špatná, obsazení špatné, scény špatné, logika špatná. Zkrátka všechno špatně.

Rocky Horror Picture Show (1975)

Propána co tohle bylo? Vtipné ani trochu, šokující možná, ale určitě ne zajímavě ani vtipně. Nuda, nemá to hlavu ani patu, a vtipy zkrátka nejsou k smíchu. Hudba je nezapamatovatelná a nezajímavá. Jedna hvězdička za překvapivě dobrý hlas Tima Curryho. Ale jinak je to k ničemu.

Petrolejové lampy (1971)

Dost zajímavý film. Mně se dokonce v hlavní roli líbila Janžurová ještě více než Čepek. Normálně ji dost nesnáším, hlavně v komických rolích, ale byla tu moc příjemná. Dokonce se mi občas zdála i vyloženě hezká. Hrála to netrapně, a přesto výstižně. Velmi příjemné překvapení. I Čepek byl samozřejmě velmi dobrý, ale nepřišlo mi to až zas tak výrazné. Kostýmy byly až na výjimky velmi povedené, některé scény byly jako z Monetova obrazu. Mělo to typické pro Herze nemluvené pasáže s napínavou hudbou, a bylo to dost šikovně natočené. Samozřejmě scény s promenádou byli hodně pěkné. Pro mě to bylo zajímavé, a příjemné překvapení.