Oni žijí! (1988)

In Carpenter we trust. Zabudnite na fejkovú rebéliu Fight Clubu a pustite si radšej tohle.

The Greatest (1977)

Ali hrá Aliho vo filme o Alim. Nie je to síce žiadna super pecka, ale rozhodne to prekonáva Mannov pokus. Navyše, hrá tu Borgnine, má to rýchlejší spád i dynamiku a stálo to celé o 100 miliónov dolárov menej.

Muhammad Ali: The Whole Story (1996) (TV film)

Lepší a kolosálnejší (348 min.) dokument o najväčšej športovej legende všetkých čias neexistuje!

Ali (2001)

Tento film absolútne postráda náboj a energiu. Keď si pozriete dokumenty o Alim, tak zistíte, že archívne zábery, či už z ringu alebo mimo neho, sú doslova elektrizujúce. Nič z toho však v Mannovom filme nie je. A pritom herecky je to fajn. Sorry, ale tohle je hollywoodska pásová výroba, ktorá ma nikdy nebude baviť.

Chladnokrevně (1967)

Nadčasová pecka! Dokonca aj Scott Wilson tu predvádza Edwarda Nortona v 30-ročnom predstihu.

Nespoutaný Django (2012)

Tarantino je na poli westernu rovnako sebaistý ako medzi lovcami nacistov a pridáva do zbierky ďalší masterpiece. Opäť ponúka brilantne vypointované dialógy, hlášky a komiksové krviprelievanie. Hlavné herecké trio bez chybičky, obzvlášť magor DiCaprio. A Quentinove buranské cameo potešilo.

Hra smrti (1978)

Vypočítavá špinavosť hodná odpadu, pretože sa to tu hemží dvojníkmi Brucea Leeho a ešte do toho hrá Barryho otravná hudba (zlatý Lalo Schifrin!). Ale vyťahujem na dve hviezdy za bitku s Kareemom.

Dredd (2012)

Priamočiare, bez odbočiek, s excelentnou hudbou a opojnými spomalenými pasážami. Obsadenie vskutku parádne. Karl Urban je omnoho lepší Dredd ako Stallone a záporáčka má gule. Režisér Peter Travis ide na plný plyn a valcuje nás ako Carpenter za mlada. Jedno z najlepších sci-fi béčok za posledné roky.

Lemmy Forever (2010)

Hodne fajn, ale mohlo to byť aj lepšie. Je to viac pohľad do zákulisia a Lemmyho súkromia, než ucelený dokument o rockovej legende. Počítajte s tým, že vám hodne hovoriacich hláv povie, aký je Lemmy god a prezident galaxie. Obzvlášť Lars Ulrich a Dave Grohl sa blysnú svojou povestnou idiociou a pózerstvom. Ak chcete naozaj preniknúť do mysle pána Kilmistera, prečítajte si vynikajúcu autobiografiu White Line Fever.

Johnny Guitar (1954)

Geniálne dielo o dvoch lesbách, ktoré si medzi sebou vybavujú účty skrz bandu "vykastrovaných" figurantov, z ktorých najväčší drsan Sterling Hayden vyhráva balady na gitare... Mimochodom, Joan Crawford bola fakt úchylná maska a hodila by sa do filmov Davida Lyncha. Z očí jej ide niečo hodne zvrátené a perverzné.