Zbav nás všeho zlého (2006)

Takéto silné emócie dokáže vytvoriť len sám život. To, že je cirkev mafiánske zoskupenie s jediným cieľom a tým je zarábať vie mnoho ľudí. Mnoho je ale aj tých, ktorý slepo veria jej čistote a dávajú jej obrovskú moc. Moc, ktorá stojí dokonca nad zákonom. Keď sa už chce cirkev tak dištancovať od okolitých svetských vecí, prečo nezaviedla povinnú kastráciu farárov? Niečo na spôsob obriezky v židovstva, s ktorého pôvodne vzišla. Praktiky ktoré sú bežné v podobne hierarchicky fungujúcich drogových organizáciách fungujú aj tu. Nehľadiac na obete z radov zákazníkov obchody frčia ďalej takže nič sa nestalo, nikto nič nevidel a prípadne sa zaplatí mlčanie. Je smutné, že oči mnohým otvorí až rodinná tragédia. Jeden za všetkých, všetci za jedného...koľkých miništrantov skrýva potom vo vatikánskej kopke herr Sweinzinger? Do pekla pôjdu všetci papeženci bez rozdielu! Hnus!

Jak zabít člověka (2008) (TV film)

Pri podobných typoch dokumentov nejde ani tak o samotné spracovanie. Kamera, strih, hudba či iné technické veci idú ďaleko za myšlienkou ktorou sa samotný dokument zaoberá. Tak je to aj v mojom prípade. Som za trest smrti! Som za neľudský trest smrti! Amnesty International si môže hovoriť čo chce, ale človek, ktorý je odsúdený k smrti za mučenie, vraždu, pedofíliu, kanibalizmus či iné ohavné zločiny by mal trpieť, ako trpela jeho obeť. Chápem že bičovanie, ukrižovanie či upaľovanie po sebe zanechá veľký svinčík, ktorý sa musí upratať, ale veľké muky a akú takú satisfakciu pozostalým vedia navodiť aj vnútrožilovo podané svinstvá. Tento film nám však tvrdí niečo úplne iné. Nestavia trest smrti do pozície odstrašujúceho príkladu, ale len nejakého vyššieho levelu väzníctva. Stavia trest smrti na úroveň nedeľného obeda, kedy s plným žalúdkom šťastne odpadneme pred telkou. Ak sa vám podobná predstava o smrti človeka, ktorý znásilnil, zmlátil a nakoniec zabil vašu dcéru zdá adekvátna jeho činu je dokument pre vás ako stvorený.

Pablo Escobar: Kokainový král (1998) (TV film)

Zasa jeden výborný dokument o človeku, ktorý išiel za svojím snom aj cez mŕtvoly. Opäť dokument o tom ako každá vláda diskriminuje živnostníkov. A opäť dokument, ktorý je až príliš krátky, aby dokázal podrobnejšie zmapovať "charitatívnu" činnosť kráľa šňupačov práškového cukru. Dokument sa skôr zameriava na zločineckú odnož chlapcov od drogového fachu než samotnou logistikou a portfóliom ponúkaných služieb. Je jasné, že aj tento vedľajší produkt tohto podnikania bol spracovaný celkom zaujímavo a obstojne. I keď na začiatku nám bolo vysvetlené, že Pablo Escobar bol v mnohých ohľadoch výnimočný, tento dokument o ňom vyznel až priveľmi povrchne a ku koncu vyznel ako tuctový gangstrík, ktorých behá po svete v každej sfére na tony. Streľba, bomby, zastrašovanie, vraždy bla bla bla o drogách absolútne minimum informácií. Návod ako spraviť kariéru tu bohužiaľ nenájdete, ale ak ste chytrý a už na vrchu získate návod ako sa udržať a akých chýb sa vyvarovať.

Mučedníci (2008)

Vytvorte si svojho vlastného bojovného pokémona! Možno som staromódny alebo nenapraviteľný romantik, ale bolestné výkriky mučenej ženy mi erekciu nenavodia. Na druhú stranu neexistuje lepší spôsob ako si podmaniť srdiečko svojej milej než ju priviazať reťazou o šporák. Kanadsko-Francúzka spolupráca a pokus o konkurenciu ázijských úchylárien pre veľmi úzke publikum vyšla. Nielenže myšlienka sebapoškodzujúcej schyzofrénie je už sama o sebe silná s ukážkami surového a účelového násilia sa môj zrak neraz odvrátil na stenu a pacifistická myšlienka zbehla navštíviť "šťastné miesto". Od druhej polovice a vyslovenie teórie cieľového vytvárania pokémonov to však išlo s filmom už dole vodou. Aj senzitívnejší človek si po hodine vytvorí nejakú rezistenciu na násilné scény a od tohto bodu už film nemá čo ponúknuť. Zbehlejší diváci v podobnom žánri aj skôr, čiže teória o odpadávaní počas projekcie môže byť na mieste. Hľadať nejakú hlbšiu myšlienku či alegórie je ako hľadať logaritmus na makovom posype. Samozrejme, kto hľadá nájde. Chem byť naivný a tak stále verím, že cieľová skupina divákov ostane len pri vizuálnom ukájaní sa bez potreby okúsiť stekanie teenkynej krvy zo svojich hánok.

Kořen všeho zla? (2006) (TV film)

Asi v piatich rokoch som sa opýtal niekoho z rodiny, kde v časovej osi sa nachádza Ramapithecus. Bolo mi odpovedané, že až za Adamom a Evou. Už vtedy mi to nejak nesedelo. Postupne mi to však došlo a začal som používať namiesto slova "náboženstvo" slovo sekta. (BTW. práve som ho opätovne použil po niekoľkých rokoch). Som rád, že sa mi dostalo veľmi slušného vzdelania a myšlienky akýchkoľvek siekt som zavrhol. A presne o tomto jave je aj tento dokument. Viera vychádza z nevzdelania, chudoby a nemenných konštánt. Kam sme sa posunuli oproti stredoveku? Zredukovali sme mnoho bohov len na jedného, vedieme neustále sväté vojny a zabíjame v mene 2000 rokov starých textov či upaľujeme inteligenciu. Tento dvojdielny dokument poukazuje z najväčšej časti na vymývanie mozgu v mene džízusvovského boha. Však prečo aj nie? Keď je jediný spoločník, ktorý nepýta províziu. Rozpor veda viera je tu na pretrase a chabé zajakavé argumenty slepých oviec sú až k smiechu. Ďalši zo série dokumentov, ktoré pracujú s nádhernou myšlienkou. Dokým bude iracionálna predstava fungovania sveta, nebude tu nikdy dobre.

Geneticky modifikované potraviny (2008) (TV film)

Chcete spasiť svet? Chcete vyriešiť napríklad hladomor v Afrike? Máte tri možnosti. Postavte zbrojovku, vypáľte hektáre pralesa alebo začnite modifikovať rastliny. Výstrely do sveta počuteľné niesú, dym zaznamenajú dredáči pri nedeľnom obede a pokrytecky odkroja zo sójového rezňa, ale červený šalát pobúri celú spoločnosť. Dokument tak isto odkrýva nádhernú historickú paralelu ktorá sprevádza slovo "revolúcia" v priebehu dejín. Aj v 18. storočí vybehli ľudia zo svojich manufaktúr a začali rozbíjať priemyselné stroje. Tak isto aj dnes farmári vybiehajú spoza záhonov pesticídmi striekaných rajčín a lámu lány škodcom odolnej pšenice. Ďalšia otázka vyplývajúca z obrázkov je samotné globálne pokrytectvo. Žerieme hambáče v mekáčoch, 14.Februára ideme do ružovej, 31.Októbra do masiek, ale pestovať R2D2 kukuricu? To nie! Pritom za morom ju už 10 rokov ručne okopávajú i tí najposlednejší sektári, a to sú 20 rokov za opicami... Zaujímavý dokument, ktorý si však berie na svoje plecia príliš ťažký náklad. Za úbohých 53 minút zvládnuť tak obšírnu tému sa jednoducho nedá. Preto je mnoho problémov a vyplývajúcich otázok strašne plytko rozobratých. No na vnesenie do problematiky dobrý. Čiže za 3*.

Rivalové (1996)

Som človek, ktorý dobrovoľne sleduje filmy automaticky radené do "čiernych" raitingov. Som človek, ktorého mnohí neznalí pomerov môžu považovať za filmového masochistu. No je málo vecí, ktoré mi dokážu zdvihnúť mandle. Jedena z nich je asi najmenej talentovaný a najmenej sympatický herec ktorý sa kedy objavil a pravdepodobne aj objaví na filmovom plátne. Áno reč je o Adamovi Sandlerovi. Preto dopredu upozorňujem, že koment bude predpojatý! Happy Gilmore je ďalší zo série filmov s neustále sa opakujúcou dejovou líniou. Neúspešný outsider získa v niečom skill, stretáva príbehového soka, ktorému preberie babu. Pár dejových odbočiek, pokusov o fóry a záverečný francuzák za burácajúceho orchestru. Takýchto filmových klonov chŕli Hollywood ročne na tony. A zakaždým je to len zbytočné plytvanie filmového materiálu. Tak v čom je tu zmena? V ničom, ale tie dva vydarené fóry možno niekomu budú stáť za ryhu na harddisku. U mňa to však nevyhral a prípadná reprojekcia neprichádza v úvahu!

Barbar Conan (2011)

Čím skáčem? Asi najčastejšia otázka ktorá rezonovala v mojej hlave počas celej projekcie. Ak by na začiatku namiesto ozubených kolies od LionsGate vyskočilo známe logo od EA dal by som ruku do ohňa, že sledujem časovo prepísknutý trailer na nejakú RPG adventúru. Keď som si asi v polovici filmu uvedomil, že barbara neovládam začal som si užívať celkom slušné jatka. Krv strieka, mozog ostal na schodoch a Conan šermuje ďalej. Apropo Conan. Konečne niekto kto vyzerá drsne a dá sa mu rola kus uveriť a charizmou dostál menu svojej postavy. Nieje to presladený blonďatý metrosexuál dobývajúci Tróju, čiže fanúšikovská základňa 13. ročných pubertáčiek nebude Jasona ospevovať na sociálnych sieťach. Je vidieť, že režisér si doprial bohatú nádielku počítačových efektov. Sú všade a jedinú absenciu majú v obligátnej sexuálnej scéne. Nechcem byť prehnane kritický, ale posledný level bol veľmi jednoduchý a záverečný súboj vyznel akoby v skrátenej verzii. Do teraz som nemal tú česť s pôvodnou arnoldovkou, čiže nemôžem porovnávať, ale z tohto sa vykľul čistý priemer, na ktorý sa vraví: "Videl som to, ale nepamätám si o čom to bolo".

2012: Supernova (2009)

Tieto Asylum hobbyfilmy strácajú na svojej kvalite akonáhle nieje v názve slovo MEGA. Presne tento veľký deficit zasiahol aj Supernovu. Nieže by asylumáci stratili zo svojho šarmu, ale čo i len minimálny pokus o serióznosť skazí snímku celkový dojem. Dojem vybudovaný na výprave počítajúcej asi 10 pseudohercov, na vesmír likvidujúcom stupídnom námete či už kultových počítačových efektoch. Je jasné, že aj MegaSharky, MegaPirane či MegaPythony niečo stoja. Preto sa natáčajú podobné jednorázovky priživujúce sa na čoraz väčšej panike ohľadne čísla 2012. Mimochodom 2012 bolo umne marketingovo vsunuté, nakoľko sa v samotnom filme ani raz nespomína. Preto mayista či hľadač podobne znejúcej emmerichovky v záchvate nákupnej horúčky teoreticky siahne aj po tomto dífku. A o toto tu práve ide! Je jasné, že aj tieto skvosty musia mať svojich divákov. Ja sa medzi nich hrdo hlásim. No na Megaväčšie kultovky skrátka ani zďaleka nemajú.

Green Lantern (2011)

A je to tu! Ďalší neohrozený bojovník ktorý zachránil svet a získal babu. Tentokrát zelený. Papierový aj celuloidový Green Lantern vsadil na kradnutie fanúšikov. V prvom rade tu máme fešáckeho borca v obtiahnutom svetielkujúcom neopréne, čiže teplé fronty a chorobní gambleri sú podchytení. Lietame s maskou na ksichte. Panici zahrabaný v labyrinte komixov, porna a krabíc od pizze sa pridávajú v húfoch. S prsteňom to chlapci vyhrali u tolkienovcov a neobmedenou predstavivosťou u thronovcov. A takto podobne môžeme pokračovať ďalej. Snaha o zaujatie však naráža na veľké nepochopenie, pretože celá akcia je natlačená do samotného záveru. Hydrocefelický zloduch dostal až trestuhodne malý priestor. A v koho prospech? Nejaký prd vo vetre s charizmou prdu vo vetre. Áno najväčšia slabina filmu tkvie práve v uprednostnení nezaujímavého záporáka. Všetko ostatné by teoreticky klaplo. Komixové adaptácie nemusím. A podobné snímky ma v tom len a len utvrdzujú.