Private Gladiator II: Město neřesti (2002)

Ja fakt neviem ako mám hodnotiť toto porno. Mám mu dať hviezdu za to, že som sa vzrušil? Alebo si mám všímať veci, ktoré robia serózny film filmom. Je pravda, že je tu jasné priblíženie k serióznosti, a sú tu aj nejaké počítačové efekty, ale všetko vyznie až smiešne, keď Marcus Aurélius lámanou španielčino-taliančino-angličtinou pošle stráže preč, pretože už naňho čakajú, respektíve už bez neho začali, dve otrokyne. Marcus Aurélius sa aspoň po anglicky snaží, no ostatní to majú očividne na háku a radšej sa nechajú dabovať. Dabing porna je ďalšia humorná vec, ktorá nás sprevádza počas celého "filmu". Slová "omnoho výpravnejší", ako jednotka ma navnadili aj na jej zhliadnutie. Je síce pravda, že je tu pár komparzistov, ktorí sa do hardcore scén vôbec nezapoja, no pravdepodobne sú to len prezlečený členovia štábu. Beriem, do výpravy sa to tiež zarátať dá. Je to porno s náznakom deja. Čo viac o tom treba napísať?

Mlčení jehňátek (1991)

Toto si vypijem, ale jednoducho nemôžem ísť vyššie. Čo vo filme funguje? Jednoznačne herci. O tom sa nemý význam baviť. Avšak jednoznačne nad nimi sa vznáša Hopkins, ktorý podáva výkon nie z tohto sveta. Jeho monotónny hlasový prejav sám vytvoril dojem chorej mysle a mne takmer dvojhodinovú husiu kožu. Pri dialógoch som miestami až zatajoval dych. Vo filme tiež funguje kamera a hudba, ktorá dopĺňa celú tú depresívnu tému. Čo však u mňa nezapôsobilo, a čo mi bráni vyrukovať s najvyšším hodnotením, ktoré som Se7en bez váhania udelil? Je to celková atmosféra a samotné vtiahnutie do deja. Možno to bolo na mňa až moc kvalitných pošahancov v jednom filme naraz. Možno až hanebné nedotiahnutie dosť významnej časti deja. BACHA SPOJLER! Tak nám ušiel, no a čo. Máme na muške aktuálnejšieho úchyla. Avšak nikdy nebudem ľutovať, že som svoje tisíce hodnotenie a päťstý komentár venoval práve tomuto snímku.

Ďáblův advokát (1997)

Highway to Hell! Ten diabol, ktorý mi sedáva na ľavom ramene a nahovára ma na zlé veci dodnes nemal tvár, odnes je to Al Pacino. Moralizovanie od začiatku do konca. Nielenže kvalitne vybraté prostredie právničiny, ktorá už sama o sebe má v mnohých očiach bezchrbticovú až diabolskú povesť, ale i výborné herecké výkony robia snímok rozhodne hodný aj niekoľkonásobného zhliadnutia. Nedá mi nevyzdvihnúť však Charlize, ktorej postupné zošalievanie bolo až učebnicové. Celkovo je film ako na hojdačke slabé chvíľky striedajú extrémne silné. Táto nevyváženosť bráni najvyšším hodnoteniam. Nebyť hereckého obsadenia bol by film jednoznačne nižšie. O záverečnej respektíve predposlednej scéne sa radšej vyjadrovať nebudem a tvárim sa, že vôbec neexistuje. Pretože 2*, ktoré som mu chcel po jej skončení chcel dať si film naozaj nezaslúži 3a pol*.

Příběh rytíře (2001)

Celá plejáda výborných fórov, sympatický rytier a jeho krásna vyvolená. Asi tak by sa dala zjednodušene opísať táto ahistorická rozprávka. Kto čaká nejakú historickú korektnosť či seriózny dej bude sklamaný, kto však neočakáva nič dostane toho neúmerne viac. Veľmi vydarené fórky nás sprevádzajú po celý dej filmu. Občas sa nájde pár hluchých miest či nie veľmi fungujúca romantická vsuvka, no celkový dojem sa im pokaziť nepodarilo. Na môj vkus tam tích súbojov bolo až príliš, ale aj to je vec vkusu. K filmu som sa dostal viac menej náhodou, ale lepšie neskoro ako nikdy. Bavil som sa a to je hlavné. Na príjemné zabitie niečo vyše dvoch hodín môžem odporučiť.

Benny a Joon (1993)

Som na pochybách, ako ohodnotiť tento film. Je pravda, že vo filme sa nič nedeje. Celý dej sa len tak plúži s občasnými zábleskami humoru. Humor je tu vlastne len v dvoch scénach na začiatku a v strede filmu inak opäť semiromantická vata. Depp je Depp na toho chlapa sa hádam nedá napísať nič v zlom a on sám tvorí takmer 3/4 hodnotenia. Ostatok je len (požičam si český výraz) křoví okolo neho. Dokonca zatienil aj M. S. Masterson okolo ktorej sa mal celý film točiť. Ostatné nevýrazné role sa neoplatí ani spomenúť. Klasická hlaška typu: Film neurazí ani neoslní je opäť namieste. Čistý priemer na zabitie času.

Stalo se (2008)

Môže jedna scéna pokaziť dojem, ktorý sa film snaží budovať celý čas? Kto chce na túto otázku odpoveď, nech si pozrie The Happening! Film nieje zlý, námet je zaujímavý a neokukaný, ale také mrhanie potenciálom sa jednoducho odpustiť nedá. Film sa väčšinu času tvári, ako kultivovaný horor bez krvy, len s pocitom neistoty a naraz romantická bomba, ktorá zabije všetko a dve hviezdy idú okamžite dole. Moje štvrté stretnutie so Shyamalanom je krok vedľa. Mark Wahlberg? What the hell? Absolútne nesympatický totálne nezapadol do žánru a atmosféry snímku. Jediný svetlý bod tu tkvie iba v mojej obľúbenkyňi Zooey. No možno to je len môj nekritický pohľad a pri odlišnom obsadení by hviezda šla dole a prsty do hrdla. Slabota a nulová šanca na opätovné zhliadnutie. Sorry Zooey, dnes len za 2*

Gran Torino (2008)

Starí ľudia sú tiež ľudia, ale nezaujímaví a nepotrební. Ale možno sa v nich ukrýva omnoho viac, ako dávajú najavo. Film som si pustil po jednom odporúčaní citujem "je to lepšie, ako Milion Dollar Baby". No a po dosledovaní môžem povedať, že sa mu v kvalite vyrovná. Clint veľmi dobre vie, ako pracovať so psychikou diváka. Vie, ako dosiahnuť úplne naviazanie sa na postavy a vcítenie sa do filmovej reallity. O vynikajúcom scenári či perfektných hercoch sa nemá zmysel ani zmieňovať. Taktiež nemá význam viesť debaty o technických veciach, ktoré robia film dokonalý v každom ohľade. Je x scén, ktoré robia snímok nezabudnuteľným, ale všetky dokopy sa nedajú porovnať zo záverom, ktorý ma vtlačil do sedčky a znížil intenzitu dýchania na polovicu. Film, ktorý je právom v topke, a ďalší ktorý budem bez výčitiek svedomia odporúčať kade pôjdem.

Snuff: A Documentary About Killing on Camera (2007)

Už dlhšie som hľadal nejaký dokument o fenoméne zvanom snuff. Keď som sa k nemu konečne dostal, som na pochybách, ako ho ohodnotiť. Či mám brať na zreteľ celkovú myšlienku snuffu, či brať dokument len ako bežný "film o filme". Pri prvom prípade je to čistý odpad, pri ktorom môj humanizmus konvertuje na totálnu mizantropiu. Ak na dokument pozeráme z čisto technického filmového pohľadu je na vysokej úrovni. Autentické zábery, rozprávanie zainteresovaných ľudí, a dúfam len pozorovateľov či obšírnejšie ozrejmenie pojmu snuffu aj divákovi, ktorý nemal o existencii niečoho podobného žiadnu šajnu. Je pravda, že z niektorých výpovedí mi prišlo až nevoľno už len pri pomyslení, že teoreticky sa to stať mohlo. Vojnové zábery a celkovo piata časť o vojnových konfliktoch je tak trochu z cesty, i keď zábery teroristov režúcich rukojemníkovu hlavu do tejto kategórie asi patria. Smutná vec je tá, že podobné zábery sa šíria v mobiloch násťročných deciek. Ľudská zvrátenosť nepozná hraníc a zdá sa ani vekovú hranicu.

Česko Slovenská SuperStar (2011) (pořad) odpad!

Odkedy sa zo speváckej sútaže stala súťaž krásy, súťaž o najlepší fashion a najlepší účes, pričom spev je niekde na treťom až štvrtom mieste, relácia u mňa nemá šancu. Nejaké tie zaplatené obludky v hviezdnej rote potešia, no to je tak asi všetko. V minulom ročníku Adela niekoľkonásobne prevyšovala miestami až trápneho, ale 13. ročnými pipkami obletovaného Mareša, tak k nemu dosadili pre mňa neznámu a počernejšiu Tinu. Nie som rasista, ale dvaja cigáni ako reprezentácia hovorí samo za seba. Porota je kategória sama o sebe. Na čele tu máme popstálicu, no ono je to už skôr stálica porotcovkská, keďže už pekných pár rokov si lisuje zadok na rôznych porotcovských stoličkách. Nasledujú dve Češky. Jedna očividne dosadená pre potechu mužského oka, a druhá pre jej vraj osobitý humor. Tak či tak ani jedno ani druhe som akosi nepostrehol. A zlatým klincom večera tu máme ďalšie zastúpenie menšiny v podobe nejakého Rytmusa. Nieže by mi nejak vadilo zakomponovanie menšiny ale čo kua vie reper o intonácii, dýchaní a celkovo speve? Je jasné, že v porote je len pre to, že hip-hop je IN a všetky tie 13 ročné babenky s rovnými šiltami majú aj mobily. Ešteže nám dorastajú stále nové a nové teenagerky, ktoré sú ochotné bľačať niekde dole pod pódiom pre svojho blonďatého chalana, ešteže sú rodičia, kríza nekríza dobíjať kredity aby mohla telka obsypať tak obrovský, aký slovenský a český hudobný trh je, každým rokom ďalšou desiatkou skrachovancou, ktorých tento priemysel zožuje a vypľuje... Otázka: kto vyhral tretiu Superstár?