Fargo (1996)

Pro mě nejhorší snímek od Coenů, které jinak uctívám. Vadila mi celková atmosféra filmu a (dle mého neodborného názoru) špatný herecký výkon Frances McDormand.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Další povedený severský thriller postavený na silných motivech typu sexuálního zneužívání, nevyřešené vraždy, brutálního násilí atd. Nejvíce mě zaujala postava hlavní hrdinky (počítačové hackerky), která se s ničím moc nepáře a má k tomu řadu osobních důvodů.

Napoleon Dynamit (2004)

Jak prohlásil můj kamarád: „Film s větší koncentrací blbečků jsem nikdy předtím neviděl.“ Napoleon Dynamite žije ve svém vlastním světě plném jednorožců, ligerů (kříženec lva a tygra, který opravdu existuje!) a speciálních vlastností (nunchuck skills, bow hunting skills, computer hacking skills). Tento film však není jenom o něm. Další výrazné postavy jsou například bratr Kip, strýček Rico, kamarádka Deb, mexický student Pedro Sanchez nebo nebojácný Rex vyučující svoje Rex Kwan Do. Pokud přijmete tak trochu jiné pojetí komedie, budete se královsky bavit. Pro někoho je Napoleon Dynamite kultem, pro jiné podivným béčkovým filmem a tak to má asi u nezávislých snímků být.

Domov šedých motýlů (2008)

Pokud se vám líbilo Vykoupení z věznice Shawshank a Pravidla moštárny, tak s Domovem šedých motýlů určitě neprohloupíte, protože podle mě v sobě nese nádech obou zmíněných filmů. Depresivní atmosféra doplněná přiléhavou hudbou a nezapomenutelně zlý výraz hlavního “záporáka“ ve mně zanechaly silný filmový zážitek.

Den cvoka (2002)

Výborně ztvárněná krize středního věku doprovázená všeobecnou naštvaností na všechno a na všechny! Každodenní rituály a vnitřní monology dokonale přibližují ubíjející svět hlavního hrdiny.

Ed Wood (1994)

Edward D. Wood, Jr. byl “roztomilý“ šílenec, což se Johnnymu Deppovi podařilo dokonale vystihnout. Snímku dle mého názoru velice prospěl věrný vizuální styl filmů Eda Wooda dovedený do nejmenších detailů. Dle pozorování mých přátel vás film buď baví od začátku do konce, nebo naopak nechytne za srdce a musíte ho vypnout. Patřím do první skupiny.