• Hudební

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Stejně jako u předchozích filmů, se i v tomto případě jedná o akční teenagerský film, a asi jenom ti náctiletí si ho můžou užít s plnou parádou. Jiným generacím už toho moc neřekne. Je to vlastně naprostá zbytečnost, zábava na jeden večer, a pro odrostlejší opravdu dost nudná. Navíc ještě hodně dlouhá, dvě hodiny by v tomto případě byly ažaž. Jennifer Lawrence byla koukatelnější, i když se nikdy nejednalo o žádný zázrak.

Sněžné bratrstvo (2023)

Nechci rozhodně hanit, ale v minulosti byly natočeny lepší filmy o katastrofách. Ale na dnešní dobu se v tomto případě jedná o nadprůměr. Pád letadla je natočen perfektně, ale pak už je film v podstatě o ničem. Čekal jsem hlubší prokreslení strádání, pocitů přeživších, možná i náhled do jednotlivých postav, ale dočkal jsem se jenom rozhovoru kolem pojídání mrtvých a dál už nic. Postavy splynuly do jednoho chumlu a byl jsem rád, když došlo k záchraně. A mohu zapomenout.

To se mi snad zdá (2023)

Hodně zvláštní příběh, ve kterém to ovšem po delší době Nicolasi Cageovi fakt sluší. Je krásně zmatený a uvěřitelný. Nicméně závěr představuje autorskou bezradnost a je hodně divný, vůbec to k tomu předchozímu ději nesedí a výsledný dojem hodně shazuje dolů. Námět měl určitě na víc, než takovýto podivínský film.

In the Land of Saints and Sinners (2023)

Irský western. Z jiného prostředí a z jiné doby. Ale nálada a pomalu se odvíjející děj tomu odpovídalo. Liam Neeson byl ovšem kouzelný, konečně po několika nepříliš povedených filmech. Docela jsem si to užíval. 3+

Bastard (2023)

Výborná atmosféra, která se k vřesovištím prostě hodí. A tuhle krajinu mám moc rád, i když je mi jasné, že život v ní není jednoduchý. To ale ve filmu moc nevyniklo, spíše se zde jednalo o mezilidské vztahy, které v žádném případě nebyly jednoznačné. Ale pod povrchem to silně bublalo a drželo mě to stále přišpendleného k obrazu. Díky tomu chvílemi mizely časové rozdíly, ten příběh se mohl klidně odehrávat v jakékoli době, včetně současnosti.

Jizerské hory (2022)

Dokument se letmo dotýká velkého množství i rozdílných aspektů. Bohužel jen letmo. Ačkoli je zpracování parádní, tak k dokonalosti chybí pořádný několikadílný seriál, který by umožňoval jít víc do hloubky. Ale kdo by těch např. 10 dílů financoval, že?

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Viděno v původní slovenském znění. Nevím, jak to ti Slováci dělají, ale přijde mi, že jen tak mimochodem natočí naprosto civilní film, ve kterém se nikdo nemusí za každou cenu pitvořit, jak to je snad u všech českých pohádek, dodají tomu lehký pohádkový nádech, a vyjde jim z toho příjemná hezká pohádka. I když je fakt, že z počátku to bylo hodně rozvleklé. A jako bonus úchvatná příroda.

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Po dlouhé době vánoční pohádka, která neuráží a dokonce jsem ji v poklidu vydržel dokoukat až do konce. Občas jsem se i zasmál dospěláckým narážkám. Škoda, že jich nebylo více, toto obsazení by na to mělo. Ale to už bychom byli zase u nějaké pohádkové komedie. Co taky pořád vymýšlet za nové příběhy, když všechno už bylo natočeno.

Maestro (2023)

Film má rozhodně na víc, než kolik nakonec z celého díla vyznívá. Pořád jsem cítil jakousi vnitřní sílu, krásu, pnutí, ale na povrch to nikdy nevyplavalo a zase rychle to zmizelo. A to je velká škoda, opravdu bych si přál, abych viděl pořádný životopisný biják s charakterními postavami.

Úsvit (2023)

Originální téma, kvalitní zpracování, výborná kamera, skvělá atmosféra a naprosto parádní výkon Elišky Křenková, která se asi poprvé předvedla ve vážné "dospělácké" roli. Vzhledem k té nevšední atmosféře jsem si celý film moc užíval.