Zápletka (2003)

Dobrý film, ale šíleně nudný. Tak nějak bych to shrnul. Alila (tj. zápletka, epos) je takovou sondou do života lidí, kterří žijí ve stejnem bloku. Sledujete jejich osudy, jak jeden ovlivňuje druhý a celý film jakoby měl být poselstvím o společném životě židů a arabů a o životě v Israeli vůbec. Jak už to u Amose Gitaie bývá, najdete zde scény absurdní, vysokou míru nadsázky a naprosto otevřený konec. Já jsem se docela nudil a nezachránila to ani neustále svlečená Yael Abecassis. 2* bych se ale dát neodvážil.

Tragedie Niny (2003)

Tohle je proste bomba! Savi Gabizon dokazal udelat po 10 letech lepsi film nez "Chole Ahava Be'schichun Gimel". Ani nevim jestli to byla komedie nebo tragédie. Někde jsem viděl výstižnou větu "velmi smutná komedie". Přiběh a zpracování jsou velmi netradiční. V roli vypravěče je malý kluk zamilovaný do své tety. Konec filmu, kde jeho otec dostává do ruky deník a nakonec umírá byl prostě skvělý. Kdo může ať shlédne, stojí to za to.

The Brittas Empire (1991) (seriál)

Skvělý zábavný britcom se skvělým Chrisem Barriem. Barrie je výborný stejně jako v Trpaslíkovi. Tady ale nemá konkurenci Listra, Kocoura ani Krytona a vše se soustředí jen na jeho charakter. Role manažera sportovního centra je úplně jiná než role egoistického hnidopicha Rimmera, a když uvážíme, že se oba seriály natáčely současně... Barrie je jedinečný originální komik a stojí za to vidět ho i v této pozici. Seriál je u nás bohužel neznámý a ČT ho zřejmě odvysílat nehodlá. Škoda. Každopádně všem vřele doporučuji.

Stopař (1987)

Film na mě působil hodně autenticky. Země věčného sněhu, drsné podmínky... Příběh byl jednoduchý, ale poutavý. Navíc to, že se jedná o norský počin... Zkrátka ze všech stran zajímavý film. Jen škoda, že ho vidím až po 18ti letech (-:

Válka světů (2005)

No, dvě věci mi naprosto zkazily celý film. Podivní a přehnaně "vykreaturovaní" ufouni a ten nehorázný konec, který jsem nejdříve nepochopil a poté nevěřil, že to režisér myslí vážně. Jinak Cruise byl skvělý (po Collateral jeho druhá pro mě stravitelná role).

Mivtza Savta (1999) (TV film)

Nemůžu si pomoct. Musím dát 4* i když to byla taková šílená pakárna (nebo možná právě proto). Jednoduchý, ale dobře zpracovaný příběh o tom, jak dokáže jedna mrtvá babička totálně pokazit náladu třem bratrům, izraelské vojenské rozvědce a dalším chudákům, kteří se náhodou připletli do realizace jejího pohřbu. 50 minut je přesně ta délka, kterou tahle svižná a "netradiční" komedie potřebuje. Další zajímavý a pro Izrael dost netypický snímek.

Lalecet Al Hamaim (2004)

Z tohohle filmu jsem mel trochu strach. Čekal jsem "komerční megafilm" se spoustou akčních scén. Jsem rád, že to tak nedopadlo. Lior Ashkenazi nebyl jako agent Mosadu az tak spatny. Musim rict, ze me film nenudil ani nezklamal, ale... Bylo toho na me nejak moc: Žid, který nenávidí Palestince, Palestinec, který je homosexuál, Němka, jejíž děda byl nacista žije v Izraeli atd... Spousta problémů na tak jednoduchý příběh. Od závěru jsem taky čekal víc, přišlo mi to dost hloupé a naivní. Pocity jsou rozporuplné, ale jelikož mám pro Izrael slabost tak 3 a 1/2 *.

Hole Ahava B'Shikun Gimel (1995)

Tato jedinečná komedie, bohužel českému diváku téměř neznámá, je podle mého názoru jedním z nejlepších filmů svého druhu vůbec. Moshe Ivgy si zde jako Viktor zahrál svou životní roli. Není tu žádný úvodní text, tak něco málo napíšu... Viktor žije na malém městě se svou matkou. Vydělává si díky své pirátské TV stanici. Na ulici potká Michaelu, do které se beznadějně zamiluje, ale ona s ním nechce nic mít. Viktor nakonec skončí v místním blázinci... Paralelně můžeme sledovat několik dalších lidských osudů, které celý film dobarvují. Já osobně obdivuju tu spoustu humorných scén s vysokou mírou nadsázky a někdy i absurdity. Neústále pokřikující Harfouf nebo scéna ve sprchách...prostě geniální. Skvělé herecké výkony, scénář i režie... Není co dodat, 100%!!!

Na konci světa doleva (2004)

Naprosto skvělý film a další podařený kousek izraelských filmařů. Je to ale především KOMEDIE (proč to zde není uvedeno???), komedie plná ironie, sarkasmu i romantiky. Film zobrazuje střet dvou kultur, britské (skupina Indů) a francouzské (skupina Maročanů) a zároveň střet přistěhovalců a již "zabydlených" izraelců. Chci se dostat k tomu, že nám Avi Nesher představuje Multikulturní tvář Izraele. Příběh, který se odehrává kdesi uprostřed Negevu by vás měl zaujmout. Je vtipný, romantický, dojemný... a hlavní hrdinky jsou navíc kočky (-: