BANGER. (2022)

03.03.23: Asi jsem totálně omezená, ale nejsem schopná ocenit kvality tohoto kousku...možná někdy příště.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

(10.03.23): Typické pohyblivé obrazy Wese Andersona s vymazlenými detaily a jako u dalších jeho filmů se opět jedná o vytříbený stylový zážitek - jak vizuální, tak slovní (ach, ta slovní zásoba a ty obraty!). A k tomu výběr herců...naprostá delikatesa! Připadalo mi, jako by se film odvíjel ve stylu dalšího a dalšího chodu, kdy je každý jednotlivý chod výtečnou záležitostí. A na konci filmu se objevil příběh s prominentním kuchařem...no, není to náhoda? :-D (Dlouho jsem žádný Andersonův film neviděla, takže mi jeho styl opět připadá svěží a jedinečný :) ). Mňam.

Beze stop (2018)

26.02.23: Zajímavý pohled do života neustále utíkajícího válečného veterána a jeho vztahu s dcerkou. Není to žádné drama, ani podle mého nejsou důležité herecké výkony, ale spíš jde o nahlédnutí do reality životů protagonistů, jejich přemýšlení, jejich vzájemného vztahu a o pochopení příčin jejich jednání. Na to, že nešlo o žádný filmový , herecký nebo jinak umělecký majstrštyk, ve mě film zůstává poměrně dlouho. Krásná příroda, hned bych pár dní a nocí strávila mimo cihly a ytongy...

Sedm životů (2008)

(05.02.2023) Koukám, že jsem už film hodnotila, takže viděla...no ale opakování je matka, že. Ano, byl to totální útok na emoce a slzové kanálky, a popravdě pěkný/zajímavý nápad, jak se "rozdat" a zároveň si dát i konečný termín. I když zápletka byla průhledná poměrně brzy (ale tak není to detektivka, že...), stejně jsem si film užila a to hlavně díky hlavní trojce Willu Smithovi, Rosario Dawson a Woody Harrelsonovi - ten dostal pěknou roli, i když bohužel ne moc prostoru (stejně jako další obdarovaní). Ale to by byl zase megafilm na 4 hodiny a to už prosím ne!

Fabelmanovi (2022)

(04.02.2023) Já nevím. Celou dobu jsem čekala, až se film rozjede, až nastane to "ono". Ale nakonec jsem zjistila, že to bylo "jen" o životě Fabelmanových. Nebo hlavně jednoho Fabelmana. (nic jsem o ději a vzniku filmu dopředu nečetla) Je to pěkný film, to ano, proběhlo několik zajímavých situací, vztahy byly zajímavě vykresleny.... A popravdě to celé vlastně mělo svou poetiku. Jen mě to celé bohužel nestrhlo a chápu, proč na něj tady nikdo nechodí. Děkuji Kamilovi Filovi a Kinoboxu na Streamu za dodatečné informace ke vzniku a konečnému tvaru filmu.

Mandalorian (2019) (seriál)

(leden 2023-zatím 2 série) - Mišung "baby Yody" se svým úspěšným útokem na 1. signální, příjemného překvapení v podobě Wernera Herzoga a "Marka víceúčelového Hamilla", fantastické hudby Ludwiga Göranssona (pořád mi zní v hlavě) a Dina Djarina jako zásadového sympaťáka. Co víc si přát? Další sérii!

Prolomit vlny (1996)

Krásný příběh o síle lásky a přátelství. Emily Watson naprosto exceluje se svými hovory s Bohem v roli prostoduché Bess. Stellanu Skargardovi jsem ještě nepřišla na chuť. Zdá se mi, že nehraje, jen se ve scénách vyskytuje a někdy mu něco vychází z úst. Ale tak to asi mají ti tvrdí skandinávští hoši. A připadá mi, že Lars Trier neumí dělat filmy, které diváka nezasáhnou. Jdu to ještě zpracovat na procházce venku...

Nadějné léto (2022)

09.07.2022: Jsem zmatená - z děje, záměrů, pohnutek, spojitostí, o co vlastně šlo...ale zajímavý pohled do života v Iránu, i když bez souvislostí, které by mi pomohly se více do příběhů ponořit. (56th KVIFF)

Pod fíkovníky (2021)

09.07.2022: Zajímavý vhled do života sběračů fíků. Zase jsem se trochu obohatila. (56th KVIFF)

Jack staví dům (2018)

(01.08.2022): Absurdní, groteskní film o sériovém vrahovi, který je divný a slizký (to je v pohodě) a prokrastinuje na aktivitách, které mu přináší okamžité uspokojení, ale nic dlouhodobého a hodnotného nevytvoří (třeba ten dům). Je to parodie na sériové vrahy? Je to zrcadlo společnosti, která je často povrchní, lhostejná a individualistická? Navíc se opět klasicky Trierovsky prolínají intelektuální řeči na témata, která mají vytvořit paralelu (třeba zrání hroznů) a "umělecky rámcovat", čímž z nepřijatelného najednou vytvoří něco přijatelného. Připadá mi, že s námi chce opět manipulovat (nedělají to všichni tvůrci?), ale tentokrát se mi to zdá jako házení perel divákům, jako povyšování se (možná se mi nelíbí výběr herců nebo obětí, nebo mi to celkově nesedlo - kdo ví. Ale něco mi brání dát víc hvězd).