• Krátkometrážní

Arctic: Ledové peklo (2018)

Nevadí, že neviete ako sa to stalo, kde to je, ako dlho to už trvá, ani to, že nepoznáte mená a súvislosti. Overgård nerobí paniku, používa rozum (asi preto, že nie je Amík) a pomalými krokmi sa prebojúva k (vôbec nie istej) záchrane. Minimalistický film s piatimi ľuďmi, z ktorých dvaja sa len motajú v diaľke (a nie sú ani v titulkoch), jeden umrie bez slova, štvrtá povie za celý film jedno jediné a keby MM neprehovoril, vôbec by to nevadilo. Na konci mi už vadilo množstvo tých bielych sračiek, predsa len mám radšej leto, ale bez nich by to asi nešlo. Aj preto má pán herec u mňa neskonalý obdiv. Keby to bolo podľa skutočnosti ako 127, dal by som plný počet. (Projekcia ČSFD, Bory Mall, BA)

Orfeova pieseň (2013) (studentský film)

Graficky, herecky slušné, ale tých zbytočných minút tam bolo zbytočne veľa. Na konci som už zaspával. O tom, že kto nepozná predlohu, netuší "vo co go", tu už popísané bolo dosť. A kde ste vlastne videli ten horor? Takže držím palce autorom v ďalších projektoch, ktoré budú dúfam, už len lepšie a lepšie, až k piatim hviezdičkám.

Jáma (2013) (studentský film)

Prižmúrim všetky moje 4 oči a dám 3. Ale nabudúce sa treba viacej snažiť a vymyslieť aj koniec.

Magistral (1983)

Moje hodnotenie vychádza z toho, že sa železnicou zaoberám ako profesionálne, tak aj ako fanúšik. Vo filme boli veci, ktoré sú prikrášlené, dokonca by som o niektorých povedal, že sú nezmyslom, ale napriek tomu ukazuje aspoň z malej časti život rôznych železničných profesii. Na železnici je ich ale oveľa viac a mnoho je tak skrytých, že obyčajní ľudia o nich nemajú ani potuchy. Film je poplatný dobe a miestu vzniku. Aj u nás boli časy, keď nákladné vlaky mali prednosť pred rýchlikmi a nikomu z cestujúcich neprišlo čudné, že ich vlak mešká niekoľko desiatok minút. Dnes sú železnice niekde úplne inde, preto padne dobre aj takáto retro spomienka.

Milí lidé (2010)

Ľudia! Kde ste nabrali toľko hviezdičiek? Veď to bola nuda, nesympatický herci, kopec vaty... Tú jednu si to zaslúži naozaj iba za ten koniec, ku ktorému to jasne a úplne predvídavo smerovalo, takže to až taká prekvapivá pointa nakoniec nebola. No nič, hlavne že štyria Dáni to prežili, pretože s takými depkami a problémami, aké majú v Dánsku, by v konečnom zúčtovaní mohol chýbať nielen jeden prsník, ale aj nejaký penis a zopár pornofilmov.

Vlak do Hongkongu (1997)

Odporúčam nepozerať! Ten dokument, napriek tomu, že je to viac ako 20 rokov od nakrútenia, je neskutočne tendenčný. Tvorcovia asi mali nejaký rusko-východoeurópsky komplex, pretože v každej sekunde komentára na východ od bývalej hranice NSR/NDR až po hranicu Rusko/Mongolsko je cítiť, aké sú tie krajiny strašné, zlé, špinavé. V dnešnej dobe to už určite nie je pravda (ruské železnice sú niekde úplne inde - popredu - ako tie naše či české) a neverím, že aj v tej dobe to bolo tak strašné. A tiež neverím tomu, že tvorcovia si celú cestu prešli vkuse, na jeden šup.

2046 (2004)

Nepozerateľné utrpenie. 1* iba za krásne šikmoočká... Inak sa stotožňujem s matty.

Kyselý dech (2016) (amatérský film)

Mám pocit, že film sa snaží byť v niektorých chvíľach zbytočne ešte "hororovitejší" ako je a robí to dosť nasilu. Napr. zbytočne pomalý pohyb ruky po karbobrúsku... Načo? Veď aj bez toho je atmosféra celkom hustá. No a ten koniec! Z celkom reálneho hororu sa stane nejaká hlúposť o diablovi. Že by ani sami autori nevedeli, ako to zmysluplne ukončiť? Škoda. Malo to aj na lepšie hodnotenie.

Únos (2017)

Celkom obyčajne šedý slovenský film, ktorý z pohľadu filmárčiny neprináša nič nové a nikam našu kinematografiu neposúva ani nevylepšuje. Ostal by bez povšimnutia, keby nehovoril o takej významnej téme, akou únos prezidentového syna a vražda Remiáša naozaj je. Hodnotenie zvyšujem aj preto, že: 1. film prispel svojou čiastkou k zrušeniu Mečiarových amnestii, 2. po 20 rokoch už si na tento prípad málokto spomína a zabudnúť veru netreba, 3. mladá generáciu o takomto zneužívaní politickej moci v našej krajine možno ani netuší, 4. nechápem ako môžu ľudia ako Predseda V.M. a Chalanisko I.L. chodiť s kľudným svedomím po svete, 5. s vyšetrovateľom Vačokom a pani Remiášovou som sa osobne stretol a poviem vám, že takýchto Silných ľudí na Slovensku veľa nie je.