Na hraně zítřka (2014)

"Ale nééééé, vždyť už jsem byl tak daleko!" To si určitě říkalo spoustu pařanů starších her bez možnosti uložení, načež většinou poté nastal klasický vztek nad myšlenkou, že to musí projít ještě jednou. První 1/3 filmu se nese v poměrně humorném duchu opakovacích scén, kdy se Cruise každým restartem zdokonaluje až dojde konečně na vážnou věc. Míra invence je tu značná, scénář je na akční film solidní, což garantuje jistotu zábavy ať už ve formě smíchu anebo napětí. Cruise tu hraje jednu z lepších rolí, Blunt je na vojínku roztomilá. Ke konci mi přijde, že scénáři dochází malinko dech, když přichází drobný deus ex machine scény a pár wtf momentů; pocity jsou i přesto víc než pozitvní.

Správci osudu (2011)

čekal jsem více sci-fi, dostal spíš romantiku, ale nezlobím se. Sympatický snímek staví na ústředním páru, který funguje a přejete jim překonání všech těch strastí a "náhod", aby nakonec spolu skončili. Všeobecně není moc co vytknout vyjma jednoduchosti a závěrečné pointy.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Jednohubkový nesmysl. Co mě vytočilo ze všeho nejvíc je ta klasická chyba filmů o 2 parťácích, kteří společně bojují proti jednomu zloduchovi: Když jeden je v úzkých, odněkud se vynoří ten druhý. Role se za 5 minut obrátí, kdy první pomáhá zase druhému etc. Když se to stane párkrát, ok, ale když se to děje neustále, přestane mě to bavit. Příběh je plytký jak kafe bez kafe, klišé na každém rohu (pomáhající troll, hodná maminka, 3. do party) a evidentně se i trochu šetřilo na kostýmech, protože vyjma ústřední dvojice to už nevypadalo tip ťop. Pár bojových scén potěšilo, stejně i rozmanitý arsenál zabijáků, kupodivu se mi i líbil Renner.

Elysium (2013)

3* s hodně odřenýma ušima. Blomkamp si zopakoval podobnou tématiku z District 9, aneb povídání o chudobě, rozdílech světů, hrdina, který není zrovna košér a samožřejmě propagace své rodné země. Největší problém je samotný příběh, který tak nějak postrádá smysl, cokoliv zajímavého. Nedokázal jsem ani najít nějaké poselství, přelidnění planety stěhováním populace na malou stanici? Určitě se tam všichni vejdem! Hlavní postava tak nějak pendluje z jednoho místa na druhý, místama s pro mě neznámou pointou a její vztah k jeho dávné kamarádce je až nenormální. Spoustu věcí je děsivě nedotažených (postava Jodie Foster, závěrečné chování postavy Copleyho) a nevysvětlených. Samozřejmě, rozpočet musel být solidní, počítači se to jen hemží a vypadá vše jak má být. Herecky nebudu moc hodnotit, tady nebylo místo se moc projevit. Doufám u Blomkampa v lepší zítřky a míň odflaklé filmy.

Rivalové (2013)

Musím říct, že jsem byl víc než překvapen. Světu motorsportu dlouho fandím, řvoucí motory je pro mě symfonie, napínavé souboje důvod k lapaní dechu a toho všeho se mi dostalo na výsost. Z čeho jsem byl ale paf je, že jsem byl skoro celou dobu přikovaný k sedačce, užíval si dialogy, sladil s příběhem a když došlo na napětí, tak jsem jen zíral. Bruhl s Hemsworthem jsou naprosto skvělí, výborně se doplňují. Kamera při závodech je krásně nervózní, střih přesný, hudbu jsem ani nevnímal, takže.já tomu nemám prostě co vytknout? Asi si mě Howarde dostal. Bravo.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Těšil jsem se na megalománii v té největší možné míře a dočkal jsem se! Bitky titánů proti alienům jsou skvělé, vše je podpořeno masivním rozpočtem na počítačové triky, nicméně aspoň trochu příběhu tam mohlo zůstat. Žádné postavě se nedá moc fandit, logiky tam je pomálu, role vědce + Perlmana jsem nepochopil. Průměr, který by byl pro takového Emmericha pochvalou, nikoliv pro del Tora.

Black Books (2000) (seriál)

Seriál ušitý Moranovi přímo na míru, aby si dělal na place víceméně co chtěl. Místama je to legrační až k popukání, ale některý fórky či přímo i díly už takovým vtipem nesrší, což je pro mě víc než překvapivé. Často je postava Fran, ba dokonce i Mannyho hozena dost bokem, což je taky škoda. Nicméně stále více než slušná zábava.

Velký Gatsby (2013)

"I'm inclined to reserve all judgements." Jak by postava Nicka Carrawaya řekla a následně svojí zásadu věčně porušovala, tak se zachovám velmi podobně. Mám ještě v živé paměti, jak jsme na střední tuto knihu rozebírali: Postavy, prostředí, symboly. Fitzgeraldova novela není dlouhá, ale hlavně toho spoustu schovává mezi řádky a to se těžko přenáší na plátno. Luhrmann divákům hodně často pomáha vysvětlivkama, aby to snad i děti pochopily; frekventovaně cituje, ale přijde mi to mnohokrát tak scénáristicky vytržené z kontextu, téměř až děsivě nepřirozené..a pak snímek ztrácí na své údernosti. Počkat, teď trochu přeháním, on bohužel moc úderný není. Grandiozita příběhu zmizela někdě v těch šedých kopcích směrem k New Yorku, spoustu scén by tam ani nemuselo být (jistě, Wolfsheim slouží k domalování si Gatsbyho minulosti, ale ta je stejně jasně vysvětlena o chvíli později?) a absence silnějšího finále + protahování nepodstatného konce kazí konečný dojem. Film se snaží odkazovat a porovnávat diametrálně odlišné vlastnosti postav, což by mělo automaticky chytnout emoce za pačesy a zamávat s nima. Neúspěšně. Co Gatsbymu nevemu je neskutečná výprava, protože s tou to řežisér umí a vyřádil se i zde. Sem tam to přežene s kamerou a počítačem, ale nic, co by se nedalo odpustit. Hudba chvíi vyvolává rozpaky, ale nakonec si celkem s dějem sedne a hudba dnešní mladší generace si překvapivě s obrazy dávnějšími nepřekáží. Fakticky se to všechno nese v takovém komorním průměru, platí to i po herecké stránce: snaživý Leo, skvělý Edgerton, ale zbytek už nestojí moc za řeč. Škoda, zklamání z nečekaně povrchního díla je silné. [ČSFD předpremiéra, Premiere Cinemas Hostivař, 16.5.2013]

Farmář hledá ženu (2010) (pořad)

Člověk se musí jen sám sebe zeptat, proč tihle singl farmáři v jejich věku už dávno tu ženu nemají. Pak to každému dojde, k čemu asi tak musí dojít, kde se to bude komplikovat. Hrozně málo se dějě a když už je něco dramatičtějšího, je to docela přihlouplý a divák si jen klepe na hlavu, jestli Ti lidi jsou normální.

Hlídač č. 47 (1951)

Nejsem moc fanda noir filmů, ale když jsem náhodiz hlédl na televizi tento film, tak jsem si řekl, že to prubnu. Neviděl jsem Renčův film, takže je pravděpodobné, že v opačném případě bych vychválil tuto verzi ještě výš. Atmosféra je vcelku hutná, místama by ale mohla jěště víc, film má spád (místama až moc), ale možná chybí trochu překvapivé prvky, nějaké napínavější a dramatičtější rozuzlení; takto je příběh vcelku psychologicky nenásilný a i kamarádský. Herecky velmi dobře zahrané. Povedená adaptace; asi bych měl na starší filmy koukat častěji.