Godzilla (2014)

Taková blbina, snad to nedalo moc práce. Rozhodně to není tak americká Godzilla jako od Emmericha, takže se tu objeví o kapku méně ohraných klišé, blbé je to nicméně furt. Trošku nechápu uvažování hlavní ještěrky..vyřádit se někde? Dejme tomu. Kooperovat s otravnýma lidma? Divné. Sesmahnout toho sprostého parazitujicího vyvrhela z Cloverfieldu ultimatním giga-mega-plasmatickým paprskem? Nářez! Ale proč až úplně na konci a ne hned? Nechte mozek jinde, jedině tehdy z toho epického vizuálu budete něco mít.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

O něco slabší pokračování, ale stálé kouzelné, barvité..a severní. Jak to bývá zvykem, příběh utrpěl mírné šrámy a už tak nesviští. Velký boss to nemá v hlavě úplne v pořádku, jeho monstrum na otežích (promiňte, ale tohle není drak!) je trochu bez nápadu a Skyťákovo "překecávání" je trošinku trapný, nicméne mě překvapila roztomilá romance, fantastická hudba i animace. Na pokračování skvělý počin.

Psycho-Pass (2012) (seriál)

[1. série] Už je to řádná doba, co jsem naposled shlédl jakýkoliv druh mangy, přesněji 7 let. Od té doby se trochu změnil můj vkus a pohled i přesto, že mi spoustu kamárádů říkalo, jak jsou i tyto kreslené seriály spíše pro dospělé, zatímco já to hrdě škatulkoval do své dospívající minulosti. Přes mírné doporučení jsem tedy našlapoval opatrně. Po shlédnutí převládaly spíš pozitivní pocity, což je nečekaný výsledek. Děj je slušný, nepostrádá napětí, akci a hlavně tuny injekcí s filosofickými hláškami a citacemi různých zahraničních myslitelů (přijde mi zvláštní v japoneské kultuře večně odkazovat na Evropany; to v Japonsku nejsou žádní?). Příběh solidně eskaluje až ke svému vrcholu v 11. epizodě, který mě absolutně ukázkou na budoucí neschopnost lidské rasy a závislosti na technice či zažitých rutin. Bohužel Psycho-Pass 11. epizodou nekončí, čímž se dostávám k drsné skluzavce dolů k poměrně sterilnímu konci. Škoda. Byl jsem potěšen hloubkou většiny postav, i když se často chovají neuváženě nepřirozeneě a nelidsky, takže narazíme na několik logických děr a sem tam se sami sebe ptáme, jak přišli na to či ono, ale zárověň nevěděli o tomto a proč se tak zachovali. Inu, japonská kultura je odlišná od té západní, i když se musím opakovat: tvůrci našli v západním filosofováním a používáním anglických názvů velkou zálibu. Vcelku vzato jsem velmi spokojený s tím, co jsem viděl: Solidní animace (připojím se k mírné nelibosti vzhledu hlavní aktérky, ale nelibí se mi ani mix kreslených scén s počítačovými), dobré postavy, ucházející děj, ale hlavně dost zajímavých úvah a myšlenek, které Vám při sledování určitě v paměti utkví.

Divergence (2014)

Silný průměr až podrůměr. Dejme tomu, že to začalo poměrně zajímavým nápadem a dalo by se na tom něco stavět. Nicméně..teď si nejsem jistý, jestli nadávám i předloze nebo špatně zpracovanému filmu..nápadu chybí jakékoliv silnější rozvití. Tento svět je totiž naprosto plochý a drobný, nedozvídáme se o něm vůbec nic a divák má tolik otázek: Proč? Jak? Vždyť to nedává smysl? Příběh je monotóně rutinní, aneb ohraná klasika "From zero to hero" ještě jednou a poxté stejným způsobem, mix jiz zmiňovaných Hunger Games + Harry Potter + Twilight davá vzniknout paskvilu vhodné pro tu hloupější část náctiletých slečen a při úplně hrozivém závěru už musím vztyčit bílou vlajku a odpískat předčasný konec. Hvězda za ok kameru a druhá za nějakou malou snahu s nadějí, že příští díly půjou v šlápějích lepšících se Hunger Games.

Ledové království (2013)

Velmi roztomilé a pro děcka určitě kouzelně odzbrojujicí pohádka o sněhu, zimě, lásce a sněhulákovi. Písně jsou docela fajn, vykreslení je skvělé, ale scénář je strašně matný; příběh měl mnohonásobně větší potenciál. Frozen je hodně ochuzen o jakýkoliv lepší gagy a vtipnější scény, místo toho hraje spíš na city, háže tuny cukru divákovi přímo pod nos, čímž právě absenci duchaplnějšího vnitřku vynahrazuje a snaží se vehementně maskovat. Je to dohromady hezký a člověka naladí do krásné nálady. Jen škoda, že se tu neobjevilo něco význačného..výjimečného. Lepší 3*

Podfukáři (2013)

Tož..film to není úplně špatný, ale hrát si na chytřejšího, než jsem..ne..vychcanějšího, než dokážu i být..no táák. Je evidentní, že snímek se s každým trikem snaží přidat na úžasu, jen je tu na můj vkus až moc počítače a málo řemeslných iluzí. Kamera je skvělá a lajnuje to divákům pod nos přesně pod takovým úhlem a množství, aby dosáhla kýženého efektu. Nelíbí se mi nicméně scénář, úmysly hlavních hrdinů nejsou moc logické (zloděj se najednou změní v nějakého jánošíka?) a pointa je dost hloupá. Co nejvíc nesnáším na těchto filmech, je vysvětlování triků, k čemuž nám slouží poměrně zbytečný Freeman: Já ten trik sotva viděl a stejně vím úplně přesně, jak se stal! Please. I přes tyto logické lapsy a hloupé momenty je to vcelku zábavná podívaná, jedna velká show, která tak 4/5 filmu nepustí, nicméně na 4* to není.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Nemůžu si pomoct, ale pro mě osobně je to neskutečný nářez. Pokud jste mužem, který potřebuje napumpovat pořádnou dávku testosteronu, jste na té pravé destinaci. Zvláštní bonus pro ty, kteří zrovna nejsou fandové Slavie. Vůbec nečekejte nějaký duchaplný příběh. Ani cokoliv poetického (i když některé Leonidasovi monology mají svojí určitou dávku poezie). Natož nějaké poselství anebo dechberoucí herecké výkony. Ne. Smysl Snyderovy 300vky je rozsekat vše, co stojí Sparťanům v cestě, noirovskými zpomalovačkami, poklábit mezi sebou suchými forky a nazvat to dnem, kdy byla dosažena nirvana. Čert vem poměrně přihlouplé filosofické jednání ohledně demokracie ve Spartě, čert vem litry krve rozplesklých po celé kameře..tady jde o vizuál a čistě chlapskou podívanou. Butlerův Leonidas je ztělesnění charismatu a já bych kdykoliv šel za ním na smrt.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Žel, pokračování je naprostou tragedií. Abych pravdu řekl, ja si ten film vůbec nepamatuju, jak jsem usínal, děsivá nuda. Garfield je průměrný a zdaleka jeho koktání není tak šarmantní jako v podání například La Beoufa, Stone Ok, ale hlavně Jamie Foxx - scénář mu nakázal, co ma hrát a byl chudák až nechtěně komický. O Harrym Osbornovi ani nemluvě. Hudba je dobrá, triky taky (nečekaný), ale kurnik..nějaká story a nějaké herecké výkony prosím. Vůbec nechci vidět další pokračování; bez pěkně drsného dopingu to bude podobným kurzem na odpad.

300: Vzestup říše (2014)

Tak tohle ne, tohle bylo hodně špatný. Oproti 300vce tu chybí humor, charisma (hlavní postava zejména), jakýkoliv druh inteligentnějšího scénáře (ano, u původní 300vky taky nebyl, ale pořád se tam dělo neco "rozumnějšího), za to těch zpomalovaček je tu kýbl na to, jak jsou špatný, přehání se tu až nechutně, spoustu směšných momentů a já už nevím co vůbec. Jediné velké plus je tu za božskou a ukrutnou Evu Green se super drsnou sexuální scénou.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Oproti Vaughnovýmu predchůdci slabší odvar. Mně se nikdy Singerovi nepodařilo přijít na kobylku. Přijde mi, že se tu začíná vařit z vody, protože příběh mě moc nezaujal, jakoby to byl takový nějaký díl vytržený z kontextu. Buďto mi tam chybí více humoru anebo taková ta plnost, kterou First Class měl. Triky jsou super (již mnohokrát zmíněná Quicksilverova akcička je vymazlená), ale pro mě to je málo.