Holy Motors (2012)

Zdaleka jsem nerozklíčovala všechny odkazy, které Carax ve filmu předhazuje. Přesto jsem pochopila jedno: Carax miluje film. A já taky.

Bez kalhot (2012)

Šílenství kolem Channinga Tatuma jde mimo mě, takže mi ke spokojenosti nestačí jen fakt, že běhá před kamerou spoře oblečen a kroutí zadkem. Nicméně jsem si film i tak užila. Zpracování Soderbergh zvládl mnohem lépe než v podobě laděné Dívce na přání. Silný dojem ve mě zanechal Matthew McConaughey a jeho Ladies of Tampa...

Občan K. (2012)

Pro mě není Občan K. filmem, ale exhibicí skupiny Ztohoven. Prázdná přehlídka excesů s falešnou občankou bez hlubšího významu.

Pelešjanovo mlčení (2011)

Kviff 2012. Lidé hojně odcházeli. Zůstala jsem. Ale stále netuším, jestli jsem na tom lépe než ti, co odešli. Záběry z Pelešjanových filmů skvělé, ale jako celek mě to příliš neoslnilo.

Řezníci (2003)

Dánský smysl pro humor mi dokonale sedí. Zabalit hledání vlastního úspěchu a sebevědomí do několika zcela zbytečných úmrtí, je natolik černočerný humor, že se opravdu nelze nezašklebit. Adamova jablka mi sedla přeci jen možná trochu více, ale Mads Mikkelsen v roli upoceného řezníčka film vynáší na skvělou úroveň.

Ztracen v La Mancha (2002)

Neuvěřitelná smůla potkala Terryho Gilliama při natáčení jeho filmu "The Man Who Killed Don Quichotte". Jenže on je Gilliam tak trochu "punkový" režisér... Tenhle námět je zřejmě prokletý a je mu souzeno setrvat pouze na stránkách knihy. Jinak skvělý dokument o muži, který chce natočit příběh muže, jenž bojuje s větrnými mlýny, přitom sám svádí tu samou bitvu. Ironie osudu neboli smůla zafungovala "dokonale"... Škoda, to mohl být brilantní film.

Do Říma s láskou (2012)

Je mi trochu stydno dávat filmu W. Allena tak mrzké hodnocení, ale horko těžko hledám pro tento film klady. Po skvělé Půlnoci v Paříži je pro mě tento film opravdu těžko stravitelný. Obsahuje příliš mnoho trapného humoru, provinčnosti a nechutných klišé. Nechci ovšem celý snímek zatracovat do hlubin nejhoršího odpadu, to si ani nezaslouží. Pořád je v něm vidět stopa W. Allena, ale dost se tato originalita a až absudrně bizarní a skvělý humor ztrácí pod silnou vrstvou balastu. Velké plus za Aleca Baldwina a Ellen Page, jejichž postavy silně oživují celé panoptikum umrtvených a karikaturních postaviček, které se jinak ve filmu hojně vyskytují. Více v recenzi.

Temný rytíř povstal (2012)

Mnohem více dějově překombinované než předchozí dva díly (více než druhý díl určitě), ale Ch. Nolan stále ví, co si může dovolit a nezachází do žádných trapností či zcela příšerných dějových zvratů, i když některé budou někomu silně proti chuti. Bane je naprosto skvělý zloduch, přestože kvalit vyšinutého Jokera nedosahuje. Závěr trilogie však neztrácí nic na své epičnosti, dramatičnosti ani vtipnosti, která přichází vždy v pravou chvíli a rozhodně nejde o nijak násilně šroubovaný humor. Jako letní blockbuster absolutně nepřekonatelný, ale hravě obstojí i na jiné rovině. Vedle TDKR vypadají Marvelovští Avengers jako parta, co přišla v neděli pobavit děcka. Na první pohled toho film vyjevuje až trochu moc. Ale pro mě je to nejlepší "letní film" za dlouho dobu. (Minimálně od roku 2008, kdy šel do kin Temný rytíř.) Více v recenzi.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Příjemný britský kousek o hledání naděje a lásky, s vynikajícím obsazením, kterému vedle úžasného suchara v podání McGregora dominuje především Kristin Scott Thomas coby ztělesnění nehynoucí moci mediální agendy. Čekala jsem tupý filmeček o lásce (nečetla jsem knihu) a dostala jsem výbornou podívanou s místy velmi břitkým humorem, který mi sedl.

Miláček (2012)

Uma Thurman a Robert Pattison mi dohromady opravdu nešlo. Marně jsem se snažila najít ve filmu jakoukoli aktualizaci, ale nacházela jsem jen obrazy, které byly sice místy dosti líbivé, ale zcela prázdné a nezajímavé. Přemíra sexuálních interakcí byla také trochu ke škodě... Na předloze nijak zvlášť nelpím, ale tohle byl podle mě krok vedle.