• Krátkometrážní

Stoupat jak dým (1978)

This is really cool shit, man! Ač nejsem hulič, tak jsem si tento všemi možnými druhy drog prošpikovaný road trip skvěle užil (což by Vám jistě potvrdila paní sedící naproti mě ve vlaku, kterou jsem několikrát poprskal svými výbuchy smíchu). Pokud se chcete výborně pobavit, tak rozhodně musím tento kousek doporučit, ať už s hulením či bez něj :-)

Šest uprchlíků (1970) (TV film)

Cenami ověnčená groteska pánů Hobla a Moravce se hemží celou plejádou českých hereckých hvězd ve větších či menších rolích, doplněná o jejich německé kolegy, v hlavní roli ovšem jasně dominuje výborný Vlastimil Brodský! Humorem nabitý podrobný návod, jak se utíká z vězení, když u toho nemůžete mluvit :-) Navíc celý příběh pěkně dokresluje Fišerova hudba, takže rozhodně můžu tento snímek doporučit!

Píseň o plané růži (1983) (TV film)

Režisér Boris Moravec nám naservíroval výrazové milostné drama o nešťastné lásce na pozadí lidových slavností, rejů masek, ale také lítých bojů a výbuchů děl. Vystačil si při tom to zcela beze slov (v celém filmu zazní pouhé dva verše), místo nich využil sborových zpěvů a písní Petra Ulrycha. Hudba skvěle dotvořila atmosféru příběhu, a musím se přiznat, že, ač lidové písně nejsou zrovna můj šálek kávy, mi několikrát cukala noha. Navíc mladá a krásná Veronika Freimanová v rouše Evině může na hodnocení jedině přidat! :-)

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Velice zajímavý počin slovenského režiséra Martina Hollého nabízí psychologický náhled do sedmi hlav, které se co nevidět budou houpat na provaze. Co se honí v myslích lidí odsouzeným k smrti, co je motivovalo k jejich činům, za které teď ponesou následky, utržky z jejich zatýkání, to vše naleznete v této hodinové adaptaci povídky Leonida Andrejeva, kterou rozhodně můžu doporučit ke zhlédnutí! A jen taková malá poznámka závěrem – Emília Vášáryová byla kus! :-)

30 minut po půlnoci (2012)

"Tak nám zabili bin Ládina," řekla posluhovačka panu Švejkovi… "A co že jim to trvalo tak dlouho, paní Müllerová?“, otázal se Švejk, nepřestávaje si masírovat kolena. Jedna zrzka si vzala do hlavy, že to jůbíelko prostě dostane a šla si za tím i přes veškerou nepřízeň osudu, Al-Káidy i americké byrokracie. Snímek s celým množstvím silných pasáží (při kterých ani nedýcháte), který by ovšem potřeboval řádně prostříhat. Být výsledná stopáž pod dvě hodin, šlo by mé hodnocení určitě výše.

Tenkrát v Americe (1984)

Myslím, že psát komentář k tomuto filmu, je zcela zbytečná záležitost. Úplně by stačilo napsat dvě slova: „MISTROVSKÉ DÍLO!“ Ano, tato pouhá dvě slova zcela vystihují tento téměř čtyřhodinový opus. Mistr spaghetti westernu Segrio Leone si pro svůj poslední film vybral odlišnou látku a dal vzniknout tomuto filmovému klenotu. Elektrizující atmosféru filmu navíc umocňuje hudba Leoneho dvorního skladatele Ennia Morriconeho. Tito dva géniové se podíleli na celé řadě skvělých filmů, ale tento je pro mě osobně nejlepší a naprostým právem zaujímá první místo mezi mými nejoblíbenějšími filmy!

Powers (2000)

Mystický a úsměvný půlhodinový film mého oblíbence Petra Zelenky, který je součástí německého cyklu povídek s erotickým nádechem Erotic Tales (projektu se účastnili mimo jiné i režiséři Mika Kaurismäki, Ken Russell, Hal Hartley, Bob Rafelson nebo Fridrik Thor Fridriksson). V hlavní roli se objevil skvělý (ostatně jako vždy) Ivan Trojan jako zkušený kouzelník, který nechce za žádnou cenu mít cokoliv společného s tajemnými silami. Ovšem, jak už to tak bývá, trochu se mu to vymkne z rukou… Jeho asistentku a milenku ztvárnila Zuzana Šulajová, která si Trojanovu partnerku střihla i o pět let později v Zelenkově filmu Příběhy obyčejného šílenství. Jak jsme u Petra Zelenky zvyklí, srší film celou řadou zajímavých nápadů a vtipných situací, takže mi nezbývá, než tento kraťas vřele doporučit!

Dva mrazíci (1954)

Krásná Trnkova animace ve spojení s hlasovými potenciály Vlasty Buriana a zejména Jana Wericha dává ve výsledku úsměvnou pohádku o dvou mrazících soutěžících v "mražení lidí" :-)

Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952)

Velmi zdařilé zpracování čtyř povídek Jaroslava Haška, které jsou svým způsobem stále aktuální, protože nešvary dějící se v dobách Rakouska-Uherska se jen v mírně pozměněné formě dějí i dnes. V povídce "Polévka pro chudé děti" exceluje František Smolík v roli bohatého aristokrata, který přece jednou tu dobročinnost vykonat musí ****. Při povídce "Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech" jsem si hned vzpomněl na úplatkářské kauzy nejmenovaného hejtmana či nejmenovaného lobbisty *****. O povídce "Trampoty pana Tenkráta" platí v podstatě to samé, jen se nejedná o úplatek hmotný, ale „duševní“ – holt jedině něco za něco. Ladislava Peška mi bylo líto ****. A při poslední povídce "Vzpoura trestance Šejby" jsem si zase vzpomněl na nedávná „vyjednávání“ odborů hrozících stávkou ****. Pokud máte také rádi nezaměnitelný humor Jaroslava Haška, tak doporučuju další adaptace jeho povídek: Lipského Vzorný kinematograf Haška Jaroslava, Moravcovo Dobrodružství s nahým klukem nebo Podskalského Zvony pana Mlácena a Tři muži se žralokem.

Zvony pana Mlácena (1973) (TV film)

Mám velmi rád dílo Jaroslava Haška, takže vítám jakoukoli jeho filmovou či televizní adaptaci! Tam, kde Pavel Juráček ve svém kraťasu Zvony pana Hejhuly využil spíše jen Haškova námětu ke kritice politického systému, dotáhl to Zdeněk Podskalský do úplného konce a vystřihl výbornou komedii, ve které přesně zachytil Haškův osobitý humor. Navíc mu při tom pomáhala celá plejáda hereckých hvězd, v čele s nezapomenutelných Josefem Kemrem. Pokud máte také rádi nezaměnitelný humor Jaroslava Haška, tak doporučuju i další adaptace jeho povídek: Hubáčkovy Haškovy povídky ze starého mocnářství, Lipského Vzorný kinematograf Haška Jaroslava, Moravcovo Dobrodružství s nahým klukem a opět Podskalského Tři muži se žralokem.