• Krátkometrážní

Nejkrásnější věk (1968)

Režisér Papoušek ve svém prvním filmu částečně využil Formanova osvědčeného ansámblu herců (tedy zejména neherců) a pustil se do velmi zábavné komedie o „sochařících“ a jejich modelech. Film postavený na vtipných civilních dialozích se rozjíždí pomalu, což je trochu škoda. Ovšem pak vše odstartuje Jakimova hláška: „Románku, utrhnu ti hlavičku!“ a už to jede. A poté, co na scénu vtrhl ofačovaný Josef Šebánek, tento nekorunovaný král českých neherců, jsem se skoro nepřestal smát a na úplném konci filmu jsem se už smíchy válel po zemi. Jedinou chybou tohoto snímku nabytého velkým množstvím vtipných hlášek a situací tak zůstává jen jeho pomalejší začátek a proto je velká škoda, že se svou popularitou nezařadil po bok známějších Formanových filmových perel či pozdější Papouškovy trilogie o rodině Homolkových, i když by si to jistě zasloužil. Takže vážení, kdo neviděl, ať to hned napraví!

Bráchova holka (2009)

Velice zajímavý nezávislý film o pošramocených vztazích jedné rodiny. Hned od prvního scény jsem věděl, že mě snímek bude bavit! Jak je u nezávisláků zvykem, vystačí si s malým počtem postav, v tomto případě se čtyřmi, ale o to větší je to zážitek. „Kořist“ o kterou „soupeří“ dva bratři skvěle ztvárnila Brittany Snow s lookem Avril Lavigne a pěkně se na ni dívalo (hned bych se do souboje přidal). Celé drama je pak protkáno černým, mnohdy i hodně drsným humorem, který někdy odlehčí, jindy zase prohloubí tíživost situace. Takže pokud máte rádi komorní filmy o rodinných vztazích, mohu vřele doporučit! Závěrem bych rád pochválil dramaturgy projektu Aero naslepo, tentokrát to byla trefa!

Nestyda Louis C.K. (2007) (pořad)

Se stand-up komikem Louisem C.K. jsem se poprvé setkal v seriálu Lucky Louie. A tento seriál se okamžitě zažadil mezi mé oblíbené, protože bez jakýchkoliv servítek řeší životní situace a vztahy obyčejných lidí. A v nastaveném trendu Louis pokračuje i v tomto záznamu svého vystoupení, kolikrát zajde ještě dál (že už to snad ani dál nejde :-)). Nejvýživnější je závěrečná část, kdy na řadu přijde rodina (vztah s manželkou, výchova dcer) – to jsem brečel smíchy! Takže pokud se chcete pořádně pobavit, zasmát, poslechnou si pár (občas nechutných) vtipků, či si jen poslechnout Louieho názory na život, není lepší volba než tento "Komik bez hranic"!

Lucky Louie (2006) (seriál)

Bez servítek o životě! Opravdu velká škoda, že tohoto výborného nekonformního seriálu bylo natočeno pouze třináct dílů...

Precious Images (1986)

Hrozně rád jsem zavzpomínal na všechny ty filmové klenoty... Ještě o něco lepší, než chronologicky řazený 100 Years at the Movies. Zde je vše smícháno, jakoby to k sobě patřilo... prostě neuvěřitelných osm minut!

Kdo to tam zpívá (1980)

Skvělá road movie na srbský způsob aneb co vše se může stát na cestě rozhrkaným autobusem z jedné srbské vesnice do hlavního města Bělehradu. Výborné postupné vykreslení rozmanitých charakterů cestujících doplněných podmanivou heligonkovou odrhovačkou, která rámuje celý snímek. Takže stačí sehnat 200 dinárů na jízdenku a můžete se vydat taky na cestu...

Jdi a dívej se (1985)

Nejtěžší obžaloba války, kterou jsem měl možnost na filmovém plátně vidět! Navíc je umocněna vynikající režií, kamerou a hlavně skvělým výkonem hlavního "hrdiny" Alexeje Kravčenka - jeho výkon byl opravdu něco vyjímečného! Nečekejte žádnou lehkou podívanou, Idi i smotri je velmi drsný a syrovový snímek, který ovšem rozhodně musíte vidět!

Poručík (1992)

Herecký koncert Harveyho Keitela v roli policejního poručíka, který si "občas" plete, na které straně zákona by se měl pohybovat! Keitel se do role zkaženého poldy opravdu vžil a podává jeden ze svých nejlepších výkonů! Už jen proto stojí za to se na film podívat.

Waltzes from Vienna (1934)

Alfred Hitchcock a romantická komedie? Ano, i toto spojení je možné! I když nemůžu říct, že tento žánr Hitchcockovi úplně sedí, tak jsem se, až na pár okamžiků, celkem dobře bavil a navíc jsem se i historicky vzdělal a zjistil, jak přišel na svět slavný Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji :-)

Gimme Shelter (1970)

Zajímavý dokument o legendárním open air koncertu Stonů na závodišti v Altamontu, který nedopadl ani podle představ kapely, ani podle představ květinového publika. Jak to asi může dopadnout, když se o bezpečnost před třistatisícovým davem sjetých a ožralých hipíků stará hrstka organizátorů a motorkářský gang Hell´s Angels?! Vzhledem k tomu, že už jsem se párkrát podílel na pořádání podobných festivalů (samozřejmě ne takových monster koncertů, pouze tak pro patnáct tisíc diváků), tak se mi ty „opatření“ zdály vyloženě směšné (v podstatě tam žádné nebyly - fanoušci paří s hudebníky přímo na podiu, lezou po konstrukcích a není nikdo, kdo by jim v tom mohl zabránit). Film je rozdělen do dvou pomyslných částí. V té první jsou na programu přípravy, domlouvání prostorů, přesuny a celkové zajištění akce protkané songy Stonů a film graduje ve druhé polovině, kde jsou záběry ze samotného koncertu s řadou zajímavých hostů jako Tina Turner nebo Jefferson Airplane a řadou zajímavých událostí, které se během koncertu přihodily.