• Krátkometrážní

Muži v naději (2011)

Jiří Vejdělek nezklamal a po Ženách v pokušení přišel s další povedenou komedií (i když Ženy jsou o fous lepší). Jeho poslední dva filmy pro mě tvoří světlou výjimku na poli české komedie posledních let. Je pravdou, že pár scén bych určitě vynechal (žehlička a jiné laciné vtípky), ale celkově je to hodně zábavné. Povedl se i výběr herců. Bolek hraje vlastně sám sebe a konečně dostala více prostoru má oblíbenkyně Petra Hřebíčková! Doufám, že od teď bude dostávat na plátně více šancí! A poznámka na závěr: Jdu si koupit houpací křeslo!

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Ve dvojce není tolik akce jako v prvním snímku, děj se totiž přesunul ze slumů do vyšší sféry – do politického zákulisí. A z mého pohledu je to ku prospěchu věci! Nadporučík Nascimento byl odejit od své jednotky BOPE a byl uklizen na pěkné místečko kancelářské krysy. Ze své pozice ovšem proniká do špinavých politických her v Rio de Janeiru… A rozhodně se je na co dívat!

Casino Royale (1967)

Parodie na špionážní filmy, navíc v hlavní roli s nejznámějším agentem světa, trpí celou řadou nešvarů, jako jiné parodie. Jsou zde výborné pasáže, kdy se člověk nemůže nesmát, ale najde se i hodně hluchých míst a na konci se to celé zvrhne až do velmi bláznivé komedie. Na snímku je poznat, že se na jeho zrodu podílelo vícero scénáristů a režisérů, takže jako celek to vypadá občas dost nesourodě a scény na sebe někdy vůbec nenavazují (více o peripetiích při vzniku filmu najdete v Oskarově článku). Pokud se přes to ale přenesete, najdete pasáže, které se Vás zaručeně pobaví. Za zmínku rozhodně stojí hvězdné obsazení, kdy se ve filmu objevila ve větších či menších rolích herecká elita své doby!

Crazy Heart (2009)

Pokud bych měl obsadit roli životního ztroskotance, napadly by mě dvě jména. Mickey je zrovna zaneprázdněn regenerací po náročném natáčení a kdo ví, jak je na tom se zpěvem. Takže volba je jasná. A podle pánů z akademie bych vsadil na správnou kartu - role Bada Blakea je totiž Jeffovi jako šitá na tělo a plešouna si rozhodně zasloužil! I obsazení dalších rolí se povedlo, no a ta hudba… Takže se pohodlně usaďte a vydejte se na whiskou prosycenou cestu za lepším životem na vlnách country!

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Velmi pěkné zakončení kariéry legendy českého animovaného filmu - Karla Zemana! Nenechte se ovšem zmást názvem, perníkové chaloupky se nedočkáte…

The Key to Reserva (2007)

Pocta jednoho velikána filmu ještě většímu velikánovi! Věřím, že Hitchcockovi by se to určitě líbilo!

Bertha z dobytčáku (1972)

Scorseseho variace na téma Bonnie a Clyde nedopadla úplně nejlépe. Stejně jako v jeho prvním filmu Kdo to klepe na moje dveře lze i zde nalézt pár výborných scén, ovšem jako celek se jedná o průměrný film. Scorsese si totiž to nejlepší ze svých začátků schoval až do svého třetího snímku, kterým byly Špinavé ulice.

Byl jsem při tom (1979)

Pozvolna plynoucí satirický příběh o prosťáčkovi, který dobyl Ameriku aneb Amerika je opravdu země netušených možností :-) Velice pěkný film, po jehož zhlédnutí mi zůstal na tváři jemný úsměv. Trochu mi to připomínalo Forresta Gumpa, tentokrát ovšem v podání výborného Petera Sellerse, jež díky minimalisticky pojatému herectví podal velice přesvědčivý výkon!

Povídky z New Yorku (1989)

Povídka Martina Scorseseho ****, povídka Francise Forda Coppoly **, povídka Woodyho Allena *****.

Zkažená mládež (2007)

Velmi drsná sonda do problematiky šikany ve školních lavicích v estonském balení! Film mi připravil opravdu silný autentický zážitek, po kterém mi nebylo úplně nejlépe.