Výborná SHOW (2024) (pořad)

Pro mne málo. Zvídavé doptávání, vyptávání v bezpečné mudlovské zóně, komunikace jen pro komunikaci. Jak říká pranostika - všechno, co řekneš, by mělo být lepší než ticho. Chci originální respondenty, co všechny zboří, typově malíře Vojkůvku, a ne takové domestikované mumínky.

Okres na severu - Důtka s výstrahou (1981) (epizoda)

Tohle je dark fantasy. Staré paneláky, starý sektorový nábytek, starý telefonní seznam Litvínova, v 1. díle ve městě převážně prší, situace po havárii v chemičce není dobrá.. Když privilegovaná bolševická rodina vítá doma neznámého snoubence, tu neznámou kádrovou rezervu, tak paní domu klade na stůl mísu s vlastnoručně uvařenými knedlíky. To dřív bylo, když hospodyně chystala jídlo, prostě to musela vzít do teplejch a začít mísit těsto na knedle, polotovar-knedlik ještě nebyl na trhu, i když by to socialistické ženě jistě uspořilo spoustu času.

Sedm schodů k moci (2023) (seriál)

Námět obrýleného premiéra a jeho drzé konkubíny nám nabídl sám život ve své přenádherné pestrosti. Líbila se mi tato linie příběhu - pocházím z chátry, stále mne obklopují chátrovské situace, musím uniknout, vyprostit se, ale protože tak činím za použití chátrovských strategií (jiné ani neznám), tak to jsem se vlastně nikam moc neposunula.

Třicet případů majora Zemana - Kvadratura ženy (1976) (epizoda)

Hustý, a hudba Zdeňka Lišky atmosféru ještě zahušťuje. Díl bez politických oných, jde čistě jen o to, dopadnout brutálního vraha nebo vrahy. Do vyšetřování se zapojí i technika, spojař vysleduje, z jakého telefonního čísla byl uskutečněn hovor. Plus obvyklá debata operativců a vyšetřovatelů v zahuleném promítacím sále.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Vytržení spořádaného umírněného občana z jeho poklidu do agresivního emočního nastavení [život je konfrontace, je to MY versus ONI]. Maximilien Robespierre kdysi v parlamentu hlasoval pro stětí krále se slovy: "Protože mám soucit s utlačovanými, nemohu ho mít pro utlačovatele." Ulrike Meinhofová zase v kostce shrnula princip kapitálu: pro kapitalismus je zisk vším a lidé, kteří jej vytváří, jen špínou. A tak začali ty kapitalistické svině popravovat. Výborná první půlka filmu, radikalizace levicové scény má svoji "logiku" a nevyhnutelnost [myšlenka sílí a stává se institucí]. Obdivuji Johannu Wokalek pro její kozy a schopnost zahrát ultralevicovou psycho-amazonku, partyzánku Gudrun. "Taková akce byla nutná, aby každá soudcovská a policejní svině pochopila, že je může kdykoli kdokoli pohnat k zodpovědnosti."

Dokument o Tyleru Durdenovi (2021)

Asi jsem se rozhodl vnímat ho jako rázovitou internetovou postavičku typu Michal Kolesa/ Jiří Láska. Jeho poezie mě nezbořila, jen některá videa s ním mi pomohla pochopit, proč se odvykacím zařízením hovorově říká odmašťovny.

Temple of the Dog: Hunger Strike (1992) (hudební videoklip)

Chris Cornell měl charisma, proto se nedívám na jeho poslední koncerty, kde už neměl ani hlas, ani jiskru, ani ten rockovej drive.