Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Slabšie štyri hviezdy, ale chcel som v hodnotení reflektovať kvalitatívny vzostup oproti jednotke, ktorý tam rozhodne je. Nie som až takým rigoróznym vyznávačom predlohy, že by mi bytostne vadili filmové digresie a vsunuté dejové línie či postavy, ak sa mi to zdá v kontexte filmu funkčné - tuto to celkom fungovalo. Rozhodne som netrpel ako pri x-minútovom oživovaní ježka Radagastom popri tom, ako sa hrá na Deda Mráza. Žiadne otravné trpasličie pesničky, namiesto toho mimoriadne dobre padnúca záverečná "Fire" od Sheerana: u mňa ako človeka vnímajúceho film z veľkej časti aj cez zvukové dojmy na mňa rozhodne zapôsobili záverečné piesne v tejto aj záverečnej časti.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Oproti jednotke pokles. Hoci herci sa snažia a hrajú ako o život a dokonca aj opening má podľa mňa o niečo lepšiu pieseň ako v prvej sérii, príbeh je zbytočne komplikovaný a ani záver nebol ktovieako uspokojivý. Kvalita, ale v porovnaní s Martym a Rustom, ktorí by si zaslúžili tak šesť hviezdičiek, je to chudobnejší príbuzný.

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Prvá séria je jednou z najlepších vecí, ktoré som kedy na úrovni seriálov videl.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čím viac nad tým premýšľam, tým lepšie sa mi to zdá. Určite to patrí medzi najlepšie diely ságy (pre mňa sú to Impérium a Skrytá hrozba) a keď si to pozriem ešte niekedy v súkromí, možno prehodnotím aj plné hodnotenie, pretože ma to fakt chytilo. Tak trochu som si zopakoval premiérové Star Wars nadšenie, ktoré som cítil ešte ako malý prd v dobe, keď vyšla Epizóda I, a keď som v kine videl rady detí čakajúce na vstup do sály, uvedomil som si, že pre ne to bude mať asi takú istú mágiu ako vtedy pre mňa, ale že ja tú mágiu sotva zažijem. Celkom som sa mýlil, pretože hoci nie som nejakým oddaným fandom SW, rozhodne som ešte aj pár dní po premietaní pozitívne nabitý fanboyizmom :D Iste, dali by sa na tom nájsť chyby. Napríklad vec, ktorá mi vadila už aj na pôvodnej trilógii, keď chlapík, čo prvýkrát drží v ruke svetelný meč, je dôstojným protivníkom trénovanému záporákovi (táto nelogickosť je trochu umiernená faktom, že Kylo Ren je sám podľa všetkého nedovycvičený, ale jednako...), na druhej strane je príjemné vidieť nedokonalého, psychicky rozpolteného antagonistu. Veľkým plusom je, že vtipy a odľahčujúce prvky nepôsobili tak strojene a (nebojím sa to povedať) trápne, ako tomu veľakrát bolo, keď pod taktovkou pôsobil Lucas. Dokonca aj BB-8 mi bol sympatický, čo je veľká výhra, pretože osobne považujem harašenie dvojice droidov za jednu z vecí, ktorá predchádzajúce diely Star Wars ťahá dolu viac ako celý Jar Jar. Príjemné vizuálne odkazy v podobe vrakov lodí, veľmi sympatickí noví herci (na Daisy Ridley mám momentálne rovnaký crush asi ako polovica planéty - typovo, t.j. výzorovo podobná ako Natalie Portman, ale navyše miliónkrát lepšie herecky zvládnutá a zaujímavejšia postava) a dosť drobností, ktoré by mali uspokojiť aj starých harcovníkov série. Keď si človek navyše zoberie, že by to mal byť iba úvod/akási analógia k epizóde IV, ktorá je podľa mňa možno po Klonoch najhorším dielom, normálne sa až bojím predstaviť si, čo to bude za masaker, ak bude epizóda VIII novým Impériom, keďže už tento diel sa mu rozhodne vyrovná.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Scéna v kostole - filmárska genialita, ktorú som si hneď musel pozrieť znova a sám sebe sa čudovať, ako sa niekto môže pri toľkej brutalite usmievať ako blázon. Kdesi hlboko vo vnútri som si asi vždy želal vraždiť kopu náboženských fanatikov do rytmu Lynyrd Skynyrd.

Pravdivá romance (1993)

Nie som si dokonca istý, či by si film nezaslúžil plné hodnotenie. Stále nedokážem pochopiť, že sa toho toľko zmestilo do dvoch hodín stopáže - subjektívne sa mi zdalo, že od úvodnej scéne v kine prešlo omnoho viac času, a to nemyslím v zlom. Naozaj dobre vystavaná zápletka (vo všetkej svojej nepravdepodobnosti a filmovosti), zaujímavé postavy, herecký ansámbl nabitý zvučnými menami odhora až dolu a dokonca aj Hans Zimmer zložil hudbu, ktorá mi neznie ako generický soundtrack č. 459 :) Ach, a škoda, že Walken nedostal viac priestoru.

Niekedy bola tá "ostrá satira" natoľko preexponovaná, až mi za zúčastnených bolo trápne, ale množstvo scén, replík a výkonov je tam skrátka nezabudnuteľných a neotrelých. Aj tak by mi to však nevychádzalo na absolútne hodnotenie (Full Metal Jacket na mňa zapôsobilo rozhodne viac), ale na udelenie piatich hviezdičiek mám predovšetkým dva dôvody a tu ich rozvediem podrobnejšie: Peter Sellers.

Horizont události (1997)

Nebyť toho enormného množstva klišé, predovšetkým v dialógoch a ku koncu filmu, tak hodnotím ešte o stupeň vššie, pretože atmosférický potenciál to určite malo. Ale Anderson sa koniec koncov nezaprie a namiesto komornej drámy-thrilleru to premení na diabolskú vyvražďovačku - čo nemusí byť nutne zlé, ale osobne mi prvá polovica filmu nenaznačovala, že sa to zvrtne do podobnej polohy. Meno režiséra mi to však už naznačovať rozhodne malo :D

Fargo (1996)

Nuž, sú to Coeni, je to Burwell, je tam skvelá scéna so sekačom na drevo, ktorá mi v seriáli naozaj chýbala... ale aj tak len za 4. Nemôžem si pomôcť, ten wow faktor ma stále neajko míňa a obávam sa, že svoj podiel viny na tom nesú aj nesmierne otravné dialógy (je mi jasné, že slúžia na charakterizáciu a emfázu malomestského obyvateľstva, ale po 55. Yah? - Yah. som si už povedal, že mi to je jedno).

Fargo (2014) (seriál)

Už len to, že tvorcovia dokázali udržať tempo s prvou sériou a hádam ju aj predčiť, je neskutočné - pokles ako u True Detective sa nekoná. Hawley je pán a držím mu do tretej série palce. Jedna z udalostí modernej seriálovej "histórie", ktorá ma nesmierne chytila za srdce, iste aj vďaka Russovej hudbe.