Horalové (2012) (seriál)

Väčšiu nudu som už dávno nevidel.

Socialistický Zombi Mord (2014)

V kategórii béčkových filmov päť hviezdičková záležitosť, najmä ak si uvedomíte, za akých podmienok film vznikol (praktický žiadny rozpočet, natáčanie trvalo 6 rokov partiou nadšencov). Hlášky ma pobavili, film mal spád a tempo. Ja som bol spokojný, pri všetkých tých vážnych a negatívnych filmoch, ktoré na Slovensku prevažne vznikajú, som sa po dlhej dobe pri slovenskom filme dobre zasmial. SZM je dielko, ktoré si zaslúži pozornosť.

Pařba v Bangkoku (2011)

v skutočnosti iba jedna hviezdička, druhá je za zopár politicky nekorektných komentárov.

Bez soucitu (2010)

Nedopozerateľná hlúposť

666 Park Avenue (2012) (seriál)

Skvelý námet, prostredie, sympatickí herci. Po nádejných prvých častiach však kvalita začala mierne upadať (až na zopár svetlých výnimiek) a ja som sa prichytil, že som sa občas nudil. Tvorcovia žiaľ z námetu nezískali maximum

Život Adèle (2013)

Skrotená hora, ale v opačnom garde. Skrotená hora po uvedení do kín spôsobila búrku, zatiaľ čo Život Adele posunutím hranice zobrazovania erotiky menšiu revolúciu (čo na to Lars von Trier?), vrásky na čelách kritikov-cenzorov a po premiére v Cannes zopár bezsenných nocí strihačov. Príbeh o láske, aj napriek tomu, že ako téma pre film pôsobí všedne, si takýmto spracovaním zaslúži minimálne pozornosť. Explicitne a otvorene zobrazené sexuálne scény (ktoré však v žiadnom prípade nepôsobia prvoplánovo a film na nich nestál, aj keď si pochopiteľne tieto scény vyslúžili najväčšiu pozornosť médií a verejnosti), nevyznievajú obscénne a vulgárne. Nazývať teda film pornografiou ? Podľa mňa vôbec nie, i keď je pravda, že každý má inú mieru tolerancie, no názor si musí spraviť každý sám. Miesto pornografie sa hodí skôr pomenovanie telesná láska. Príbeh o láske, citoch, intimite, žiarlivosti, nevere, výčitkách, sklamaní... tým Život Adele v skutočnosti je. Veľký rešpekt a uznanie si zaslúžia hlavné dve predstaviteľky za to, s akou odvahou sa pustili do naplnenia scenára. Tri hodiny filmu ubehli veľmi rýchlo, sám som zvedavý na konečný výsledok po zásahu strihačov a uvedení skrátenej verzie do oficiálnej distribúcie. Päť hviezdičiek za filmy nezvyknem dávať často, v tomto prípade si ich film právom zaslúži, rovnako usporiadatelia Artfilmu, ktorí značne riskovali a film zaradili do programu festivalu aj napriek tomu, že skoro do poslednej chvíle nebolo isté, či sa im ujde kópia pre projekciu.

Zločin (2011) (seriál)

Po dlhej dobe vynikajúci noir detektívny seriál, miestami som mal pocit silnej inšpirácie z Twin Peaks (avšak bez tradičného Lynchovho rukopisu a hororovo-fantasy prvkov). Prvú sériu som doslova zhltol. Seriál rozpráva tri paralelné dejové línie, ktoré sa navzájom prelínajú - predvolebnú kampaň na starostu mesta, vyšetrovanie vraždy Rosie Larsen a rozvrat rodiny Larsenovcov po vražde ich dcéry. Nebyť drobných časových nelogickostí v prvej línií (ako určite, že predvolebná kampaň v USA prebieha určite inak než u nás, ale nech mi nikto nevypráva, že v USA sú schopný behom 24hod navrhnúť, vytlačiť a vylepiť veľké bilboardy), dal by som 5 hviezdičiek. Teším sa na druhú sériu. EDIT: kvalita druhej série trochu klesla. Zatiaľ čo prvá séria šplhala k piatim hviezdičkám, druhá séria je čistá štvorka otáčajúca sa k trojke. Vytráca sa z nej precízny severský rukopis, a seriál sa začína podobať na typické americké dieťa produkcie made in USA.

Liga výjimečných (2003)

Prečo vznikajú filmy ako tento ? Nebolo by rozumnejšie použiť peniaze napríklad na podporu školstva, alebo nakŕmiť hladujúcich ?

Skandál v katolické škole (2002)

Vynikajúci americký nezávislý film o dospievaní, rebelizme, chlapčenských snoch, prvej láske a, SPOILER!, dvoch pumách, dopĺňaný kreslenými sekvenciami vykresľujúcimi fantáziu a vnútorné citové pochody mladých chlapcov. Film, ktorý ma zasiahol. Nie záverom, trochu neobvyklým pre americké filmy (happy end sa nekoná), ale atmosférou, inteligentným scenárom a opojením, ktoré vo mne zanechal. Hercom som uveril každé slovo, pohyby a všetky pocity. Prvý krát po zhliadnutí pred niekoľkými rokmi v televízií sa mi film na nejaký čas nepodarilo dostať z hlavy.

Vera Cruz (1954)

Divná réžia a zvláštny strih, zopár dobrých hlášok a nezdravo biele zuby hrdinov robia tento western dosť zvláštnym. Škoda nevyužitej šance, ktorú ponúkal námet. Za G. Coopera a B. Lancastera jeden bodík k dobru.