Woodstock (1970)

Zaujímavé sú zábery na bordel v publiku, na obrovské davy, na festivalové prostredie. Hudba je niekedy výborná, niekedy menej, občas trochu jednotvárna. Ako historický dokument, toto je určite zaujímavé. Ako hudobný film, radšej si pozriem celý Hendrixov koncert z Woodstocku, než tento zostrih.

Český sen (2004)

Skvelý film. Zhliadol som ho najprv v kinosále spolu s ďalšími desiatimi divákmi, ktorí sa po zhliadnutí tvárili neuveriteľne rozpačito. Mňa tento film chytil ani nie tak svojim nápadom urobiť falošný hypermarket - zaujal ma hlavne pohľad do reklamnej branže zvnútra. Fakt, že ako sa ľudia nechávajú zmanipulovať médiami či reklamou, je jasný už dávnejšie, a v tejto rovine samotný film funguje skôr priemerne. Ale takýto insiderský pohľad do vnútra reklamnej branže, na metódy ktoré títo ľudia používajú a na to, ako svoju prácu berú, to len tak niekde neuvidíte.

Frank Zappa: Patří humor k hudbě? (1985)

Záznam z roku 1984. Zappovo turné v roku 1984 patrilo k tým jeho slabším, pretože v podstate to vtedy všetko poňal ako jednu veľku paródiu na všetko. Namiesto na hudbu sa toho času sústredil až príliš na "hudobnú satiru". Hudobne tu Zappa paroduje všetky konvencie vtedajšej neuveriteľne vyprázdnenej pop-music. Kapela je samozrejme neuveriteľne zohratá, zvláda všetky zložité zmeny v skladbách, a ich viachlasy sú perfektné. Len hudobne ako celok to je trochu homogénne. Šou tu je dobrá - priteplený klávesák, akrobatický basista, srandičkujúci speváci, zopár hudobných srandičiek. Pesničky sú zahraté v zjednodušenej a "sploštenej" forme, avšak na druhej strane, hudobne vcelku prístupnej pre nepripraveného poslucháča. Ako úvod do Zappovej tvorby, toto je celkom dobrá vec - ale ja osobne by som určite viac odporúčal zhliadnuť neoficiálny záznam z koncertu v Barcelone z r. 1988 (Barcelona The Hard Way), ktorý omnoho lepšie dokumentuje, čo je Zappa v hudbe schopný dosiahnuť. Toto tu je hlavne jeden veľký hudobný žart. Ale obstojný. Humor does belong in music!

Horkýže Slíže - Živák (2005) (koncert)

V pohode koncert. Kapela hraje s plným nasadením, a do istej miery vyvracia mýtus o tom, že "nové Slíže nie sú ono", pretože tu je to rovnaká nakladačka od začiatku až po koniec, bez ohľadu na to či hrajú starú alebo novú tvorbu. Plus, ja osobne mám rád od tejto kapely aj ich novšie albumy (i keď hlavne vďaka nápaditej produkcií), a zdá sa mi že viac než kapela sa za tie roky zmenilo ich publikum. Vidno to trochu aj na tomto zázname, koncert je masovka na veľkom pódiu s nadupaným zvukom, osvetlením a násťročnými deťmi v publiku. Pesničky sú samozrejme v poriadku, a znejú väčšinou lepšie než na štúdiovkách. Nie je to čosi, čo by som si púšťal furt dokola (na to je to občas až príliš hudobne jednotvárne), ale medzi recesistickými kapelami na Slovensku, Slíže sú jedni z tých lepších.

Quackbusters kačera Daffyho (1988)

Dobre, tento film má pre mňa skôr nostalgickú hodnotu. Ale funguje to prekvapivo dobre aj ako zlepenec scénok - možno dokonca lepšie, než keď by to malo byť robené ako celok. Postavy sú výborne vykreslené a skvele nadabované. Okrem situačného humoru je tu občas aj zaujímavý satirický podtón. Myslím, že toto mám stále radšej, ako väčšinu disneyoviek:)

Trio z Belleville (2003)

Väčšina animovaných filmov stojí na jednoduchej až primitívnej zápletke, pričom sa viac pracuje s výtvarnou stránkou, gagmi, nápadmi. Tento film je v tomto smere úchvatný. Jednoduchú a schematickú zápletku spracúvava s rázovitým humorom, vtipnými animáciami,perfektným grafickým spracovaním (obzvlášť pozadia sú kreslené úchvatne). Toto si určite pozrite.

Dr. House (2004) (seriál)

Konvenčne, až stereotypne urobený televízny seriál, ktorý až príliš stojí na hlavnom hrdinovi. Na ňom ma chytil azda iba fakt, že vie, čo robí, a robí to s obvyklým chladom, profesionalitou a cynizmom. Je to čosi ako lepšie napísaná/nafilmovaná detektívka. Lepšie urobená štandardná oddychovka. Veci tohto typu s rázovitým a neomylným hlavným hrdinom, ktorý vždy do konca stihne vyriešiť každý prípad, ma brali tak vo veku 12 rokov.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Oproti prvému dielu, nie natoľko "osekaný dej", skôr naopak, vcelku kľudným tempom, do detailu prerozprávaný. Ono, vo filme sa po celý čas nič príliš zásadné neudeje. Je to skôr séria drobných epizódiek, ktoré slúžia ako spojivo medzi kľúčovými momentami prvého a tretieho dielu. Tento film oplýva veľmi slušným filmárskym aj výtvarným remeslom. Je to celé hlavne o tomto. O pastve pre oči a o efekte. Veľmi kvalitne urobená "oddychovka", ktorá nevyžaduje od človeka žiadne rozmýšľanie ani kreativitu, ktorá neoplýva žiadnou výraznejšou myšlienkou. Dobre nafilmované spracovanie dobre napísanej knihy.

Futurama: Benderova hra (2008) (video kompilace)

Asi najlepší futuramovský celovečerák. A možno ani nie, možno bola prvá časť lepšia. V každom prípade, Futurama je jedným z tých zriedkavých prípadov, keď celovečerák nie je o nič horší než 20minútový film - rozdiel tu nie je vo frekvencií ani sile nápadov, iba v minutáži. Bavila ma dokonca ešte aj tá LOTRovská paródia na konci - čo ma dosť príjemne prekvapilo, keďže v Simpsonovcoch takéto paródie príliš nezafungovali. Tento diel paroduje rovnou mierou sci-fi aj fantasy. Samozrejme, dejová zápletka je opäť veľmi jednoduchá, avšak pri filmoch ako je tento, zároveň nepodstatná.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Občas až príliš gýčové a prečačkané. Nechápem celkom tendenciám filmovať rozprávky práve takýmto uhladeným spôsobom. Dejová schéma začala byť po čase príliš predvídateľná a otravná - a tentoraz naozaj príliš. Jediné čo ma zaujalo viac, bola postava Willyho Wonku. Ale na pôžitok z filmu mi to nepostačilo.