Hanebný pancharti (2009)

Jako by se Tarantino dostal na hranici komunikace s diváky. Jako by nechtěl být tak čitelný. Jako by postoupil do sféry nečitelné uměleckosti. Aneb: byl jsem v slušně zaplněném kině a nahlas jsme se tam smáli pouze dva. Kdyby mě můj kamarád svým smíchem nenakopával, tak bych se asi v tom hrobovém tichu styděl. Scény jsou tak mrazivé a brutální, že se vybuchy smíchu braly jako přiznání k sadistickým sklonům:-))? Zkrátka z kina jsem odešel silně vnitřně rozdělen, nevědouc zda-li se smát či plakat, být znechucen nebo nadšen. Film bude jistě dozrávat jako víno a myslím, že podruhé ho ocením víc.

Dobrý Will Hunting (1997)

Dobrý Will Hunting, ***** Citlivě vykreslený psychologický příběh geniálního mladíka a jeho ,,dospívání,, k nalezení sebe sama. Psychologická témata ve filmu mám velmi rád a pokud jsou zpracovány věrohodně, jako v tomto případě, není co řešit. Damon, Wiliams, Affleck, Skarsgard jsou zářícími body filmu, hlavním hrdinou je však tentokrát geniální scénář. Citlivá a zároveň silná psychologická seance, v níž má každá postava svou tvář a příběh, vás bude bavit od začátku až do konce a zanechá vás trochu rozbolavělé, trochu nadšené a s úsměvem na tváři.

Avatar (2009)

Velké zklamání. Co jsem taky mohl čekat od komerčně nejúspěšnějšího filmu v historii? Intelektuálně těžkou řežbu? Filosofický, mýtický či psychologický přesah? Geniální scénář nebo virtuositu herců? Asi ne, ale to mě komerční úspěch filmu mohl varovat. Nevaroval, a tak vyzbrojen 3D brýlemi na Avatar šel s největšími očekáváními. 3D se nekonalo, několikrát za film jsem si brýle sundal, abych žasl nad krásnou barevností planety (což v tmavých brýlích moc neoceníte). Bohužel pokud film cíleně není dělán pro 3D, je to jen snížení zážitku. Nevěrohodné propracování obyvatelů planety (ani mouchu by nezabili, leč Worthington při svém prvním výletě už málem o hlavu šípem přišel), typický - typologizovaný holywoodský příběh bez jediného překvapujícího prvku. Na film už jsem zapomněl hned druhý den a že bych si ho někdy pustil na dvd, to asi dlouho ne. Nejprve jsem dal čtyřku, asi za ty peníze, které jdou vidět z každého efektu, ale pokud se mě film nějak nedotkne, nemůžu hodnotit víc než průměr, tedy tři.