Fanoušci (2009)

*NECH VÁS SILA SPREVÁDZA* Milujem Star Wars filmy (a Star Trek skoro rovnako) a naivne som si myslel, že tento bude medzi moje obľúbené pariť tiež. Čakal som, že budem počuť nezabudnuteľné repliky ako "Luke, I am your father", že sa budem usmievať tak, ako keď som prvýkrát uvidel maličkého Ewocka, že budem ohromený originalitou postáv ako Chewbacca či Jabba Hutt a že sa do niektorej z nich platonicky zamilujem, presne tak ako do Princeznej Leii. A pokým o Star Wars by som vám toho vedel rozprávať veľa, o tomto nepodarku sa mi utrúsiť nechce ani jediné slovo. Jediné, čo ma potešilo, boli cameo úlohy Williama Shatnera a Carrie Fisher a strety fanúšikov Star Wars a Star Trek. Týmto slávnostne prisahám, že fanúšikom Fanúšikov sa nestávam. Verdikt v 1 vete: Nech Darth Vader skolí autorov tohto filmu. 05.12.2010

The Lady and the Reaper (2009)

*TEN+TÁ+TO* Smrť si raz príde po každého. Niekedy je to však aj naopak a smrteľník si prichádza po smrť. Téma je to vážna, spracovanie zase humorné. Tento krátkometrážny film je groteskou pozostávajúcou z mnohých gagov a stvárnením pripomínajúcou časy nemých grotesiek plných naháňačiek, zveličených charakterov, neuveriteľných zápletiek a prehnaných reakcií. Tak sa na jednom mieste stretávajú a navzájom si súčasne prekážajú vetchá starenka odhodlaná umrieť, ženami obdivovaný "macho" doktor odhodlaný zachrániť umierajúceho za každú cenu a Smrť prichádzajúca si po to, čo jej právom patrí. Zistíme však, že aj taká Smrť má len jedny nervy. Verdikt v 1 vete: Do peknej grafiky odetý zábavný príbeh rýchleho tempa a dynamických strihov. 30.11.2010

Sintel: Příběh draka (2010)

*DRÁČIKY A DRACI* Úžasná porcia fantázie majúca veľmi blízko k dokonalosti. Nádherná hudba, pôvabná animácia, veľký zmysel pre detail a krásne zábery, robia z tohto krátkometrážneho filmu nevídaný skvost, a preto mu je možné odpustiť aj mierne prostoduchú zápletku. Celovečerným animovaným filmom How to Train Your Dragon som bol nadšený, avšak ten bol primárne určený pre detské publikum. A niečo podobné, niečo serióznejšieho charakteru a na spôsob napríklad Sintelu, by som veľmi rád uvítal na plátnach kín. Verdikt v 1 vete: Film o netypickom priateľstve, jednom veľkom omyle a smutnom konci, dávajúcom nádej vnímať ho za určitých podmienok aj opačne. 23.11.2010

Děti ze stanice Leningradská (2005)

*DETI-SMETI* Dokument o problematike takej neuveriteľnej, až sa človeku nechce veriť. Naozaj sa mi nechce. Film je obrazom reality, ktorá nemá s tou našou absolútne nič spoločné, a vedomie prosí o sladké zabudnutie bezprostredne po dopozeraní. Boj o život, fetovanie, alkohol, cigarety, žobranie, sexuálne zbližovanie, sexuálne zneužívanie, prostitúcia, bitky, krádeže, smrť - to všetko v podaní násťročných odhodených detí. Som rád, že dokument neponúka riešenie, nesnaží sa moralizovať, nepodsúva hypotézy. Je priamy, tvrdý, presný. Je kopancom do hlavy diváka. Z neho sa však po pár dňoch pozviechame, pocity spojené s filmom zoslabnú, spomienky na deti vyblednú. Nie je to náš život. Našťastie. Verdikt v 1 vete: Dokument o všetkom tom, čo ste ako dvanásťročný nemuseli a nechceli zažívať. 23.11.2010

Planeta pokladů (2002)

*POKLAD HĽADAJTE INDE* Príbeh je inšpirovaný knihou R. L. Stevensona, ktorú mám na poličke už od skorého detstva, ale stále zostáva neprečítanou, takže porovnávať nemôžem. To, čo však na rozdiel od čitateľa vidí divák, je rozprávka, kde sa v zvláštnom pomere mieša kombinácia historického a fantastického žánru. Postavy sú vydarené, niektoré aspoň s minimálnym náznakom minulosti a z toho prameniacich postojov a názorov v prítomnosti, čo im dodáva potrebný rozmer prekvapivo umožňujúci divákovi vžiť sa do ich konania a dokonca s nimi i súcitiť. (Tak sa napríklad nemožno čudovať tomu, že vás bude značne mrzieť smrť jedného člena posádky.) Kultovou sa stáva postavička menom Morf, milá, priateľská a humorná (škoda len, že jej zábavný repertoár nie je širší a po čase sa opakuje), na ktorú sa bude zabúdať rovnako ťažko, ako napríklad na postavičku Stitcha. Adaptácia predlohy je však nevýrazná: film je najmä vo svojej prvej polovici mdlý, nikde nesmeruje a premieľa sa na jednom mieste, chýba mu iskra a energia, pričom sústredenie pozornosti na hrdinov a nie, povedzme, na ich činy, nie je tou najlepšou voľbou. Verdikt v 1 vete: Nevydarený príbeh s vydarenými postavami. 22.11.2010

Mary a Max (2009)

*PRE DEPRIMOVANÝCH NEPRÍSTUPNÉ* Spočiatku som si nevedel zvyknúť na omniprezentného rozprávača, ktorý neustále všetko dianie a konanie postáv komentoval, a kde samotné postavy dlhý čas nepovedali ani slovko. Čakal som netradičný prístup, už pred zhliadnutím filmu som vedel, že budem svedkom vizuálneho šialenstva, ale simultánna absencia dialógov už bola priveľkou kombináciou nezvyčajného na to, aby to človeku neprinášalo aspoň mierne nepríjemné pocity. Tie sú však prítomné neustále, aj napriek tomu, že časom sa dá zvyknúť na všetko vyššie spomenuté. Film totiž nie je depresívny len svojim zobrazením, ale aj obsahom a témou, kde postavy prežívajú svoju nezávideniahodnú existenciu plnú smútku, odcudzenia a nepochopenia. Verdikt v 1 vete: Vydarený animovaný film tmavých odtieňov o od majority sa odlišujúcich a nepochopených jednotlivcoch. 17.11.2010

Ďábel (2010)

*ENTEN TIKY DVA ŠPENDLÍKY* Zaujímavosťou čisto subjektívneho charakteru bolo zistenie, že môj mozog mal problém so spracovaním obrazu počas úvodných minút, kedy všetko bolo hore nohami a neustále ma obťažoval informáciou, že by som mal padať a nie si pohodlne sedieť v kresle. Prišlo mi mierne zle a tento pocit ma už neopustil. I keď z iného dôvodu. Pre mňa bolo najhoršie nájsť si cestu k hercom. Najmä k tým uväzneným vo výťahu, pretože pôsobili ako jeden veľmi nesympatický ansámbel. (Veľmi rád by som videl aj ostatných záujemcov zúčastnených na kastingu.) Výsledkom toho bolo, že som si paradoxne užíval scény mimo výťahu, kde (a opäť je tu paradox) vývoj aspoň mierne zaváňal niečím záhadným a nevysvetliteľným. Výťah nemal čím prekvapiť: jeden z pätice bol diabol a myslím, že už pri prvom pohľade na nich muselo byť jasné, že to bude tá osoba, u ktorej by to človek najmenej predpokladal. Miernym prekvapením bolo priznanie poslednej zostávajúcej obete, ale iné prekvapenia sa nekonali. Nekonalo sa ani napätie. Ani zdesenie. Ani... Nezaujalo ma to, nevtiahlo ma to a sústredil som sa na to, aby som chrumkaním pukancov nevyrušoval prísediacich. Verdikt v 1 vete: Letný horor: mraziť vás nebude. 14.11.2010

Out of Order (2008)

*BACILOIDNÉ* Na tak malej ploche je koncentrácia absencie nápadov a všetkých možných klišé ohromujúca. Ako celok pôsobí film odpudivo a to aj kvôli miestu, na ktorom sa príbeh odohráva. Verte či neverte, ale pri pohľade na príťažlivú ženu dotýkajúcej sa podlahy na toaletách som sa v predstavách nezameriaval na nič iné, len na všetky tie bacile lepiace sa jej na ruky a kolená. Problém je taktiež aj v malých detailoch, ktoré len podčiarkujú dojem celkovej absurdnosti príbehu. (Len naznačím: buď nenosí nohavičky, alebo ciká cez ne.) Potešil herečkin výstrih, jej dlhé štíhle nohy a netypické a zábavné zvuky mobilného telefónu. A to je veľmi málo. Verdikt v 1 vete: Holandské... a žeby práve preto príliš "mimo"? 13.11.2010

Lovefield (2008)

*(S)KLAMANIE V POLI* Atmosféra filmu fungovala dokonale, skutočne mi miestami srdce bilo rýchlejšie. Je to minimalistický film dobrých záberov, zmyslu pre detail, solídneho hereckého výkonu, ale taktiež aj "podlej" hry s divákom. Koniec a následné zistenie, že som bol celý čas vodený za nos, ma sklamal. Vadí mi tento trend prekvapivých point. Radšej by som privítal a asi si aj viac užil iné, možno aj klišé ukončenie. Verdikt v 1 vete: Dobre budovaný pocit očakávania zabitý neočakávaným koncom. 12.11.2010

Cestující (2006)

*RYBKY A INÍ BUBÁCI* Veľmi pekný, krátky animovaný film, ktorý - i keď je z radu tých hororových - skôr pobaví ako vystraší. Hlavná postavička je veľmi milá a každý si ju hneď musí obľúbiť. To isté platí aj o netypickom pasažierovi v podobe nevinne vyzerajúcej rybičky. Temná atmosféra je pôsobivá a prítomný humor neruší a je zároveň skvelou súčasťou filmu. Pre mňa je veľkým plusom, že film nie je jedným z tých, kde sa autor spolieha iba na záverečnú pointu a všetko, čo jej predchádza, býva často len bezvýznamnou výplňou. Verdikt v 1 vete: Úmorných 8 rokov práce natlačených do kvalitných 7 minút filmu. 12.11.2010